• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 19 °C
  • Antalya 15 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 11 °C

Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı

Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı
9 Eylül Üniversitesi tarafından Danıştay’a yapılan yürütmeyi durdurma davasında Danıştay, Gemiadamları Yönetmeliğinin 8’inci maddesinin B-6 bendinin 7'inci fıkrası ile 9’uncu maddesinin B-f bendinin 5 inci fıkrasının yürütmesini durdurdu

Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı

9 Eylül Üniversitesi tarafından Danıştay’a yapılan yürütmeyi durdurma ve iptal davasında Danıştay, Gemiadamları Yönetmeliğinin 8’inci maddesinin B-6 bendinin 7'inci fıkrası ile 9’uncu maddesinin B-f bendinin 5 inci fıkrasının yürütmesini durdurdu.

Yürürlüğü durdurulan mevzuat ile Dört yıllık Makine ve Gemi İnşaatı Mühendisliği ile Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi eğitimlerini kendi üniversitelerinde bitirdikten sonra Denizcilik Fakültelerinde Uzakyol Vardiya Mühendisi ve Uzakyol Vardiya Zabitliği tamamlama eğitimlerini alan mühendisler ile beraber ön lisans mezunlarının uzakyol vardiya zabitliği/makinistliği’ne intibak eğitimlerinin de yürürlüğü durdurulmuş oldu. Denizcilik Müsteşarlığı tarafından Gemiadamları Yönetmeliği'nde 2006 ve 2010 yıllarında yapılan değişiklikler yoluyla Makine ve Gemi İnşa Mühendislerinin fark derslerini tamamlamaları yoluyla Uzakyol Vardiya Mühendisi ayrıca denizcilik meslek yüksekokullarının mezunlarına da ilave koşullar ile uzakyol vardiya zabitliği ve makinistliğine intibak imkanı tanınmıştı.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan Poyraz, Danıştay Onuncu Dairesinin Yürütmeyi durdurma kararının Müsteşarlıklarına tebliğ edildiğini doğruladı. Poyraz, Yüksek Mahkemenin kararının iptal istemli davanın esas kararı olmadığını, kararın yürütmeyi durdurma nitelikli ve Danıştay Dava Daireleri Kuruluna itiraz yolu açık nitelikte olduğunu vurgulayarak, her mahkeme kararının Anayasa hükümleri açısından idarelerce uygulanması gerektiğini belirtti. Yürütmenin durdurulması sebebiyle, söz konusu eğitimlere yeni başvuruların yapılmasını engellemek ve bu suretle doğabilecek mağduriyetleri önlemeyi teminen Gemiadamları Eğitimi Bilgi Otomasyon Sistemi üzerinden bu eğitimle yönelik yetkilerin askıya alındığını ve yeni kayıt yapılamayacağını bildirdi.

Karar’dan İTÜ Denizcilik Fakültesi, 9 Eylül Denizcilik Fakültesi (ARKAS ile birlikte düzenlediği kendi eğitimlerinin de yürürlüğünü durdurmuş oldu), KTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitelerinde intibak eğitimi alan Makine ve Gemi İnşa Mühendisleri ile Piri Reis Üniversitesinde eğitim gören ön lisans mezunu vardiya zabitleri/makinistleri ve deniz işletmecileri etkileniyorlar.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mehmet
14 Ağustos 2011 Pazar 12:35
hadi ya
Söyleyin ya siz olmazsanız gemi batar mı kendi kendinize maaşlarınız biraz düşecek diye yaygara yapıyorsunuz.İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİNİN lisans derslerine baktım. 7-8 dersi farklı zaten onlarsda eğitimde verilecek dersler.denizcilik ingilizcesi biraz farklı olmak beraber teknik ingilizceden farklı değildir. Gemi hidroliğinde kullanılan sistemlerde farklı birşey olacak değil, gemicilikte kullanılan dizel makinalarda denizin ortasında üretilmiyor 4 zamanlı içten yanmalı motor.Yok biz kömür kullanıyoruz derseniz makine mühendisliği onada el atabilecek geniş bir mühendislik + bu eğitimlerde de staj isteniyor.Gel hemen işe başla diyen yok ve bu şekilde yaparak açık olan bu alanı başka ülkelerin mühendisleriyle doldurorsunuz.
212.108.150.40
denizci
29 Mayıs 2011 Pazar 19:37
vicdan
malesef bu denızcilik cok fafife alınıyor.hemşirelerede bir kurs verelim olsunlar doktor.sizce nekadar yaptıkları iş guvenli olur.hem kendisinin hem başkalarının hayatıylan oynamak olmaz mı bu.
78.176.103.95
YTÜ Mezun'u
15 Nisan 2011 Cuma 00:26
Soru
Bu karar Yıldız Teknik üniversitesi Gemi İnşaatı ve Makınaları Mühendisliği Bölümünden mezun olanları da etkiliyor mu?Yönetmelik maddesinde 4 yıllık makına mühendisleri ve Gemi İnşaat Mühendisleri ibaresi var.Ayrıca Gemi adamı cüzdanım var ve makına stajyeri yazıyor.Stajımı daha yapmadım.Stajımı yapmalı mıyım?Lütfen konu hakkında bilgisi olan kişiler cevap yazsın.Teşekkürler.
78.180.220.70
Müh.Kaptan Refik Akdoğan
04 Nisan 2011 Pazartesi 17:02
Danıştaydan yürütmeyi durduırma kararı
Sayın Serdar Öztürk, bütün sorun herkesin yaptığı eğitime göre ehliyetlerini alma sorunudur. Uzakyol
ehliyetleri liseden sonra çetin bir sınavdan geçtikten sonra dört yıllık fakülte öğrenimi yapanlara verilmektedir. Sizin oğlunuz da denizde çalıştığı süre ve sınavlardan sonra tüzüğe göre kemdisine ehliyeti verilecektir.öyle baypas yapılarak ehliyet alınmamalıdır. Kaldı ki meslek liselerinde fen dersler klasik liselerdeki gibi de değildir. Emin olun oğlunuzun yapmış olduğu eğitim de çok değerlidir ve denizciliğimiz bu eğitimleri yapanlara da muhtaçdır. Önemli olan denizde sürekli çalışarak, sınavlara girerek yükselmektir. Şundan eminim ki eğer kendini yetiştirirse ilerde birçok kişiyi aşarak çok önemli mevkilere gelebilir. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
88.246.24.134
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim