• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 23 °C
  • Antalya 24 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 19 °C

AKSAM, yeni bir projeye imza atıyor

AKSAM, yeni bir projeye imza atıyor
Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü, Akdeniz endemiği olan Posidonia Oceanica’nın taşıma, dikim ve üretim olanaklarının araştırılması amacıyla yeni bir projeye başlıyor.

AKSAM, yeni bir projeye imza atıyor

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü, Akdeniz endemiği olan Posidonia Oceanica’nın taşıma, dikim ve üretim olanaklarının araştırılması amacıyla yeni bir projeye başlıyor.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Emre, Enstitüsü Müdürlüğü olarak sorumluluk alanında başarısını en üst noktaya taşımayı ve su ürünleri sektörüne katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Dr. Yılmaz Emre, “Enstitümüzün genel hedefleri, üç tarafı denizlerle çevrili ve önemli derecede tatlı su kaynaklarına sahip ülkemizin deniz ve iç sularından faydalanırken, sürdürülebilir balıkçılık için yetiştiricilik, ekosistem ve ıslah modelleri geliştirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Sektörün ihtiyaç duyduğu mesleki ve kişisel gelişim sürecinde bakanlık mensuplarına, balıkçılara, yetiştiricilere kongre, sempozyum, çalıştaylar düzenleyerek tecrübelerin sonuçlarını duyurmaktır” dedi.

AKSAM’ın, Posidonia Oceanica’nın (Deniz Çayırı) taşıma, dikim ve üretim olanaklarının araştırılması projesinin Proje Lideri; Su Ürünleri Mühendisi Ufuk Tarım Posidonia Oceanica alanlarının özellikle hayvansal deniz canlıları için barınak ve besin zincirinin ilk halkasını oluşturması nedeniyle Akdeniz ekosistemi için oldukça önemli bir tür olduğunu belirtti. “Karada ormanlar ne ise, denizlerde de Deniz Çayırı (Posidonia Oceanica) aynı şeydir. Posidonia Oceanica (Deniz Çayırı), fotosentez yapan bir bitki ve bulunduğu ortama bol miktarda oksijen sağlar. Köklenme ve dip yapısıyla birlikte erozyonu önler. Balıklar ve sucul canlılar için yaşama alanları ve barınak oluşturur. Sudaki kirliliği de temizleme özelliği vardır” dedi. Ayrıca Posidonia Oceanica’nın (Deniz Çayırı) BM Çevre Programı/Akdeniz Eylem Programı (UNEP/MAP) kriterlerine göre kritik derecede tehlike altında bulunan türler listesinde ve AB Habitat Direktifi gereğince (92/43/EEC) Akdeniz'deki koruma öncelikli yaşam alanları arasında yer aldığını söyledi.

Akdeniz endemiği olan P. Oceanica ( Deniz Çayırları), Batı ve Doğu Akdeniz kıyı şeridi boyunca uzun yataklar oluşturarak batıda Cebelitarık Boğazı’nda kuzeyde ise Marmara Denizi’nde son buluyor. Akdeniz ekosistemi için oldukça önemli bir tür oldan P. Oceanica, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barcelona Sözleşmesi) gibi çeşitli uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış bir tür.

Proje ile ilgili olarak Ufuk Tarım şunları kaydetti:

“Denizel ekosistemlerin desteklenmesi amacıyla yapay resif alanlarının oluşturulması gibi, yapay deniz çayırı alanlarının oluşturulması büyük önem arz etmektedir. Doğal veya insan kaynaklı nedenlerle bozulmuş veya türün gelişimi için uygun olabilecek bölgelere yapılacak dikimlerle Akdeniz ekosisteminin koruması için Posidonia oceanica’nın kontrollü koşullarda taşıma, dikim ve üretim olanakları araştırılması amaçlanmaktadır. Projemizin 3 yıl sürmesi planlanıyor”.

1. Yıl: Doğal ortamdaki çeşitli parametrelerin Posidonia oceanica’ nın biyolojik faaliyetlerine etkileri araştırılacak.

2. Yıl: Karasal ortamda hazırlanan tanklarda, ilk yıl elde edilen veriler doğrultusunda ideal şartlar sağlanarak hızlı büyüyebilen, kök oluşumu sağlam anaç posidonia rizomları elde etmek olacak.

3. Yıl: Bu anaçların denizel ortama dikilerek, doğal posidonia rizomları ile biyolojik değerler yönünden karşılaştırılacaktır.

Proje lideri Ufuk Tarım Ocak 2011 tarihinde başlayacak olan bu projenin sonuçlarına ilişkin olarak şunları kaydetti:

“Bu proje ile Posidonia Oceanica’nın Akdeniz ekosisteminin korunması ve restorasyonu amacıyla kontrollü koşullarda üretimi, nakli ve bitkilendirme olanakları belirlenmiş olacak, böylece tür çeşitliliğinin korunması ve geliştirilmesi yanı sıra Akdeniz balıkçılığının ve turizmin gelişmesi için yeni bir araç geliştirilmiş olacaktır. Proje başarısı ile çalışmanın tüm Akdeniz’e yayılması ve Enstitü’ye Uluslararası işbirliği olanakları sağlanabilecektir. Proje çalışmaları yürütülürken aynı zamanda yayılımcı ve istilacı türlerinde izlenerek kayıt altına alınması mümkün olacaktır. Yapılacak eğitim seminerleri ile balıkçılık ve turizm gibi deniz ekosistemiyle doğrudan ilişkili sektör çalışanları yanı sıra yerel halkın bilinçlendirilmesi sağlanabilecektir” Ufuk Tarım, proje sonunda elde edilecek bulguları raporlayacaklarını ve kongre, sempozyum, çalıştaylar düzenleyerek tecrübelerin sonuçlarını duyuracaklarını belirtti.

Kaynak: M. Cumhur Ayar-Kaş/Antalya

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim