• BIST 88.389
  • Altın 217,423
  • Dolar 5,7278
  • Euro 6,5305
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 33 °C
  • İzmir 32 °C
  • Antalya 30 °C
  • Muğla 35 °C
  • Çanakkale 32 °C

ABD politikasına Hazar Desteği

ABD politikasına Hazar Desteği
İngiltere'de yayımlanan The Financial Times gazetesinin 13 Aralık tarihli sayısında, Isabel Gorst imzasıyla ve yukarıdaki başlık altında bir makale yer almıştır.
ANKARA, 14/12(BYE)--- İngiltere'de yayımlanan The Financial Times gazetesinin 13 Aralık 2006 tarihli sayısında, Isabel Gorst imzasıyla ve yukarıdaki başlık altında bir makale yer almıştır. Internet’ten sağlanan makalenin çevirisi şöyledir:
 
BP önderliğindeki konsorsiyum bu hafta, Azerbaycan'dan Gürcistan'a ve Türkiye'ye doğalgaz taşıyan, nihai olarak da Avrupa'ya taşıması arzu edilen Güney Kafkasya boru hattını besleyecek olan Hazar Havzası'ndaki Şah Denizi'nde üretime başlayacak.
 
Söz konusu koridor, ABD'nin boru hattı transferinde Rusya'nın kontrolüne son verilmesi ve İran'dan geçen rotalara yatırımın önlenmesi şeklindeki Hazar politikasının ana unsurunu oluşturuyor.
 
Bakü'den Türkiye'nin doğusundaki Erzurum şehrine uzanan 690 kilometrelik boru hattı, Hazar ve Orta Asya enerji kaynaklarının Batı'ya taşınması açısından yeni bir koridor oluşturan ve yeni tamamlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattına paralel bir rota izliyor.
 
PFC Enerji adlı şirketin üst düzey yetkilisi Julia Nanay, "Nihai olarak Batı pazarına doğalgaz taşıyacak olan boru hattına başlanması Hazar kaynaklı enerji ihraç rotalarını artırmaya yönelik ABD destekli planlar açısından bir dönüm noktası" diyor.
 
Adı geçen boru hattının açılış zamanı Rus doğalgaz şirketi Gazprom'un önümüzdeki yıldan itibaren gaz arzını azaltıp fiyatları fahiş bir şekilde artıracağı bir döneme rastlamasından ötürü Azerbaycan ve Gürcistan açısından hayati bir zamana rastlıyor.
 
Çeşitli kaynaklardan yapılan açıklamalarda Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye enerji bakanlarının Güney Kafkasya boru hattı üzerinden ulaştırılacak gazın geçici olarak yeniden tasnif edilmesiyle ilgili müzakerelerde bulunmak üzere bugün bir araya gelecekleri ifade ediliyor.
 
Yeni kuyuların 2008 yılında hizmete girmesiyle birlikte Güney Kafkasya boru hattı üzerinden taşınan doğalgaz miktarı yıllık 8.6 milyar metreküpe yükselecek.
 
BP ve ortakları Şah Denizi projesine dört milyar dolar yatırmış durumdalar ve havzanın genişletilmesi ve boru hattının Türkiye'den de öteye uzatılması amacıyla Avrupa'da müşteri arayışındalar.
 
Avrupa'daki pek çok ülkenin ihraç kaynağı durumundaki Rusya'dan gelen arzın güvenliğine dair endişeler nedeniyle AB, Hazar'dan gaz ihracıyla yakından ilgileniyor.
 
Diğer yandan Rusya, Avrupa'ya enerji ihracı açısından pazarın hızla yükselen ülkesi Türkiye'ye Karadeniz üzerinden iletilen gaz miktarında artırıma yönelip, Hazar rekabetinde avantajlı konuma gelmeyi amaçlıyor.
 
ABD ve AB, Kazakistan'a, Orta Asya gazının Kafkaslar üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması için Hazar Denizi'ne yakın bir bölgede boru hattı inşa etmesini önemle vurguluyor.Kaynak: Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim