• BIST 93.043
  • Altın 194,342
  • Dolar 4,7269
  • Euro 5,4871
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 26 °C
  • Muğla 22 °C
  • Çanakkale 24 °C

Koç, West Marine'i Türkiye'ye getirdi

Koç, West Marine'i Türkiye'ye getirdi
West Marine’in Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Koç "Denizcilik Türkiye’de hızla gelişiyor. Sektörde dehşet bir hareket var. Deniz turizmi patladı, marinalar doldu" dedi.

Amerika kıtasından sonra ilk mağazasını İstanbul Kartal’da açan West Marine’in Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, "Denizcilik Türkiye’de hızla gelişiyor. Sektörde dehşet bir hareket var. Deniz turizmi patladı, marinalar doldu" dedi.

DENİZCİLİK alanında ihtiyaç duyulan her türlü malzemenin bulunduğu West Marine mağazası İstanbul Kartal’da açıldı. Amerika, Kanada ve Porto Rico’dan sonra ilk defa Türkiye’ye gelen West Marine’nın açılışında konuşan Koç Holding Şeref Başkanı ve West Marine Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, "Türkiye’de denizcilik hızla gelişiyor. Sektörde dehşet bir hareket var. Bu mağazada denizciler aradıkları her şeyi bulabilecekler. Önümüzdeki günlerde başka noktalarda da mağaza açabiliriz" dedi.

Önemi artıyor

Türkiye’de denizciliğin öneminin her geçen gün arttığına işaret eden Rahmi Koç, şöyle konuştu: "Deniz turizmi patladı, denizciliğin önemi arttı. Türkiye’deki marinalar doldu. Yat inşası önem kazandı. Tersaneler 2010’dan sonraya gün veriyor. Sektörde dehşet bir hareket var. Türkiye’nin yat malzemelerine olan ihtiyacı da artıyor. Yat ve tekne malzeme seçimlerinde zaman ve para kaybı çok fazlaydı. Özellikle 10-30 metre boylarındaki teknelere gerekli olan malzemeyi toplamak çok zordu. Sonra bu fikir aklımıza geldi. Dünyadaki en uygun firmayı araştırdık ve en büyük olanını seçtik."

Cirosu 750 milyon dolar

Rahmi Koç, West Marine’nın dünya genelinde 750 milyon dolarlık cirosu olduğunu belirterek şirket hakkında şu bilgileri verdi: "Amerika, Kanada ve Porto Rico’da 377 mağazası bulunuyor. Burada müşterilerine 80 bin malzeme ile hizmet veriyor. Bu mağaza ile 10 ve 30 metre uzunluğundaki teknelerin ihtiyacını alıcıya bir seferde tedarik edeceğiz. Bu mağaza ile çok büyük para kazanmayı hedeflemiyoruz. Yatçılara destek olmayı amaçlıyoruz."

Hızlı büyüyor

West Marine’nin 30 yıl önce kurulduğunu hatırlatan şirketin sahibi ve kurucusu Randy Repass, şöyle konuştu: "Amerika kıtası dışındaki ilk mağazamızı açtık. Mağazalarımızda son teknolojiye kadar her türlü ürün mevcut. Yatçılık Türkiye’de Avrupa’dan daha hızlı gelişiyor. Bu mağaza ile denizcilere yardımcı olacağız. Dünya genelinde sektörde büyük oyuncu çok yok. Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki diğer pazarları araştırıp yeni mağaza açmak için çalışacağız."

150 ülkeye ulaşıyoruz

Şirketin internet üzerinden de iyi bir satış geliri bulunduğunu söyleyen Repass şu değerlendirmeyi yaptı: "Amerika’da satışlarımız oldukça iyi. Ancak internet üzerinden dünyada 150 ülkeye ulaşıyoruz. Bir mağazamızı günde ortalama 100 kişi ziyaret ediyor. Türkiye’de denizciliğin gelişimi için yardımcı olmaya geldik. Burada olmaktan çok mutluyuz."

Avrupa pazarına Türkiye’den açılıyoruz

İSTANBUL Kartal’da açılan mağazanın Amerika kıtası dışındaki ilk mağazaları olduğunu vurgulayan Randy Repass şöyle konuştu: "Avrupa’da denizcilik sektörü gelişiyor. Ancak bu pazarda Türkiye büyüme hızıyla dikkat çekiyor. Hem ekonominin iyiye gitmesi hem de sektöre olan ilgi denizciliği geliştiriyor. Bu pazarda olmak bizim için çok önemli. Avrupa pazarını da yakından takip ediyoruz. Avrupa’ya Türkiye’den açılmak çok önemli. Sektörün önü açık ve geleceği var. Amerika’da ise denizcilik ekonomi ile orantılı ilerliyor."

Başkan uyuyakaldı, yelken malzemesi gümrüğe tabi tutuldu

RAHMİ Koç, Türkiye’de denizcilik malzemeleri ile ilgili 1970’lerin sonlarına doğru yaşanan bir gelişmeyi hatırlatarak, şöyle konuştu: "1970’lerin sonunda Ankara’da maliye, spor ve gümrüklerden sorumlu yetkililer bazı federasyon temsilcileri ile bir araya geldi. Bunun nedeni ise spor malzemelerinin gümrükten muaf tutulmasıydı. Ancak bu toplantıya Yelken Federasyonu Başkanı uyuyakaldığı için gelemedi. Bunun üzerine uzun yıllar yelken malzemeleri gümrüklerden muafiyet elde edemedi. Sonra bu durum düzeldi."

www.DenizHaber.Com.tr

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim