• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 19 °C
  • Antalya 15 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 11 °C

Özel Çevre Koruma Projesi tanıtıldı

Özel Çevre Koruma Projesi tanıtıldı
Türkiye genelinde 6 bölgede başlatılan "Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi" Balıkesir'in Ayvalık ve İzmir'in Foça ilçelerinde kamuoyuna tanıtıldı.

Özel Çevre Koruma Projesi tanıtıldı

Ulusal deniz ve kıyı koruma alanları sistemini güçlendirmek ve etkin yönetimini kolaylaştırmak amacıyla Türkiye genelinde 6 bölgede başlatılan "Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi" Balıkesir'in Ayvalık ve İzmir'in Foça ilçelerinde gerçekleştirilen geniş katılımlı toplantılarla kamuoyuna tanıtıldı.

Mayıs ve Haziran aylarında ayında Muğla'nın Akyaka, Köyceğiz, Göcek ve Datça ilçelerinde gerçekleştirilen toplantıların ardından, "Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları (DKKA) Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi" bu kez Ayvalık ve Foça'da halka tanıtıldı. Yerel kamuoyunun büyük ilgi gösterdiği toplantılarda, Proje ile nelerin hedeflendiği, Proje'nin amaçları ve uygulama yöntemleri kamuoyunun bilgisine sunuldu.

T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre koruma Kurumu Başkanlığı tarafından (ÖÇKKB) yürütülen Proje'nin , Küresel Çevre Fonu (GEF) adına, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) yürütücü ortaklığında gerçekleştirildiği belirtilerek, T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün de ortakları konumunda olduğu proje'nin Türkiye'deki 5 Özel Çevre Koruma Bölgesi'ni ve 1 Tabiat Parkını kapsadığı bildirildi. Buna göre Foça, Köyceğiz-Dalyan, Gökova, Fethiye-Göcek, Datça-Bozburun ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nı içeren bu bölgelerde, deniz ve kıyı koruma alanları sisteminin güçlendirilmesi ve bu bölgelerin etkin yönetimini kolaylaştırmanın amaçlandığı ifade edildi.

2009-2013 yılları arasını kapsayacak biçimde yaklaşık 4,5 yıllık bir takvimi bulunduğu belirtilen, Proje'nin,2009 yılının Mayıs ayında başlatıldığı ve Proje hazırlıkları yaklaşık bir yıl sürdüğü bildirildi. Bu zaman dilimi içinde Proje'nin altyapısı'nın hazırlandığı ifade edilirken, Bir yıllık çalışmanın sonunda 25 ve 26 Mayıs'ta Muğla Akyaka ve Köyceğiz'de düzenlenen tanıtım toplantılarıyla kamuoyunun önüne ilk kez çıkan Proje'nin ,9 ve 11 Haziran'da Göcek ve Datça'da, 23 ve 25 Haziran'da Ayvalık ve Foça'da yapılan toplantılarla, yerel ölçekte Proje'nin hayata geçirileceği 6 bölgede ilk tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bildirildi.

PROJE'NİN ÜÇ HEDEFİ

Foça Özel Çevre Koruma Müdürü Erkan Hamdi Özer, Proje'nin, kapsamına ve önemine dikkat çekerek, yerel zeminde tüm kurum, kuruluş, meslek örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin katılımlarını beklediklerini ifade etti. Özer, Proje ile hedeflenen sonuçları da açıkladı. Buna göre, Projeyle sorumlu kurumların ihtiyaç duyduğu kurumsal yapının ve kapasitenin güçlendirilmesi; Kıyı Koruma Alanları için finansal planlama ve yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması ile etkin iş planlamasının, yeterli düzeyde gelir üretiminin ve maliyet etkin yönetiminin sağlanması ve çok amaçlı kullanım alanlarında, ekonomik faaliyetlerin düzenlenmesi ve yönetimi için kurumlar arası koordinasyonun sağlanması hedefleniyor.

Proje, izlediği yöntem ve öncelikleri ile Türkiye'de çevre alanında yürütülen Projeler açısından önemli bir anlam ifade ediyor. Gerçekleştirilen toplantılarda Proje'nin katılıma dayanan sosyal ayağına büyük önem verildiğine dikkat çekildi. Proje'nin, söz konusu 6 bölgedeki yerel halkın işbirliği ve desteğiyle yürütüleceğini vurgulanarak, bir yandan doğal çevre korunur ve geliştirilirken, diğer taraftan da söz konusu bölgelerin, o bölgelerde yaşayan vatandaşlar için ekonomik olarak nasıl daha verimli hale getirilebileceği üzerinde duruldu. Bölgelerin çevresel dokusu korunarak, uygun gelir getirici faaliyetlerin belirlenmesi, geliştirilmesi ve desteklenmesinin önemini de vurgulanarak, Proje ile varılması planlanan sonuçlar da açıklandı.

YEREL ÇALIŞMA GRUPLARI ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA OLUŞTURULACAK

Mayıs ve Haziran ayları boyunca toplantıların gerçekleştirildiği 6 Proje bölgesinde, yerel katılımcıların büyük ilgisi dikkat çekti. Ayvalık ve Foça'daki toplantılara, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parlar Genel Müdürlüğü, Balıkesir ve İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlükleri, İzmir ve Balıkesir Tarım İl Müdürlükleri, İzmir ve Balıkesir Bayındırlık ve İskan Müdürlükleri, Foça ve Ayvalık Liman Başkanlıkları, Foça ve Ayvalık Turizm Müdürlükleri, Foça ve Ayvalık Belediyeleri, Dokuz Eylül, Ege, Balıkesir ve Çanakkale Üniversiteleri, Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Foça Deniz Taşımacıları Kooperatifi, Foça Su Ürünleri Kooperatifi, Mimarlar Odası ilgili temsilcilikleri, Dalış Merkezleri ve SAD-AFAG temsilcileri de dahil olmak üzere 60'dan fazla kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Proje'ye yoğun ilgi gösteren temsilciler, görüş ve önerilerini paylaşarak Proje'ye katılım yolunda ilk adımları da attılar. Yakın dönemde, yerel ölçekte oluşturulması planlanan çalışma gruplarının temellerinin atıldığı tanıtım toplantılarının ardından, önümüzdeki aylarda ilgili bölgelerdeki Proje çalışmaları hızlanarak artacağı belirtildi.

www.DenizHaber.Com.tr

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim