• BIST 90.186
  • Altın 233,053
  • Dolar 6,1028
  • Euro 6,9689
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 30 °C
  • Antalya 27 °C
  • Muğla 23 °C
  • Çanakkale 26 °C

8 başlıkta görüşmeler askıda

8 başlıkta görüşmeler askıda
Türkiye'nin limanlar açılımına karşı Rum yönetimi, Ek Protokol'ün uygulanması için AB'nin 2007 yaz aylarına kadar süre vermesini önerdi.
Türkiye'nin limanlar açılımına karşı Rum yönetimi, Ek Protokol'ün uygulanması için AB'nin 2007 yaz aylarına kadar süre vermesini önerdi. Hollanda'dan açıklama geldi; müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınması kararına varıldı.

AB Genel İşler Konseyinin aylık olağan toplantısı çerçevesinde Brüksel'de buluşan üye ülke dışişleri bakanları, Türkiye dosyasını öğlen yemeğinden itibaren ele aldı. Dışişleri bakanları düzeyinde Türkiye konusunda kısmi bir uzlaşmaya varıldı. AB Komisyonu'nun önerisi çerçevesinde katılım müzakerelerinde 35 başlıktan 8'inin askıya alınması uygun bulundu.Ankara Antlaşması'nın ek protokolünü tam olarak uygulamaya sokmadığı gerekçesiyle Ankara'ya karşı yaptırımlar konusunda uzlaşma arayan AB ülkeleri, 8 başlığın askıya alınmasında mutabakat sağlarken, diğer olası yaptırımların biçim ve boyutlarını henüz belirleyemedi. Dosyanın, 14-15 Aralık'taki AB zirvesinde, devlet ve hükümet başkanlarının önüne taşınacağı kesin gözüyle bakılıyor.AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın son önerilerini ele alan üye ülkelerden Fransa ve Almanya'nın tavırlarını yumuşattığı ve Ankara Antlaşması'nın ek protokolünü uygulaması konusunda Türkiye'ye “tarihsiz randevu” verilmesi seçeneğine yakınlaştıkları belirtilirken, Avusturya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin somut bir tarih belirlenmesinde ve Ankara'ya yoğun baskıda ısrarcı oldukları ifade ediliyor.Bazı AB ülkeleri, “Türkiye'yi fazla kızdırmamak ve Ankara'dan sert tepkiler almamak için” Kuzey Kıbrıs'a ticari izolasyonların kaldırılmasına ilişkin niyet beyanında bulunulmasını, “olumlu sinyaller” verilmesini öneriyor.AB kaynakları, Türkiye dosyasında genel bir uzlaşmaya varılamadıkça sonuç alındığının varsayılamayacağını, bakanlar arasındaki bazı mutabakat noktalarının da “"suya düşebileceğini” bildiriyor.RUMLAR BASKIDAN YANA Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, “Türkiye'nin AB'ye olan yükümlülüklerini yerine getirip getirmemesi konusunda takvim belirlenmesinin önemli olduğunu” söyledi.

Rum Haber Ajansı'na göre AB Dışişleri Bakanları Genel İşler ve Dış ilişkiler Konseyi'nin bugünkü toplantısında söz alan Yorgos Lillikas, Türkiye'nin, takvim belirlemeden sorumluluklarını yerine getirme doğrultusunda hiçbir adım atmayacağını savundu. Lillikas, AB'nin 21 Eylül'deki karşı kararı doğrultusunda, Ankara'nın ”Kıbrıs Cumhuriyeti” ile ilişkilerini normalleştirme doğrultusunda adım atmadığını, bu nedenle dondurulacak başlıkların sayısının da artırılması gerektiğini ileri sürdü.
Avusturya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin ise bu tür bir geri adıma yanaşmadığı, somut bir tarih belirlenmesinde ve Ankara'ya yoğun baskıda ısrarcı oldukları ifade ediliyor. Rum yönetimi, Ek Protokol'ün uygulanması için AB'nin 2007 yaz aylarına kadar süre vermesini önerdi.AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından üye ülkelerin talepleri dikkate alınarak hazırlanan karar taslağında, AB Komisyonunun 8 kasımda Türkiye hakkında yayımladığı İlerleme Raporu dikkate alınarak, reform sürecinin yavaşladığı dile getiriliyor. Türkiye'nin çabalarını, ifade özgürlüğü, dini özgürlükler, kadın hakları, sendikal haklar, azınlık hakları ve sivil-asker ilişkileri gibi alanlarda yoğunlaştırması isteniyor.
İNGİLTERE, BELÇİKA VE İSVEÇ'TEN KIBRIS DESTEĞİ

Belçika ve İsveç dışişleri bakanları, hazırlanan taslak metnine AB'nin izolasyonlarla ilgili yükümlülüğü olduğuna dair bir ifadenin konulmasını talep etti. İngiltere ise, Kıbrıs konusunda çözüm yerinin BM olduğuna dair bir ifadeyi taslak metne koydurmaya çalışıyor.
Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter-Steinmeier, üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle Türkiye konusunda bugün bir karar verilmesinin zor olduğunu söyledi. Dönem Başkanı Finlandiya’nın dışişleri bakanı ise, bugünkü toplantıda karar almak durumunda olduklarını belirtti. Kaynak: AA/HurriyetDenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim