• BIST 94.887
  • Altın 246,442
  • Dolar 6,3495
  • Euro 7,4057
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 22 °C
  • Antalya 24 °C
  • Muğla 19 °C
  • Çanakkale 12 °C

6.Uluslararası İstanbul Bunker Konferansı

6.Uluslararası İstanbul Bunker Konferansı
6. Uluslararası İstanbul Bunker Konferansı yapıldı. Konferansın ev sahipliğini 2001 yılında kurulan Gemi yakıt İkmalcileri Derneği yaptı.

05-07 Haziran 2013 tarihleri arasında 6. Uluslararası İstanbul Bunker Konferansı yapıldı. Ev sahipliğini 2001 yılında kurulan Gemi yakıt İkmalcileri Derneği yaptı. Four Seasons Hotel (Ortaköy) de yapılan konferansa İstanbul’da yaşanan haraketli günlere rağmen 26 ülkeden 180 katılımcı ile gerçekleşti.

Bunker Konferansında bu yıl bir çok ilk gerçekleşti. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) ve T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Konferansa sunumları  ile katıldılar. Dünyada ki bütün bunker şirketlerinin üye olduğu Uluslararası Bunker Örgütü ( IBIA ) de Yönetim Kurulu Toplantısını İstanbul’ da yaptı. Yönetim Kurulu Üyeleri Konferansa tam kadro katıldılar.

Hoşgeldiniz konuşması Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Deniz ERAYDIN tarafından yapıldı.

Açılışı T.C. Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli yaptı. Konferansın başında Şadan Kaptanoğlu da IMEAK DTO adına konuşma yaptı.

Cemalettin Şevli; TBMM’ nin 27 Şubat 2013 de onayladığı kuralların, Resmi Gazete’ de yayınlanmasını takiben “Yenilenen Marpol ANNEX VI” nın uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Tüm Dünyada olduğu gibi, İstanbul Bunker Konferansında da “Çevreye Saygılı” yaklaşımlar ve “Gemi Kaynaklı Emisyon Kontrolleri” öne çıktı. Uluslararası Bunker Derneği (IBIA) nin geçmiş dönem Başkanlığını yapan Nigel Draffin“Keynote Speaker” olarak sunumunu gerçekleştirdi.

IBIA nın gelecek dönem Başkanı olması beklenen Jens Maul Jorgensen (Oldendorff Carriers GmbH & Co)“Buying Bunkers” konulu bir sunum yaptı. 400'e yakın geminin bunker alımı yapılırken göz önünde bulundurulan parametreler katılımcılar tarafından dikkat çekici bulundu.

Mabanaft GmbH & Co ‘dan Julio Tellechea’ nın sunumunu takiben Petromedia Group’dan Unni Einemo nun Bunker endistürisindeki değişim rüzgarları üzerine rakamsal tespitleri de içeren bir konuşması oldu.

Enerji Uzmanı Mehmet Özcan EPDK’nın yaptığı dikkat çekici çalışmaları, tespitleri ve istatistikleri katılımcılarla paylaştı. Konferansa damgasını vuran sunumlardan biride UDHB Deniz ve İç Sular Genel Müdürlüğü Mühendislerinden Murat Korçak tarafından yapıldı.

Korçak konuşmasında AB tarafından İspanyol Yetkililerle birlikte yürütülen “Eşleşme Projesi” hakkında kısaca bilgi verdi. Bu proje Türk Boğazlarının ve Marmara Denizi’nin  “Emission Controlled Area” (ECA) olmasını öngörmektedir. Bu konu hakkında çalışmaları, veri toplama yöntemlerini ve prosedürleri içermektedir.

Limanlarımızdan hizmet alan gemilerin sıkça merak ettiği konulardan birisi de boğaz geçişlerindeki beklemeler ve sebepleridir. Türk Boğazları Gemi Trafik Dairesi Başkanlığını (VTS) temsilen Konferansa katılan Kaptan Uğur Karabay yaptığı sunumla katılımcılara Türk Boğazlarında gemi trafiği ile ilgili karar mekanizmasının hangi teknik parametrelere göre işlediğini güvenlik ve risk örneklemeleri ile anlattı. Çeşitli istatistik bilgileri de içeren sunum, dışarıdan bakıldığında basit gibi görünen işleyişin arkasında rafine bir kadronun disiplinli bir çalışması olduğunu ortaya koydu.

Christel Mcloughlin’ in (KPI Bridgeoil) “Bunker Risk Management” konulu sunumu sonrası Edgar Martin’in (Infospectrum) yaptığı “Credits in Bunkering” konulu konuşma birinci günün kapanış konuşması oldu.

İkinci gün yapılan konuşmaların Türkiye ile ilgili olanları daha çok bölgesel gemi pazarlarına ve Limanlarımızdaki gelişmelere yönelik oldu.

A. Burak Akdemir’in (Spot Shipping &Trading Ltd) “Shipping Markets” konulu konuşmasını Engin Koçak’ın (ISTFIX) “Small Size and Coasters Market” konulu sunumu takip etti.

Poliport Genel Müdürü Fırat YEMENİCİLER, “Kocaeli Port” hakkındaki konuşmasında son ekonomik ve endistüriel gelişmeler ışığında Kocaeli Port un Avrupa’ nın en büyük ilk 10 Limanı sıralamasına girişini ve gelecekle ilgili projeksiyonlarından bahsetmiştir. Gemi Yakıt İkmali bakış açısından, Kocaeli Port un gidişatı bölgedeki “bunker ikmal pastasını” büyütecek gibidir.

Bir diğer konuşmacı, Delta Rubis CEO su Sami HABBAB İskenderun Limanındaki gemi hareketlerine bağlı olarak bölgedeki yeni bunker faaliyetleri, bunker potansiyeli, ürün depolama olanakları ve standartlar hakkında bilgi verdi. Yapılan sunum, soru-cevap neticesinde, bunker ikmali bakımından, Akdeniz’ in “Uyuyan Dev” i olarak görülen Mersin ve İskenderun Limanlarında SOCAR MARIN ve OMV PETROL OFİSİ’ nin “deniz ikmalleri” için hazırlıklarını büyük oranda tamamladıkları duyurulmuş oldu.

IBIA Yönetim Kurulu Üyesi Trevor Harrison un “Marpol Annex VI” kurallarının uygulamalarına yönelik detaylı konuşmasını takiben Delta Marin’den Dirim Şener “LNG Bunkering” üzerine detaylı bir sunum yaptı. Şener yaptığı sunumla LNG Tanker inşası ile ilgili Türk Tersanelerinin ve Mühendislerinin iddialı konumununda altını çizmiş oldu.

Konferansın son konuşması olan “Closing Remarks” Adrian Tolson (OW Bunker – North America) tarafından yapıldı.

Birinci günün sonunda tüm misafirlerin katılımı ile keyifli bir boğaz gezisi gerçekleşti. İkinci gün öğlenden sonra tüm sunumların sonunda Gemi yakıt İkmalcileri Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinin sahneden vedası ile 6. Uluslararası İstanbul Bunker Konferansı sonlandırıldı.

GYİD Yönetim Kurulu Üyeleri:

Ali Deniz ERAYDIN

Cem ÖZORAL

Mustafa YILMAZ

Yeşim MUHTAROĞLU

Sibel BÜYÜK

bunker.jpg

bunker1.jpg

bunker2.jpg

bunker3.jpg

bunker4.jpg

bunker5.jpg

bunker6.jpg

bunker7.jpg

bunker8.jpg

bunker9.jpg

bunker10.jpg

bunker11.jpg

bunker12.jpg

bunker13.jpg

bunker14.jpg

bunker16.jpg

bunker17.jpg

bunker18.jpg

bunker19.jpg

bunker20.jpg

bunker21.jpg

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim