• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 19 °C
  • Antalya 15 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 11 °C

Piri Reis, doktora eğitimine başladı

Piri Reis, doktora eğitimine başladı
Her gün yeni bir denizcilik fakültesi açılırken, denizci kökenli akademisyen yetiştirme konusunda çabaların son derecede az olduğu bir ortamda Piri Reis Üniversitesi bu gidişi değiştirmek için ilk adımı attı.

Piri Reis, doktora eğitimine başladı

Piri Reis Üniversitesi, denizcilik eğitiminde doktora ve yüksek lisans programları başlatıyor.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de denizci kökenli akademisyen sayısının son derecede kısıtlı olduğunu söylemek mümkün. Ancak Piri Reis Üniversitesi bu açığı kapatmak için bir adım attı. Üniversite denizcilik eğitiminin bu çok önemli eksikliğini çok geniş bir rapor halinde Yüksek Öğretim Kurumu’na sunarak, başvurdu. YÖK Yasasına göre gerekli her türlü altyapı çalışmasını tamamlayarak 2011/2012 eğitim öğretim yılında denizcilik alanında doktora,yüksek lisans eğitimi başlatabilmek için gerekli izni almıştır.

Türkiyenin Denizcilik Eğitimi alanında en geniş Profesör Kadrosunu bünyesinde bulunduran Piri Reis Üniversitesi Prof.Dr.Osman Kamil SAĞ , Prof.Dr.Mahmut Celal BARLA, Prof.Dr.Süleyman Özkaynak, Prof.Dr.Deniz ÜNSALAN, Prof.Dr.Sander ÇALIŞAL, Prof.Dr.Ömer BELİK , Prof.Dr.Zehra AKDENİZ’dan oluşturulan Fen Bilimleri Enstitüsü ile bu konuda çalışmalarını hızla sürdürüyor. Fakülte, denizcilik alanında disiplinlerarası doktora ve yüksek lisans eğitimi programlarına Ekim 2011 tarihinde başlayacak.

Denizcilik ve benzeri bölümlerde fakültelerin lisans programlarını tamamlamış, denizcilik eğitim kurumlarında, YÖK yasasına göre tam kadrolu öğretim üyesi olabilmek için yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapmak isteyen adaylar, Piri Reis Üniversitesi’nin bu disiplinlerarası programında Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği gibi konularda eğitim alabilcekler. Program çok kısa bir sürede genişletilerek Denizcilik İşletmeciliği, Deniz Hukuku, Denizcilik Tarihi gibi Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan denizcilik konularına da hizmet verebilecek duruma getirilecek. Bu konuda Türkiye’nin en tanınmış çok sayıda profesörlerinin Piri Reis Üniversitesi bünyesine katılabilme çalışmaları ise sonlandırılma aşamasında.

1993 yılında kurduğu Türk Deniz Eğitim VakfıTÜDEV aracılığı ile Türkiye’de denizcilik eğitimi yapan her kuruluşa şimdiye kadar ciddi boyutlarda maddi, manevi destek vermiş bulunan ve bu desteğini Türkiye genelinde halen sürdürmekte olan IMEAK Deniz Ticaret Odası, dünya denizcilik eğitiminde bir ilki gerçekleştirerek, bir ülkenin hemen hemen tüm denizcilik kuruluşlarını bir araya getirerek kurduğu Piri Reis Üniversitesi’nin bu atılımına da büyük destek veriyor. 2012 Ekim ayında tamamlanması planlanan ve inşaatı halen Tuzla, Marmara Denizi sahilinde sürmekte olan Türkiye’nin 162 Üniversitesi içindeki ilk ve tek uluslararası akreditasyonlu çevre duyarlı kampusü tamamlanıncaya kadar doktora ve yüksek lisans eğitimleri için Fındıklı’daki tesislerini hizmete açmayı düşünüyor. Böylece yeni üniversite mezunlarına paralel olarak uzun yıllar önce denizcilik eğitimi almış, şu anda çeşitli denizcilik şirketlerinde görev yapmakta olan çok sayıda üst düzey denizci kökenli iş adamlarına da bu konularda yüksek lisans ve doktora yapabilme imkanı akşamları, hafta sonlarını da kapsayabilecek şekilde IMEAK-DTO’nun gayretleri, destekleri ile Piri Reis Üniversitesi tarafından ayaklarına kadar götürülecek.

Piri Reis Üniversitesi, lisans düzeyinde ilk öğrencilerini 2009/2010 eğitim öğretim yılında Denizcilik Yüksek Okulu’na alarak eğitime sadece 2 yıl önce başlamasına rağmen; IMEAK DTO ve TÜDEV’in destekleri büyük saygınlık kazandı ve süratle daha eğitimde ilk yılı dolmadan denizcilik yüksek okulu, denizcilik fakültesine dönüştürüldü. 2010/2011 eğitim öğretim yılında da Mühendislik Fakültesi’nde Türkiye’nin ilk ve tek, Small Craft Design Eğitimi’ne başladı. 2011/2012 eğitim öğretim yılında denizcilikte disiplinlerarası doktora ve yüksek lisans programları açılması ile devam edilen süratli gelişme 2012/2013 ve takip eden yıllarda çok sayıda, Türkiye’nin ihtiyacı bulunan niş alanlarında ön lisans/lisans/yüksek lisans/doktora programlarının açılması ile yeni kampüste devam edecek.

Piri Reis Üniversitesi yeni akademik program başlatma ve geliştirme çalışmalarını uluslararası alanda da adını duyurmaya başladı. Dünyanın en tanınmış, çok sayıda denizcilik üniversitesi Piri Reis Üniversitesi ile akademik işbirliği başlatabilmek için akademik işbirliği protokolleri gönderiyor. Üniversite, yakın bir zamanda da dünya denizcilik eğitim platformlarında da ilk kez yüksek lisans, doktora düzeyinde uluslararası, çift diplomalı, ortak programlı eğitim modelleri başlamayı planlıyor.

Çift diplomalı program

Çift diplomalı, ortak programlı uluslararası yüksek lisans ve doktora programına katılan aday; eğitiminin ve araştırmasının bir bölümünü Türkiye’de Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleştirirken, eş danışman yönetiminde diğer bir bölümünü de yurt dışındaki üniversitede gerçekleştirecek ve doktora eğitimi sonunda her iki üniversitenin de diplomasını alabilecek.

Benzer uluslararası çift diplomalı, ortak programlı denizcilik eğitimi lisans düzeyinde Türkiye’de ilk kez Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Osman Kamil Sağ tarafından, İTÜ Denizcilik Fakültesi Kurucu Dekanlığı görevi sırasında SUNY Programları adı altında 2002 yılında ABD State University of New York ile başladılmıştı. Bu yıl ise benzer programın 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından yine lisans düzeyinde ABD Maine Denizcilik Akademisi ile devam ettirilecek.

Piri Reis Üniversitesi, bu programlardaki uygulanan sistemi yüksek lisans ve doktora düzeyinde ilk defa gerçekleştirirken, eğitim modelini de özellikle Türkiye’nin saygınlığı açısından bir adım yukarıya çekerek, yeni bir ilke daha imza atmayı planlıyor. Üniversite uluslararası çift diplomalı ortak yüksek lisans ve doktora programlarında sadece Türk öğrenciler yabancı üniversiteye gönderilmeyecek, yabancı öğrenciler de Piri Reis Üniversitesine gelerek eşit şartlara eğitim alabilecek ve araştırma yapacaktır. Böylece ikili uluslararası eğitimler eşlenilen yabancı üniversiteye sanki bir nevi döviz kazandırma modelinden çıkarılıp, Piri Reis Üniversitesi’nin de yabancı öğrenciye eğitim vereceği, araştırma yaptıracağı, Türk denizcilik eğitimine dünyada çok büyük saygınlık kazandırılacağı bir modele dönüştürülecek.

Bu uygulama ise sadece bir üniversite ile değil, Piri Reis Üniversitesi’ne bu konuda teklif getiren çok sayıda üniversite ile yapılacak.

Haber: Özgür GÜNDÜZ - Kara&Deniz Gazetesi

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
crazy sailor
15 Haziran 2011 Çarşamba 13:32
??
eskiden 3 kuruş parası olan müteahhit olur köşeyi dönerdi şimdi ise bu saçma sapan denizcilik politikaları ile 3 kuruş parası olan zengin armatörler bir araya gelip kurslar özel okullar açıyor allah sonumuzu hayır eylesin bu gidişle ziraat fakültelerinden beter hale geliriz. bastır parayı alırsın herkesi para var huzur var diğerleride devletten 3 kuruş ödenek alalımda bişeyler yapalm diye kıvransın dursun devlet oklları 10 adım geriden katılıyor yarışa zaten sonra buralarda reklam içeren yazılarla şov yapıyorsunuz.. madem fakülte oldunuz görelim bakalım mezunlarınızdan kaç tanesi KEGM de, VTS de, devlet kurumlarında UZMAN olarak görev alabilecek kaç tanesi boğazlarda KILAVUZ KPT olacak. hep beraber göreceğiz.. illede isim yazılması takıntısı olanlar için adım: MESUT Soyadım: BAHTİYAR....
85.100.150.117
Aslı Şahinsoy
14 Haziran 2011 Salı 10:24
Sayın “Denizci” ye küçük bir tavsiye
Ben Aslı Şahinsoy. Uzun süre Denizcilik Basın Sektöründe çalıştığım, Denizcilik Dergisinde Editörlük yaptığım için sizi de, Piri Reis Üniversitesi, Deniz Ticaret Odası ve Sn.Prof.Osman Kamil SAĞ’ ı da çok iyi tanıyorum. Bir gün içinde, hırsınızı yenemeyerek, arka arkaya, isminizi vermeye cesaret edemeden yaptığınız son derece kıskançlık, çekememezlik kokan, İTÜ DF ile Piri Reis Üniversitesi camialarını kasıtlı olarak birbirine düşürmeye çalışan, yaşınıza yakıştıramadığım 3 komik yorumunuzu(!) büyük bir şaşkınlıkla okudum.

Öncelikle akademisyen olmanıza(!) rağmen, bilmez gibi görünerek Piri Reis Üniversitesine, Senatosuna hakaret yağdırdığınız Sn.Başbakanımıza Fahri Doktora verilme olayı son derecede normal bir olaydır. 2547 Sayılı Kanunla kurulmuş her üniversite, Senatosunun istediğine, istediği zamanda Fahri Doktora verebilir. Bunun için Doktora Eğitimine başlama şartı yoktur. İnceleyecek olursanız Türkiye’de kurulmuş 162 Üniversite Senatosunun Doktora Eğitimine başlamamış bir çoğu da uygun gördükleri kişilere Fahri Doktora vermiştir. Bunu ben biliyorum. Sizin akademisyen(!) olarak bilmemenize şaşırdım. Siz de muhakkak biliyorsunuzdur ama amacınız başka. Camiaları birbirine düşürmek, site köşelerinde RATING getirecek iki satır yazı yazarak gündemde kalmaya çalışmak...
TÜDEV (Türk Deniz Eğitim Vakfı) IMEAK DTO’nun kurduğu Türkiye’de Denizcilik Eğitimi veren tüm kuruluşlara yardım etmiş bir Vakıftır. Piri Reis Üniversitesini de TÜDEV, IMEAK DTO kurmuştur. Başarıdan başarıya koşmaktadır. Bu sizi niçin rahatsız ediyor anlamadım? Piri Reis Üniversitesi’nde Türkiye’nin en tanınmış Denizci Profesörleri görev alıpta ,siz burada çalışamadığınız için kıskanıyormuşsunuz gibi bir izlenim veriyorsunuz. Örneğin aynı eğitime soyunan niçin Zirve Üniversitesini değil de, Piri Reis Üniversitesi’ni haksız yere karalamaya çalışıyorsunuz? Çok basit.

Kıskanıyorsunuz,korkuyorsunuz da ondan. Piri Reis Üniversitesi bildiğim kadarı ile Denizcilik Eğitiminde bünyesinde Türkiye’de en çok Profesör barındıran Üniversitedir. Senatosu da sizin karalamaya çalıştığınızdan çok değerlidir. Siz bu aşamada,Piri Reis Üniversitesinin başarılarından bu kadar rahatsız oluyorsanız,önümüzdeki 2 yıl içinde kadro yerli yabancı 400 akademisyene çıkınca çok büyük sağlık sorunları çekeceğinizi görür gibi oluyorum sayın Denizci.

Piri Reis Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr.Osman Kamil SAĞ hakkında da hakaretvari,sizin yaşınızda bir kişiye yakıştıramadığım,çok çocukça, kıskançlık kokan “numaracı,reklamcı,palavracı” gibi sıfatlar kullanmış, eskiden çalıştığı İTÜDF’ye “tu kaka” dediğini iddia etmişsiniz. Bu heyezanınıza çok üzüldüm,Sayın Denizci.

Ben Sn.Prof.Dr.Osman Kamil SAĞ’ı da, sizi de iyi tanıyorum. Sn.SAĞ hiç bir zaman Kurucu Dekanlığını yaptığı İTÜDF hakkında en ufak bir olumsuz yorum yapmamıştır. Özgeçmişinde İTÜDF hizmetlerini büyük bir gururla özetlemektedir.İşte size sadece birkaç örnek.....

Sn.SAĞ İTÜDF ‘de Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliğini kurmuş, IMO ya NGO olarak sokmuştur.Bu mu reklam,palavra,numara.. Siz ne yaptıınız?
Sn. SAĞ İTÜDF’ de iken IMO’da STW Denizcilik Eğitim Komitesinde 164 ülkeye seçilerek Başkanlık yapmıştır. Bu mu reklam,palavra,numara... Siz ne yaptınız?

Sn.SAĞ İTÜDF ‘de iken SUNY Çift Diplomalı Uluslararası Eğitimi başlatmıştır. Bu mu reklam,palavra,numara.. Siz ne yaptınız?
Sn.SAĞ İTÜDF’ye çok sayıda JICA, AB, IMO, UNDP,DPT Projesi ile tüm laboratuvar, simulatörlerini kurmuştur. Bu mu reklam,palavra,numara.. Siz ne yaptınız?

Aynı şekilde Piri Reis Üniversitesinin çok ayrıcalıklı, özellikleri bulunan Doktora Programına da aynı kıskançlık hisleri ile karalamaya çalışıyorsunuz. Siz değil miydiniz Piri Reis Üniversitesinin BRAEMS Uluslararası Akreditasyonlu,Çevre duyarlı YEŞİL KAMPÜSÜNDE, koyun otlatmayı uygun gören.. Bilmiyorsanız öğrenin Sayın DENİZCİ . Öğrenmenin yaşı yoktur. Yorumlarınız çok komik kaçmaya başladı.

Ben Denizcilik Camiasını çok iyi tanıyorum.İsterseniz IMEAK DTO, Piri Reis Üniversitesi ve Sn.SAĞ’dan özür dileyin. Belki sizi işe alırlar.Sizde bu hezeyanlarınızdan kurtulursunuz. Sağlıcakla kalınız.

ASLI ŞAHİNSOY ( bakın ben düşüncelerimi adımı,soyadımı gururla yazabiliyorum. Size de bundan böyle aynı medeni cesareti tavsiye ederim. Daha rahatlarsınız.)
193.243.196.130
Denizci
12 Haziran 2011 Pazar 12:31
Ciddi (yetsiz) Doktora Eğitimi
Demekki daha doktora eğitimine resmen başlamadan (yani YÖK'ten izin çıkmadan önce) siz Başbakanı aldatıp ona fahri doktora ünvanı verdiniz. Sizi gidi kurnazlar sizi. O ünvanı veren senatonuzda o gün kaç kişiydiniz acaba ?
88.233.34.168
Denizci
12 Haziran 2011 Pazar 11:19
En büyük o, başka büyük yok
Birilerinin bu beye makam odasındaki dümenden gemi idare edilmediğini öğretmesi gerek. Ayni numaraları (reklamları) vaktiyle İTÜ DF den de yapıyordu, şimdi orası onun için tu kaka oldu. İşi gücü reklam, palavra. Olmadık şeyleri olduk gibi göstermek. Vallah billah dünyanın en en en büyük üniversitesi falan, filan.
88.233.34.168
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim