• BIST 95.411
  • Altın 222,524
  • Dolar 5,3435
  • Euro 6,0924
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -2 °C
  • İzmir 4 °C
  • Antalya 8 °C
  • Muğla 1 °C
  • Çanakkale 6 °C

Başbakan tersane sahipleriyle toplantıda

Başbakan tersane sahipleriyle toplantıda
Son günlerde Tuzla Tersaneler bölgesinde yaşanan gelişmeler üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi ve konunun taraflarıyla görüşmeye başladı

Son günlerde Tuzla Tersaneler bölgesinde yaşanan gelişmeler üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Başbakan Erdoğan, sektör temsilcileri ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisinde yapacağı toplantı öncesinde Tuzla tersaneler bölgesinde helikopterle inceleme yaptı. 

Üsküdar'daki konutundan ayrılarak Üsküdar Devlet Hastanesi bahçesine gelen Başbakan Erdoğan, buradan saat 09.45'te polis helikopteriyle, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve öteki ilgililerle Tuzla tersaneler bölgesinde yaklaşık 1 saat havadan incelemelerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sektör temsilcileri ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisinde toplantı yapıyor. Erdoğan, gemi inşaa sektörünün hızlı bir gelişme ile beşinci sıraya kadar yükseldiğine dikkat çekerek, 'Ölümlü iş kazaları sektörün başarısına gölge düşürüyor' dedi.  

'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' düsturu ile yola çıktıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, ağır şartlar altında çalışan işcierin can güvenliğinin sağlanmasının öncelikle ele alınması gerektiğini söyledi. Tersanelerde gerekli eğitimi vermeyen ve güvenlik önlemi almayan işletmelere de seslenen Başbakan, 'İhmal varsa gereken yapılacaktır' dedi.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler inceleme gezisinin ardından Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisine geldi. Başbakan Erdoğan, Tuzla tersaneleriyle ilgili olarak bugün İstanbul’da konunun taraflarıyla görüşmelere başladı. Toplantıya, Tuzla tersanelerinde üyesi olmadığından dolayı Limter-İş Sendikası davet edilmedi.

Erdoğan’ın isteği üzerine görüşme, bugün Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde saat 11.00’de başladı.

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kaidr Topbaş, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naipoğlu, Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin kalkavan, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Başkanı Murat Bayrak, Gemi Sanayicileri Derneği Başkanı Ziya Gökalp, Dok Gemi İş Sendikası Başkanı Necip Nalbantoğlu, Türk Loydu Genel Müdürü Şevki Bakırcı ve Tuzla'da hizmet veren 25 tersane sahibi katıldı.

Toplantıda, tersanelerdeki iş güvenliği ve çalışma koşullarını araştırmak üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Kemal Yardımcı da bulunuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin hem tanker türü büyük gemilerin, hem de özgün mega yatların inşasında artık bir dünya markası haline geldiğini belirterek, “Maalesef iş kazaları ve ölümler çerçevesinde başlayan tartışmalar, sektörün başarılarını gölgeleyecek düzeye ulaşmıştır” dedi.

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde, tersane sektörü temsilcileriyle düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, son zamanlarda özellikle yoğunlaşan birçok olumlu olumsuz spekülasyonları değerlendirmek ve buna karşı bir yol haritası belirlemek için toplandıklarını söyledi. Erdoğan, “Burada yapılacak değerlendirme ve müzakere sonucunda, birlikte sorunlara çözüm bulmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Tuzla tersanelerinin, Türk gemi inşa sanayisinin “kalbi” denilebilecek bir üretim merkezi olduğunu dile getiren Başkan Erdoğan, Türk gemi inşa sanayisinin geçmişine bakıldığında, öncelikle Haliç, Camialtı gibi belli başlı tersanelerin mevcut olduğunu hatırlattı.

Başbakan Erdoğan, Osmanlı'dan devralınan tersaneler de bulunduğunu, daha sonra ise Pendik bölgesinin yeni tersane alanı olarak belirlendiğini ifade ederek, hem kamu tersaneleri, hem de özel tersanelerin yıllar içerisinde seri tekne yapım ve işletmesinde kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını anlattı.

ASIL BÜYÜME 2003'TE

Zaman içerisinde tersanelerin Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerine de yayıldığını ancak asıl yoğunlaşmanın halen Tuzla bölgesinde bulunduğuna işaret eden Erdoğan, gemi inşa sanayisi alanındaki asıl büyük ilerlemenin 2003 yılından bu yana ülke genelinde yaşandığına dikkati çekti.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkemizde 37 olan tersane sayısı, içinde bulunduğumuz 2008 Haziranı itibarıyla 84'e ulaşmıştır. Tersanelerin 550 bin dwtton olan proje kapasitesi de yaklaşık 4 kat artarak 2 milyon dwttonu bulmuştur. Devam eden 64 yatırım projesi tanımlandığında, önümüzdeki 5 yılda bu kapasite 4 katından daha fazla bir rakama ulaşacak. Böylece 2013 yılında kuru havuz sayımız 15'e, yüzer havuz sayımız ise 18'e çıkacak. 2002 yılında 83 sipariş alan gemi inşa sanayimiz, bu yılın Mayıs ayı sonu itibarıyla 265 siparişe ulaşarak göz kamaştırıcı bir rakam yakaladı. Yeni gemi siparişlerinde Türkiye'nin 4. sıraya yükselmesi, şüphesiz ki hepimiz için gurur verici bir durumu ifade ediyor. Elbette gemi siparişleri, teslimle birlikte reel anlam kazanıyor. 1998-2002 yılları arasında 56 gemi ihraç etmişken, 2003-2007 yılları arasında 183 gemi ihraç etmiş bulunuyoruz. Gemi ihracatındaki rakam da aynı dönemler arasında 1,2 milyar dolardan 5,3 milyar dolara çıkmıştır. Hem tanker türü büyük gemilerin, hem de özgün mega yatların inşasında Türkiye, artık bir dünya markası haline geldi. Gemi inşa sanayisinde 5 yıl önce bulunduğumuz 23'üncü sıradan 5'inciliğe yükselmiş olmamız, bu gerçeği teyit ediyor.”

İSTİHDAM

Erdoğan, istihdam bakımından da sektörün adeta bir patlama gösterdiğini ve 2002'de 13 bin kişinin istihdam edildiği sektörde bugün doğrudan 34 bin, yan sanayiyle birlikte yaklaşık 100 bin kişinin çalıştığına dikkati çekti.

“Gemi inşa sanayimizin özellikle son yıllarda gösterdiği bu büyük başarılar, gerçekten önemli ve gurur verici” diyen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bununla birlikte sektörün son aylarda başarıları kadar sorunlarıyla da gündeme geldiğini görüyoruz. Tuzla bölgesinde geçtiğimiz Eylül ayından bu yana yaşanan ölümlü iş kazaları, dikkatleri sektöre ve bölgeye yöneltmiştir. Bu vesileyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz. Şüphesiz ki bu olaylar bizi ziyadesiyle üzmüştür. Maalesef iş kazaları ve ölümler çerçevesinde başlayan tartışmalar, sektörün başarılarını gölgeleyecek düzeye ulaşmıştır. Tuzla bölgesinde yer alan 47 asıl firma ve 563 alt işveren ile 20 bin çalışanın odağında olduğu bu tartışmalara, sizler de takdir edersiniz ki bigane kalmamız düşünülemez.”

Toplantıya katılan tersane temsilcileri şunlar;

Murat Kıran, Kayhan Çindemir, Mustafa Öcal, İsmet Öner, Cengiz Kaptanoğlu, Cemal Yıldırım, Ertan Şener, Faruk Ürkmez, Celal Çiçek, Baki Gökbayrak, Osman Nurettin Pak, Mehmet Taylan, Gazi Öztürk, Cumhur Kuter, Erkan Selah, Mehmet Gazioğlu, Nihat Torlak, İsmail Uyar, Kenan Torlak, Adnan Torlak,Turan Şahin, Ahmet Okur, Yakup Kocaranlıoğlu ve Mehmet Güney

www.DenizHaber.Com.tr

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim