• BIST 95.781
  • Altın 242,993
  • Dolar 6,2787
  • Euro 7,3469
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 27 °C
  • Antalya 32 °C
  • Muğla 25 °C
  • Çanakkale 21 °C

Balık araçlarının denize etkisini araştırıyor

Balık araçlarının denize etkisini araştırıyor
12 ülkenin katıldığı "Deniz Dip Ekosisteminde Balıkçılığın Etkisi" Projesi kapsamında Kuzey Denizi, Doğu Atlantik kıyısal alanı, Akdeniz ve Karadeniz'de araştırma yapılıyor

Türkiye, Fransa, Hollanda, Norveç ve İngiltere'nin de aralarında bulunduğu 12 ülkenin katıldığı "Deniz Dip Ekosisteminde Balıkçılığın Etkisi" Projesi (BENTHIS) kapsamında Kuzey Denizi, Doğu Atlantik kıyısal alanı, Akdeniz ve Karadeniz'de araştırma yapılıyor.

Projenin Karadeniz Yürütücüsü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysun Gümüş, çevreye duyarlı bir araştırma yaptıklarını belirterek, "Karadeniz'de balık stoklarının populasyon dinamiğini izlemek, balıkçılık faaliyetlerinde kullanılmakta olan av araçlarının ekosisteme etkilerini araştırmak üzere 'yarının denizleri' başlığı altında çalışma yürütüyoruz" dedi.

Gümüş, 12 ülkeyi kapsayan BENTHIS Projesinin 6 milyon avro tutarında olduğunu ve 5 yıl süreceğini belirterek , ''Avrupa Birliği, İyi Çevresel Durum statüsünün kriterlerini belirledi. 2020 yılına kadar da bu kriterleri yerine getirmeyi hedefliyor. BENTHIS Projesi de bu kriterler içinde yer alıyor. Bu nedenle Karadeniz'in de bu proje içinde bulunmasını çok önemsiyoruz" diye konuştu.

Karadeniz'de ekosistemin sürdürülebilirliğinin, balıkçılığın geliştirilmesi ve balıkçılık yönetiminin belirlenmesi açısından önem taşıdığını vurgulayan Gümüş, "Projede, Samsun kıta sahanlığı bölgesi belirleyici olarak seçilmiştir. Ekosistemin sağlıklı işleyebilmesi ve ekosistem tabanlı balıkçılık yönetim anlayışının benimsenmesinden önce balıkçılık faaliyetlerinin denizler ve çevre üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin ortaya çıkarılmasını amaçlıyoruz. Bu nedenle çalışma kapsamında balıkçılarımızla denize açılarak denizde yaşayan her türlü canlıdan örnek alıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Balık stoklarının sürdürülebilir yönetimi ve ekosistemdeki izlerinin tespiti önemli"

Projenin Türkiye açısından büyük kazanımlar getireceğini anlatan Gümüş, Samsun kıta sahanlığının, Türkiye ve Karadeniz'in önemli balıkçılık sahalarından birisi olduğunu, çok sayıda ekonomik türün yayılış gösterdiği bir alan olduğu için gelecek adına önemli bir çalışma yapıldığını açıkladı.

Son yıllarda balıkçılık yönetiminde ekosistem tabanlı yaklaşımların benimsendiğine dikkati çeken Gümüş, balık stoklarının sürdürülebilir yönetiminin yanı sıra ekosistemdeki izlerinin tespitinin de önemli olduğunu vurguladı.

Gümüş, farklı hidrografik özelliklere sahip ekosistemlerin av baskısına tepkilerinin de farklı olabileceğini, bu nedenle çalışma alanı içinde çok geniş bir deniz bölgesinin taranacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Samsun kıta sahanlığı önemli balıkçılık alanlarından biri. Çok sayıda ekonomik tür stoklarının yayılış gösterdiği bir alan. Hamsi ve diğer ticari türlerin balıkçılık gelirinde büyük bir paya sahip olmasından dolayı, balıkçılığın odak noktası. Bu yüzden bu alandaki popülasyonların sürekli izlenmesi ve değişimlerin kaydedilmesi, akılcı yönetim politikalarının geliştirilebilmesi için vazgeçilmezdir. Orta Karadeniz kıta sahanlığı, aşırı av baskısına maruz kalan stokların sürekli olarak yıpratıldığı bir bölgedir. Çalışmayla bütün olumsuzlukların da önüne geçilecek olması sevindiricidir."

-"Karadeniz'in geleceğine ışık tutacak"

BENTHIS projesini "yarının denizleri" adı altında sürdürdüklerini vurgulayan Gümüş, şunları kaydetti: "Bölgede önemli ekonomik girdi sağlayan deniz salyangozu ve dip balıklarının stoklarının avcılığında kullanılan av araçlarının ekosisteme etkilerini belirliyoruz. Araştırmada elde edilen çıktılar, balıkçılık faaliyetlerini ve girdilerini etkilemeden, kullanılan av araçlarının deniz tabanına daha az etki edecek şekilde tasarlanmasında kullanılacak. Saha çalışmaları hem bölgedeki salyangoz ve balık stoklarının mevcut durumunu ortaya koyacak hem de tasarlanan yeni av araçlarının denenmesine ve sonuçlarının karşılaştırılmasına imkan sağlayacak. Bu sayede bütün Karadeniz kıyıları boyunca en verimli trol sahalarından biri olan Kızılırmak ile Yeşilırmak deltaları arasında kalan bölgenin balıkçılık kaynaklarının daha iyi yönetilmesi ve aynı zamanda ekosisteminin sürdürülebilir balıkçılığa imkan tanıyacak sağlıklı bir ekolojik işleyişe kavuşturulması mümkün olacaktır. Çalışma, Karadeniz'in geleceğine ışık tutacaktır."

Doç. Dr. Gümüş, OMÜ olarak yürüttükleri Karadeniz çalışmasının, projedeki diğer Avrupa ülkelerinin Kuzey Denizi, Baltık Denizi, Doğu Atlantik suları ve Akdeniz'den elde ettikleri bulgularla karşılaştırılacağını, AB İyi Çevresel Durum kriterlerince irdelenerek yönetim planları oluşturulacağını sözlerine ekledi.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim