• BIST 95.781
  • Altın 242,993
  • Dolar 6,2787
  • Euro 7,3469
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 27 °C
  • Antalya 32 °C
  • Muğla 25 °C
  • Çanakkale 21 °C

Arkas Holding, Autoport'a çözüm istiyor

Arkas Holding, Autoport'a çözüm istiyor
Arkas Holding Liman Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Genç, Türkiye'nin ilk ve tek otomotiv ihtisas limanı Autoport'un tahliyesi ile ilgili bir basın toplantısı düzenlendi.

Arkas Holding: Taraf değil, mağduruz!

Kocaeli’nde 8 bakanlıktan gerekli izinler alındıktan sonra, 50 Milyon Dolarlık dev bir yatırım ile kurulan ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün kendisine verdiği 49 yıllık kullanım iznine bağlı olarak 2007 yılında faaliyetlerine başlayan Autoport,  kullanım izninin iptaline ve limanın tahliye edilmesine ilişkin basında yer alan haberlere istinaden bir basın açıklaması yaptı. 

Bugüne kadar açılan davalar ve yapılan açıklamalar karşısında sessiz kalan Arkas Holding adına açıklamayı Liman Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Genç yaptı.

TÜRKİYENİN İLK VE TEK OTOMOTİV İHTİSAS LİMANI
Autoport adına açıklama yapan Arkas Holding Liman Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Genç, liman hakkında önce genel bir bilgilendirmede bulundu. Autoport’un 160 bin metre karelik bir alan üzerine kurulu olduğunu ifade eden Genç “Türkiye’nin ilk ve tek Otomotiv İhtisas Limanı’dır. Bu alanın, iskele ve deniz dolgusundan oluşan 24 bin 545 metrekarelik bölümü limancılık faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun 11nci maddesi ve yine 301 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği’nin II/2. Maddesi uyarınca Autoport A.Ş.’ne Bakanlık makamlarının 6.7.2007 tarih ve 875 sayılı olurlarıyla 49 yıl süreyle Kullanma İzni Sözleşmesi ile tahsis edilmiştir. Bu tahsise bağlı olarak; Türkiye’nin bir numaralı ihracat kalemi olan otomotive uygun bir liman altyapısının bulunmadığından yola çıkarak ve özellikle bu bölgede bir çok otomotiv üretim fabrikasının varlığını da gözlemleyerek Kocaeli’nde 50 milyon dolar yatırımla yıllık 400 bin araç kapasiteli Türkiye’nin ilk ve tek otomotiv ihtisas limanı Autoport’u kurduk. Autoport kapasitesi ile bu bölgede üretilen otomobillerin yüzde 40’ının lojistiğini yapabilecek konumda. Ayrıca taşeron çalışanlar ile birlikte 170 kişiye istihdam sağlıyoruz.” dedi.

TARAF DEĞİL MAĞDURUZ
Bugüne kadar yapılan açıklamalar, yerel gazetelere verilen ilanlar ve son olarak   limanın tahliyesine ilişkin verilen karar ile ilgili yapılan haberler üzerine bir  açıklama yapma zaruretinin doğduğunu ifade eden Genç “Davada taraf değil mağduruz.. Kararın alınması için hukuki gerekçe yok. Autoport kurulduktan sonra Milli Emlak’ın yapmış olduğu tahsis işlemine karşı bölgedeki çok küçük bir alan sahibinin talebinin ertesinde gelişen bir takım davalar gündeme geldi. Bu davalar Autoport’a karşı değil Milli Emlak’a karşı açıldı. Bu davaların sonucunda 49 yıllığına bize verilen kullanım izninin 2007 yılından bu yana sadece 6 yıl geçmişken Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesi ve limanın tahliye edilmesi gündemde.  Tahliyeye neden olacak herhangi bir hukuki gerekçe kalmamasına rağmen bu kararın alınmasını anlayamıyoruz” şeklinde konuştu.

MADDİ VE MANEVİ ZARARIMIZ BÜYÜK
Herşeyi kanunen yerine getirdiklerini ve hiçbir eksikliklerinin bulunmadığının altını çizen Genç “ Türkiye’nin dış ticaretine önemli katkısı olan bir liman yatırımı yapmış, bu bölgede istihdam yaratmış iyi niyetli bir yatırımcıyız. Ama bu karar sonucunda sadece kurum olarak biz değil, limanın faaliyetlerini yerine getirememesi halinde otomotiv sektörü, Türkiye’nin ihracatçısı, kiracısı konumunda olduğumuz ve bir gelir kazandırdığımız devlet ve burada yarattığımız istihdam gibi birçok konuda mağduriyete neden olacak. Örneğin bugün burada yükü olan ihracatçılarımızın ne suçu var. Mallarını teslim etmemize izin verilmiyor. 2 gemi  ve 1000 araç limanda bekliyor. Yolda olan ve buraya gelen gemilerde var. Yeterli süre bile verilmedi. 2 günde koca bir liman boşaltılamaz. Maddi ve  manevi zararımız büyük” diye sözlerine devam etti.

ÜLKE İHRACATINA BÜYÜK DARBE
Genç ayrıca Türkiye 2023 yılında 500 milyon dolarlık ihracat hedefi belirlediğine değinerek “Otomotiv sektörü de kuşkusuz ülkenin lokomotif ihracat sektörlerinden. İhracatın ön önemli destekçisi lojistik altyapısı. Bu aşamada burada otomotiv sektörüne özel hizmet veren bir liman altyapısının tahliye edilmesinin beklenmesi anlaşılır bir durum değil. Bu olay ülke ihracatına da büyük darbe vuracaktır” diye ekledi. Genç kullanma izini ile ilgili sözleşmenin iptaline ilişkin Milli Emlak Genel Müdürlüğüne açılan davanın hala kesinleşmediğini belirterek “ Karar daha çıkmadan tahliye kararı alınması gerek yerel İdari makamlarda gerek kamuoyunda yanlış uygulamalara neden olabilecek algılara yol açmıştır” dedi.

TAZMİNAT YOLUNA GİTMEK ZORUNDA KALACAĞIZ
Basın mensuplarına alanı gezdirmeyi istediğini ancak şu an icin ona bile izin verilmediğini belirten Genç “ Adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. O zaman inşallah sizleri bu limanda gezdiririz. Biz sonuç olarak ilk etapta tahliye için 15 günlük bir süre talebinde bulunacağız. Ardından ise mahkeme kararının çıkmasını ve sözleşmenin yenilenmesini bekleyeceğiz. Çünkü bu alan ile ilgili yapılan bütün yazışmalarda Deniz seyir emniyeti nedeniyle başka bir şekilde planlanmasının mümkün olmadığı belirtilmiştir. Şu anda sözleşme imzaladığımız müşterilerimize karşı tahütlerimizi yerine getiremiyoruz. Bu bizim itibarımıza zarar veriyor. Ülke itibarımız zarar görüyor.  Limana soktuğumuz ürünü ihraç edemiyoruz. Ek süre talebimizi tekrarlıyoruz. Ayrıca bu süreç içerisinde yapılan yatırım çalışamaz hale getirilirse bu güne kadar yapılan yatırımlar ve uğranılan zararlar için tazminat yoluna gitmek zorunda kalacağız” dedi. Autoport İşletme Müdürü  Bilgin İşler ile Arkas Holding Hukuk Danışmanı Hasan Ünal’ın katıldığı basın açıklaması sonrasında Hakan Genç gezdiremediği limanın balkondan  basın mensuplarına gösterdi.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
DEMET KÖRFEZLİ
31 Ocak 2015 Cumartesi 07:26
07:26
YORUM YAPAN TÜM ARKADAŞLARA KONUYU DAHA İYİ ANLAMALARI İÇİN BAZI BİLGİLERİ VERMEK İSTİYORUM. BEN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİKTEN BİR YIL ÖNCE EMEKLİ OLAN BİR DEVLET MEMURUYUM. BU LİMANLA İLGİLİ BAZI BİLGİLER ŞÖYLEDİR. 1. BU LİMANIN 40.000 M2 DOLGUSU KAÇAK OLARAK 2006 YILINDA YAPILMIŞTIR. 2. BU LİMNIN 2 KATLI 1500 M2 İDARİ BİNASI KAÇAK OLAK 2006 YILINDA YAPILMIŞTIR. 3 BU LİMANIN 400 M KÖPRÜ İNŞAATI 2006 YILINDA KAÇAK OLARAK YAPILMIŞTIR. BU KAÇAK YAPILAR YAPILIRKEN SAYIN VALİMİZ SAYIN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANIMIZ VE BAŞİSKELE BELEDİYE BAŞKANIMIZIN GÖZLERİ BU İŞLERİ GÖRMEMİŞTİR. ŞİMDİ MAHKEME BU İŞLERE VE DİĞER BAŞKACAK HUKUKSUZ İŞLERE BAKARAK BİR KARAR VERMİŞTİR. ADALET BAZEN İDAM CEZASI İLE CAN ALIRKEN, BU KARARLADA KAÇAK OLARAK YAPILIRKEN HARCANMIŞ OLAN GAYRIMEŞRU İŞLERİN PARALARINI İDAM ETMİŞTİR. MAHKEMEYE TEŞEKKÜRLER. AYRICA 6000 DEĞİL 8.000.000 KİŞİDE ÇALIŞTIRSANIZ KANUNSUZ İŞ YAPMAMALISINIZ
88.236.35.47
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
11 Eylül 2013 Çarşamba 10:25
AUTOPORT
Eser meydana gelince kapatılması milletin cezalandırılması gibi bir şey olmuştur. Çünkü bu eser artık milletin malıdır.Birçok hukuksal süreç ve birçok devlet memurununun olurunu aldıktan sonra durdurulmasından milletimiz zararlı çıkar.İmşaat devam ederken durdurulmaması ve sanki tamamlanmasını kasden bekleyerek tamamlanıncca kapatılmasında millet cezalandırılmıştır. Acaba bir kayyuma teslim ederek çalıştırılması mümkün değil midir? Kalkınmamızda böyle eserlerin yeri büyüktür. Ayrıca binlerle kişiye iş sağlanmasını ve alınacak vergileri de unutmamalıyız. En iyisi anlaşmazlığı sulhen çözerek tesisin çalışmaya başlamsını sağlamaktır. Allah Kur'an'da daima uzlaşmamızı buyurmaktadır.Allah yardımcıları olsun.
www.refikakdogan.com
176.240.125.250
young
10 Eylül 2013 Salı 20:48
captain
autoport en başında sağlıklı yapılanmadı,asıl mesele arkası mahkemeye veren şahısın arazisinin önünün kesilmesi...yani şahıs yarın liman yaparsa gemilerini yanaştıramaz bir durum söz konusu velhasıl sürecin bu noktaya geleceği belliydi...
91.212.178.250
Bir Bilen
10 Eylül 2013 Salı 01:06
Doğru Yoruma Ne Denir?
Sn. A.Osman Gündür , yorumunuzd çok haklısınız...
46.155.145.98
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim