• BIST 93.043
  • Altın 194,342
  • Dolar 4,7269
  • Euro 5,4871
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 26 °C
  • Muğla 22 °C
  • Çanakkale 24 °C

Başbakan "İbrahim Dede"yi denize indirdi

Başbakan "İbrahim Dede"yi denize indirdi
Sedef Gemi Tersanesi'nde yapımı tamamlanan ve Türkiye'de inşa edilen en büyük konteyner gemisi olma özelliğini taşıyan İbrahim Dede isimli konteyner gemisi düzenlenen törenle suya indirildi.

Sedef Gemi Tersanesi'nde yapımı tamamlanan ve Türkiye'de inşa edilen en büyük konteyner gemisi olma özelliğini taşıyan İbrahim Dede isimli konteyner gemisi düzenlenen törenle suya indirildi.

Sedef Tersanesi’nde inşası bir yılda tamamlanan İbrahim Dede konteyner gemisi, başta Başbakan R. Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla denize indirildi.

Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Milletvekilleri Hasan Kemal Yardımcı, Mehmet Domaç, Mehmet Beyazıt Denizoğlu, Ali Torlak, İstanbul Valisi Muammer Güler, Rize Valisi Kasım Esen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Deniz Ticaret Odası Başkan Vekili Halim Mete, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli, Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Türk Loydu Başkanı Mustafa İnsel, Armatörler Birliği Başkanı Şadan Kalkavan, Deniz Ticaret Odası, sektör temsilcileri, bürokratlar ve çalışanların da katıldı.

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son 5 yılda gemi sanayi sektörünün gösterdiği büyümeden bahsetti. Dünyada gemi ile yük taşımacılığının her geçen gün daha çok tercih edildiğini belirten Erdoğan, bunun sürekli gemi ihtiyacını artırdığını ve mevcut yaş ortalaması yüksek olan gemilerin de gençleştirilme ihtiyacının sektörde büyük canlılık oluşturduğunu ifade etti. Türkiye'nin bu süreçten fayda sağlayan ülkelerin başında geldiğini belirten Erdoğan, "Dünyada son 3 yılda yeni gemi siparişlerinde yüzde 100'lük artış yaşanırken ülkemizde yüzde 400'lük büyümeyi gerçekleştiğini görüyoruz.

1998 -2002 yıları arasında 142 gemi yaparak teslim eden sektör, 2003 ten bu tarafa 368 gemi inşa etmiştir. Böylece yeni gemi siparişlerinde Türkiye, Çin, Güney Kore, Japonya ve Vietnam'ın arkasından 5. sıraya yerleşti." şeklinde konuştu.

Gemi siparişlerinde büyük artışın tersane sayısını da hızla çoğalttığını belirten Erdoğan, 2002 yılında 37 olan tersane sayısının 84'e yükseldiğini anlatarak, 64 yeni tersanenin de inşasına devam ettiğini aktardı. Büyümenin bir başka etkisinin de istihdamda yaşandığını belirten Erdoğan, 2002 yılı itibariyle 5 bin kişinin çalıştığı sektörde şu anda 35 bin işçinin çalıştığını aktardı. Bu hızlı büyümenin istenmeyen iş kazalarını da beraberinde getirdiğini belirten Erdoğan, Denizcilik Müsteşarlığı, Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanlığı ve sektör temsilcilerinin kazaları ortadan kaldırmak için çalışmalarına devam ettiğini aktardı. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Atalarımızın güzel bir sözü var; 'Benim abdestimden şüphem yok ki namazından şüphem olsun.' Yaptığım işi inanarak yapıyorsam doğru yapıyorsam yola emin adımlarla devam edeceğiz. Bu sektör büyüyor mu, buna ihtiyacı var mı bu ülkenin, bu kadar işsiz insan var mı, var. 5 binden 35 bine çıkıyor. Bir taraftan 'işsizlik işsizlik' diyeceksin öbür taraftan iş temin edildiğinde de niçin bu yanlışlar. Eksikler hatalar vardır ama bunları beraber düzeltmenin gayreti içinde olmalıyız. Hemen kelle istemenin gayreti içine girmek yanlış bir şey. Bunları söyledik ya şimdi medya beni topa tutar. Son zamanlarda benle araları çok iyi, burdan da top tutarlar. 'Başbakan tersanecileri savundu' diye. Hayır ben sektörü savunuyorum ve bu sektörün faydasına inanıyorum."

Üretimde olduğu kadar denetim ve düzenlemede bir çok adımın da el birliği ile atılacağını belirten Erdoğan, "Üretimde olduğu kadar denetimde de uzmanlaşmaya önem veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda hem iş güvenliğinin ileri bir düzeye ulaştığı hem de üretimin teşvik edildiği bir ortamın oluşturulmasını ben de, büyüklerimizle odamızla temenni ediyoruz. Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı aynı şekilde el ele vereceğiz, bu işin eğitim altyapısını çok daha ileri noktalara götüreceğiz." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin sadece gemi inşasında değil bir çok alanda gelişimini sürdürdüğünü vurgulayan Erdoğan, dünyada pek çok küresel çalkantı olmasına rağmen, dünyadaki önemli küresel oyuncuların Türkiye'deki faaliyetlerini sürdürdüğünü aktardı.

Türkiye'yi yalnızlığa mahkum edecek tavır ve ifadelerden kaçınılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şunları söyledi: "Türkiye'yi uluslararası alanda ulaştığı yeni konumu kavrayamayanlar muhalefet adına yaptıkları işlerde aslında ülkemize zarar vermekteler. Kendi ülkesinin kurumlarına kendi vatandaşlarına zarar verme pahasına bir muhalefet anlayışını kabul etmiyoruz. Kafaları 1940-1960'larda kalanları Türkiye görüyor.

Değerlendirme kafası yarım yüzyıl geride değil, ileride olan, bu derinlikte vizyon ortaya koyan sivil toplum önderlerinin ön plana çıkması gerekiyor. Bunu başarmamız şart." Konuşmaların ardından Erdoğan ve beraberindekiler yapımı tamamlanan İbrahim Dede gemisini suya indirdi. Törenin ardından bir süre tersanede incelemelerde bulunan Erdoğan, daha sonra işçilerle iftar yaptı.

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Başkanı Murat Bayrak, Sedef Tersanesi'nde inşa edilen ''M/V İbrahim Dede'' adlı konteyner gemisinin denize indiriliş töreninde yaptığı konuşmada, Tuzla hakkında çıkan haberler nedeniyle sektörün yakaladığı ihracat ve istihdam rakamlarının düşeceği endişesini yaşadıklarını söyledi.

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan da tersanelerin kazalarla özdeşleştirildiğini ifade ederek, tersanelerin birçok eksiği ve hatalar bulunmasına rağmen bir sektörün suçlu ilan edilmesinin haksızlık olduğunu ifade etti.

Tersanelerde yaşanan olaylar ve yüksek faiz nedeniyle son 6 ayda alınan sipariş sayısının sadece 8 olduğunu bildiren Kalkavan, 30 senenin sonunda bugünkü haline gelen Tuzla'nın ''çok kolay harcanmaya çalışıldığını'' savundu.

Son olarak yaşanan filika kazasına ''cinayet'' dendiğini, kum yerine insan konulduğu için bu kazanın yaşandığı yönündeki eleştirilere değinen Kalkavan, şunları kaydetti:

''Bu filika ne şekilde düşerse düşsün mutlaka düzelmesi gerekir. Bu filika defolu, malzemesinden çalınmış ve Çin malı. Filika kazasına 'cinayet' dendi. Böyle bir şey yok. Bu kazadaki ölüm sebebi filikanın üretim hatasıdır.''

Turkon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kalkavan ise, "Avrupa'da ilk üçe giren Sedef Tersanesi ülkemiz için de çok şeyler yapacak" dedi. Geminin isminin dedelerinden aldığı belirten Kalkavan, "O çok sevdiği bayrağı ile beraber tüm dünyada dolaşacak" şeklinde ekledi.

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Başkanı Murat Bayrak ise Tuzla hakkında çıkan haberler nedeniyle sektörün yakaladığı ihracat ve istihdam rakamlarının düşeceği endişesini yaşadıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından İbrahim Dede konteyner gemisi denize uğurlandı.

Sedef Tersanesi tarafından inşası tamamlanan N.B. 153 Nolu 'İbrahim Dede’ adlı konteyner gemisi, Turkon Line’a inşa edilen 15 gemilik serinin yapımı tamamlanan 3. gemi.

Geminin özellikleri:

Boy: 182, 8 metre
En: 28 metre
Derinlik: 16,1 metre
Hız: 19,5 kn.
Taşıma kapasitesi: 1880 TEU

,

www.DenizHaber.Com.tr

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim