• BIST 99.547
  • Altın 236,490
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 22 °C
  • Antalya 24 °C
  • Muğla 16 °C
  • Çanakkale 17 °C

Artemia yumurtalarına duyulan ihtiyaç artıyor

Artemia yumurtalarına duyulan ihtiyaç artıyor
Akva Kültür Sektörü'nün geleceği Karaboğaz Gölü'nde hayat bulacak. Karaboğaz Gölü'nde yapılan çalışmalar, Artemia ve AKVA Kültür Sektörü'nün geleceğine önemli ölçüde katkı sağlayacak.

Türkmenistan Devlet sınırları içinde bulunan Karaboğaz Tuz Gölü 20 bin kilometrekare yüzölçümü ile dünyanın en büyük Tuz Gölü olma özelliğini taşıyor. Yavru balık temel besini Artemia’nın da doğal üreme ve yaşam alanı olmasına rağmen mevcut durumu ile “Dünya Akva Kültür Sektörü” için gerekli üretim potansiyelinden uzak bırakılıyor.

Akva Kültür Sektörü'nün ihtiyacı olan Artemia; Amerika’daki Great Salt Lake, Çin, Kazakistan, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu coğrafyalarındaki tuz gölleri ile Aral ve diğer küçük tuz göllerinden sağlanıyor. Dünya denizlerindeki aşırı balık avlanmasının dahi artan dünya nüfusuna yetmemesi nedeniyle çiftlik balıkçılığı önem kazanmaya başladı. Balık çiftlikleri ve özellikle kuluçkahanelerde yavru besiciliği sadece Artemia ile mümkün olduğundan, tuz göllerinde üreyebilen Artemia yumurtalarına duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle dünyada hem balık ve hem de karides yetiştiriciliğinin olmazsa olmazlarından olan Artemia yumurtasının önemi daha da artacaktır. Ancak tuz göllerinin rekoltesi bazı seneler ekolojik etkileşimler nedeniyle düşebilmekte, kuraklık veya aşırı yağışlar sebebiyle hiç hasat yapılamıyor.

Türkmenistan Karaboğaz Gölü'ndeki Artemia yumurtaları 1870'li yıllarda Rus bilim adamlarının dikkatini çekmiş ancak Akva Kültür sektörüne 1994 yılından sonra Amerikalı İş Adamı Bay Howard W. NEWMAN tarafından sunuldu. 6-7 yıl içerisinde on binlerce ton Artemia hasadı yapılmış olmasına karşılık sonrasında gereken bakım ve iyileştirme yapılmamış. Bunun neticesinde de düzenli üretimin devamı mümkün olmadığından üretim terkedilmiş.

Karaboğaz Gölü'nü dünyadaki diğer üretim havzalarından ayıran Hazar Denizi ile bağlantılı olması. Gölün bu özelliğinin etkin kullanılabilmesi aynı zamanda Karaboğaz Gölü'nün doğal ve ekolojik krizleri minimum sapmalarla atlatmasını sağlayacak.

Karaboğaz Tuz Gölü, Hazar Denizi'ne doğal bir kanal ile bağlanıyor. Zengin plankton potansiyeli ile Hazar Denizi'nden Karaboğaz Gölü'ne giriş yapan su, tuzluluk oranını dengeleyerek Artemia ve diğer Akva Kültürü için gerekli koşulların oluşmasına imkân sağlayabiliyor. Ne var ki göl için hayati önem taşıyan bu kanalın çevre etkileri neticesinde işlevini yerine getirememesi nedeniyle canlı üremesi imkânsız duruma geldi. Karaboğaz Gölü'nün tuzluluk oranının normal seviyelere gelebilmesi için Hazar Denizi'nden Karaboğaz Gölü'ne tuzluluk oranı daha düşük, ancak plankton bakımından zengin su girişinin artırılması zorunlu. 

Kanalda dip taraması yapıldı

Karaboğaz Gölü'nün potansiyelinin mümkün olan yüksek seviyelere getirilmesi ve “Dünya Akva Kültür Sektörüne” kazandırılmasına gönül veren Bay Howard W NEWMAN ’ın çizdiği prensipler doğrultusunda bu çalışmalar 2016 yılında tekrar başlatıldı. Kanalın ıslah edilerek göle giriş yapan su miktarının artırılması için bir tarama gemisi kanalda dip taramasına başladı. Ayrıca Artemia üretimi için göl içinde gerekli ortamın yaratılması amacıyla çalışmalar yapılarak, göl kenarında üretimin ileri safhalarında ihtiyaç duyulacak tesislerin kurulmasına başlanıldı.

Başlatılan çalışmalar ile Türkmenistan’ın ihraç gelirlerinin yanı sıra dünya Artemia ve AKVA Kültür Sektörü'nün geleceğine önemli ölçüde katkı sağlanmış olacak. Bununla beraber balık çiftlikleri ile kuluçkahanelerin gelecekteki ihtiyaçlarının büyük bir bölümünün karşılanması hedefleniyor.

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
fth
14 Mart 2018 Çarşamba 10:16
10:16
Bu kanal ne zaman faaliyete geçecek. Ne zaman bize fayda sağlayacak. Sektöre kaliteli artemia gerekli.
85.109.200.178
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim