• BIST 102.410
  • Altın 186,636
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 27 °C
  • Antalya 31 °C
  • Muğla 29 °C
  • Çanakkale 24 °C

Batık gemi hazinesi paylaşılamıyor

Batık gemi hazinesi paylaşılamıyor
Atlas Okyanusu’nda 17’nci yüzyılda batan bir gemiden çıkan 500 gümüş ve altın para için ülkeler arası ganimet savaşı çıktı. İngiltere dava açıyor. İspanya gemi bizim diyor.

Atlas Okyanusu’nda 17’nci yüzyılda batan bir gemiden çıkan 500 bin adet gümüş ve altın para için ülkeler arası ganimet savaşı çıktı

Amerikalı su altı araştırma firması Odyssey dünyanın en büyük hazinesini Atlantik Okyanusu’nda buldu. Gizli tutulan “Siyah Kuğu” adlı batık çıkarma operasyonu dün Amerikan Haber Ajansı Associated Press tarafından tüm dünyaya “özel haber” koduyla duyuruldu.

Konuyla ilgili açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacağını açıklayan Odyssey firmasının başkanı Greg Stemm, dünyanın en büyük batık hazinesini gözler önüne serdi. Odyssey dalgıçlarının haftalar süren çalışma sonrasında adı halen sır gibi saklı tutulan ve İngiltere açıklarında batan 400 yıllık gemiden tam 17 ton ağırlığında, 500 bin adet gümüş ve altın paralar çıkardıkları belirlendi.

Geminin uluslararası sularda batmış olması nedeniyle tüm ganimetin firma tarafından sahipleneceği açıklandı. Batıktan çıkan altın ve gümüşün toplam değerinin ise 500 milyon doları aşacağı belirtildi.

İngiltere dava açıyor

Geminin 17’nci yüzyılda battığı ve altınların Amerika’daki kolonilere gönderilmek üzere yüklendiği açıklandı. Şirket, batık hakkında daha fazla bilgi vermeyeceğini duyurdu. İngiliz yetkililer ise adı açıklanmayan geminin aslında Manş Denizi’nde battığında ve İngiltere bayrağı taşıdığını öne sürerek, “Çıkan altınlar İngiliz hükümetine aittir. Pay almak için dava açacağız” dedi. Portekiz ve İspanya da batık konusunda araştırma yapacaklarını ve gerekirse hak iddiası için dava açacaklarını duyurdu.

Şimdiye kadar sualtındaki bir batıktan çıkarılan en büyük hazine 1622 yılında bayan Nuesta Senora de Atocha adlı İspanyol gemisinden çıkmış ve 1985’de bulunan gemiden çıkan ganimetin 400 milyon dolar değerinde olduğu açıklanmıştı. Odyssey firması geçtiğimiz Ocak ayında Cebelitarık Körfezi’nde bulunan ve tarihin en değerli batığı olarak nitelendirilen HMS Sussex gemisini çıkarmak için de İspanyol ve İngiliz hükümetlerinden izin almıştı. Bu gemide de 500 milyon doların üzerinde değere sahip batık olduğu zannediliyor. 2005 ve 2006 yılında zarar açıklayan Odyssey’in hisselerinin bu hazinenin ardından borsada tavan yaptı.

İspanya ve ABD arasında 'hazine' kavgası

Öte yandan hazine savaşına İspanya'da katıldı. İspanya,geminin İspanyol karasuları içinde olabileceği gerekçesiyle "hazinenin"kendilerine verilmesi için çalışma başlattı.

Deniz dibinde bulunan "en büyük arkeolojik hazine" olabileceği söylenen Odyssey’in bulduğu geminin muhtemelen 1694 yılında Cebelitarık yakınlarında batan İngiliz bandıralı HM Sussex olduğu İspanyol makamları tarafından iddia edilse de, ABD firması geminin HM Sussex olmadığını açıkladı. Odyssey firması, geçen hafta yaptığı açıklamada, İspanyol karasuları dışında bulduğunu belirttiği geminin adını "Kara Kuğu" olarak duyururken, gemiden çıkarılanların 371 milyon avro değerinde olduğunu bildirdi.

Söz konusu ABD firmasının 1996’dan 2006 yılına kadar İspanyol hükümetinin kararıyla HM Sussex gemisini aramakla görevli olması ve"gerekli koşulları yerine getirmediği gerekçesiyle" 2006 yılında araştırmalarını tamamen durdurmasına karar verilmesi, ortaya çıkarılan geminin kimliği hakkında şüphelere yol açıyor. İspanya Kültür Bakanı Carmen Calvo, bulunan geminin İspanyol karasularında olup olmadığı ya da İspanya’a ait olup olmadığı konusundasoruşturma başlattıklarını duyurdu.

İlk olarak bu geminin ne olduğunu açıklıkla bilmeleri gerektiğini ifadeeden Calvo, daha sonra uluslararası ve İspanyol yasalarına göreİspanya’nın mirasını geri alabileceklerini söyledi.

www.DenizHaber.Com.tr

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim