• BIST 93.480
  • Altın 251,621
  • Dolar 6,5336
  • Euro 7,4385
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 31 °C
  • İzmir 36 °C
  • Antalya 36 °C
  • Muğla 31 °C
  • Çanakkale 31 °C

Akkuyu'da nükleer santral, zeytinlik ve kıyı kanununa takıldı

Akkuyu'da nükleer santral, zeytinlik ve kıyı kanununa takıldı
Rusya’nın nükleer santral inşa edeceği Mersin Akkuyu'daki alanın zeytinlik olması projeyi zora soktu. Problemi aşmak için kıyı ve zeytinlik alanlarla ilgili kanunlarda değişiklik öngören düzenleme yeniden gündeme alındı.

Rusların Mersin Akkuyu'da inşa edeceği nükleer santral, zeytinlik ve kıyı kanununa takıldı. Zaman gazetesinin yaptığı haberde Enerji yönetimi sorunu aşmak için geçen sene başında yasa taslağı hazırladı. Seçimler sebebiyle TBMM tatile girince çalışma yarıda kaldı. Ancak Enerji Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, kanun çalışması yeniden gündeme alındı.

Uzmanların teknik konular üzerindeki çalışmaların tamamlanmasıyla TBMM'ye sunulacak çalışmanın kısa süre içerisinde yasallaşacağı belirtiliyor. Yasanın Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi krize denk gelmesi ilginç bulunurken, bakanlık kaynakları yasal düzenlemelerin milletlerarası anlaşmalar gereği zorunluluğuna dikkat çekti. Akkuyu NGS, ‘Yasal düzenlemelerin tamamlanmaması sebebiyle Akkuyu nükleer santrali inşaatının süreçten etkilenip etkilenmediği ve çalışmaların nasıl sürdürüldüğü' içerikli soruları cevapsız bıraktı. Enerji Bakanlığı da konuyla ilgili bir bilgilendirme yapmadı.

Türkiye'nin ilk nükleer santralini Mersin Akkuyu'da Ruslar inşa ediyor. 2020'li yıllardan sonra faaliyete geçmesi planlanan santralin yatırım maliyeti 25 milyar doları bulacak. Ancak Suriye sebebiyle Türkiye-Rusya arasında patlak veren siyasi kriz sonrası santral inşaatının devam edip etmeyeceği tartışma konusu oldu. Rusların, Türk ihraç ürünlerine yasak kararı da tartışmaları alevlendirdi. Santral inşaatıyla ilgili şimdilik sessiz bir süreç izleniyor.

Eski Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, geçen kasım ayında nükleer santralin yapılabilmesi için 3 kanunda (Kıyı, zeytinlik ve Elektrik Piyasası kanunları) değişiklik yapılması gerektiğini açıklamıştı. Enerji Bakanlığı'nın Akkuyu için gerekli yasal değişiklikleri de içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı geçen yıl TBMM'ye sunulmuştu. Meclis'in tatile girmesiyle yasallaşamayan tasarı için yeniden çalışma başlatıldı. 

Enerji Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre teknik görüşmeleri yapılan tasarının kısa sürede TBMM gündemine gelerek yasallaşması bekleniyor. Aynı kaynaklar çalışmaların iki ülke arasındaki siyasi krizden nasıl etkileneceği konusuyla ilgili ‘Uluslararası anlaşmalar kapsamında yasal düzenlemeler yapılmak zorunda' değerlendirmesi yaptı. Akkuyu santralinin zeytinlik ve kıyı kanunlarıyla yaşanan sorunu ortadan kaldıran tasarıda öngörülen yasal değişiklik şöyle: “Askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde veya ülke güvenliği ile doğrudan ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait araziler, harekat ve savunma amaçlı yerlere (konut ve sosyal tesisiler hariç) ve özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlerde 27'nci maddenin birinci fıkrasında sayılan tesislerin rafineri, petrokimya tesisleri ve eklentileri ile milletlerarası antlaşma hükümleri uyarınca yapılması öngörülen tesisler hakkında 4/4/1990 tarihli ve 3621 sayılı kıyı kanunu'nun kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair hükümler dahil olmak üzere sınırlayıcı hükümleri uygulanmaz.”

RUSYA AKKUYU RAPORUNU TAEK'E SUNDU

Bu arada Rus şirketi Akkuyu Nükleer AŞ, Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatı ile ilgili 5 bin sayfalık Saha Parametreleri Raporu'nu Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na sundu.

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamada Saha Parametreleri Raporu'nun inşaa izninin alınması için TAEK'in ön koşullarından bir olduğu belirtildi. 13 bölümden oluşan raporun 5 bin sayfadan fazla olduğu belirtilirken 800 sayfadan oluşan orijinal raporun ise Kasım 2014 tarihinde Türkiye tarafına iletildiği bildirildi.

Ayrıca açıklamada, "2015 yılı boyunca Akkuyu Nükleer Aş ve TAEK uzmanları ortaklaşa Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatı ile ilgili Saha Parametreleri Raporu'nu inceledi. Türkiye tarafının talebi üzerine Mersin Akkuyu'da Nükleer Güç Santrali'nin yapılacağı alan ile ilgili sismoloji, hidrojeoloji, karst ve diğer doğal etkenler hakkındaki bilgiler genişletildi." denildi.

Akkuyu Nükleer Santrali, Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki Mersin'de inşa edilecek. Santral için 12 Mayıs 2010'da "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Rusya Federasyonu hükümeti arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu sahasında bir nükleer güç santralinin tesisine ve işletimine dair işbirliğine ilişkin anlaşma" imzalanmıştı. Her biri bin 200 megavat (MW) kurulu gücünde 4 üniteden oluşacak santral faaliyete geçtikten sonra yaklaşık 35 milyar kilovatsaat (kWh) elektrik enerjisi üretimi söz konusu olacak. Akkuyu Santrali'nin işletme ömrü 60 yıl olup ilk üretim için 15 yıllık alım garantisi söz konusu. Projenin yaklaşık 20 milyar dolara mal olması planlanıyor.

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim