• BIST 103.328
  • Altın 193,955
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 24 °C
  • Antalya 25 °C
  • Muğla 21 °C
  • Çanakkale 19 °C

Kocaeli'de tersaneler elaman arıyor

Kocaeli'de tersaneler elaman arıyor
Kocaeli'nde tersanelerin sayısındaki artış beraberinde nitelikli eleman ihtiyacını da gündeme getirdi. Bölgede sanayi kuruluşlarının en fazla ihtiyaç duyduğu meslek grubunu ise kaynakçılık oluşturuyor.

Kocaeli'de tersanelerin ve sanayi kuruluşlarının sayısındaki artış beraberinde nitelikli eleman ihtiyacını da gündeme getirdi. Bölgede sanayi kuruluşlarının en fazla ihtiyaç duyduğu meslek grubunu ise kaynakçılık oluşturuyor.

Serbest bölgede tersane sayısındaki hızlı artış ile birlikte yeni işkollarının da ortaya çıkması, kaynakçılara olan ihtiyacı artırdı. Diğer sanayi kentlerinde olduğu gibi Kocaeli'nde de kaynakçı ihtiyacının arttığını ifade eden Kocaeli İşçi Bulma Kurumu İl Müdürü Ahmet Canımova, sanayi yapısının imalat ağırlıklı olması ve tersaneciliğin bölgede yaygınlaşması ile kaynakçıların bu alana kaydığını söyledi.

Kaynakçılığı tek tip olarak düşünmenin yanlış olacağını vurgulayan Canımova, "Tek tip kaynakçılık yok. Kaynakçılığın birden fazla alt dalı var. Elektrik kaynakçılığı başta olmak üzere boru kaynakçılığı, gazaltı kaynakçılığı, sarı kaynak, karbon kaynakçılığı gibi. Artık tek tip kaynakçılık kalmadı ve hepsi birer farklı meslek dalı haline gelmiş durumda. Bilhassa bu ayrıştırmayı iyi yapmak gerekir. Firmaların talepleri de bu kaynakçılık çeşitleri arasında değişiyor. Kimi firmanın elektrik kaynakçısına ihtiyacı var, kiminin de gazaltı kaynakçısına." şeklinde konuştu.

Kocaeli'nde kaynakçılara olan ihtiyacın artmasını, tersanedeki ücretlerin piyasaya nazaran daha yüksek olmasına ve kaynakçıların tersaneleri tercih etmelerine bağlayan Canımova, serbest bölgedeki tersane sayısının artmasıyla birlikte kaynakçılara olan ihtiyacın da artacağının altını çizdi. İşkur il müdürü, "Tersanelerde kaynakçılara verilen ücretler, piyasanın üstünde. Ücretlerin yüksek olması nedeniyle kaynakçılar tersaneleri tercih etmeye başladı. Serbest bölgedeki tersane sayısının artmasıyla birlikte kaynakçılara olan ihtiyaç da artacaktır." diye konuştu.

Sektörlere nitelikli eleman yetiştirmek için kolları sıvayan Kocaeli İşkur Bölge Müdürlüğü, uzun yıllardır devam eden meslek eğitim kurslarını daha da işlevsel ve kapsamlı hale getirdi. Firmalarla temasa geçen kurum, kursları ve eleman sayısını firmaların taleplerine göre belirliyor. Firmalarla temasa geçilerek firmaların hangi meslek kolundan ne kadar eleman ihtiyacı olduğu tespit ediliyor. Firmalarla anlaşma yapılarak, kendilerinden meslek sahibi olacak kişileri işe almayı garanti etmesi isteniyor.

Geçen yıl 55 kurs açan kurumun bugüne kadar yetiştirdiği meslek sahibi elemanların yüzde 87'si işe yerleşmiş. Bu yıl da meslek kazandırma eğitimlerine devam eden kurum, başta gazaltı kaynakçılığı olmak üzere 24 farklı alanda meslek edindirme kursu açmayı planlıyor. Canımova şöyle konuştu: "Firmalarla görüşülerek onların hangi meslek elemanlarına ihtiyacı olduğu tespit ediliyor.

Firmaların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda talebe ve istihdama göre kurs açıyoruz ve eleman sayısını bu doğrultuda belirliyoruz. Kriterleri firmalar belirliyor. Bu sayede talebe göre eleman yetiştiriyoruz. Açtığımız kursların ücretsiz olmasının yanı sıra kurslarımıza katılan insanlara günlük 9,5 YTL ile 14 YTL arasında cep harçlığı da veriyoruz. Amacımız nitelikli eleman yetiştirerek işsizliği azaltmak."

www.DenizHaber.Com.tr

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim