• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 26 °C
  • Antalya 26 °C
  • Muğla 22 °C
  • Çanakkale 21 °C

Büyük Kulüp'te seçim heyecanı yaşanıyor

Büyük Kulüp'te seçim heyecanı yaşanıyor
Türkiye'nin en köklü ve en seçkin kulüplerinden Büyük Kulüp'te yarın yapılacak seçimin heyecanı yaşanıyor. Başkanlığa adaylığını açıklayan ünlü işadamı Gündüz Kaptanoğlu, iddialı projelerini anlattı.

Büyük Kulüp'te seçim heyecanı yaşanıyor

Türkiye'nin en köklü ve en seçkin kulüplerinden Büyük Kulüp'te yarın yapılacak seçimin heyecanı yaşanıyor. Başkanlığa adaylığını açıklayan ünlü işadamı Gündüz Kaptanoğlu, iddialı projelerini anlattı.

Siyasilerin, bürokratların, bilim, sanat ve iş dünyasının önemli simalarının vazgeçilmez adresi olan, 128 yıllık geçmişiyle Türkiye'nin en prestijli kulüpleri arasında kabul edilen Büyük Kulüp, olağan genel kuruluyla birlikte seçime hazırlanıyor. Referansla üyelik kabulünün yapıldığı, 6 bin üyeli Büyük Kulüp yarın çekişmeli bir başkanlık seçimine sahne olacak.

İki Güçlü Aday

Büyük Kulüp başkanlığı için iki güçlü aday var. Yıllardır başkanlık görevini yürüten Duran Akbulut'un rakibi, denizcilik sektörünün tanınmış isimlerinden Gündüz Kaptanoğlu. 20 yıldır Büyük Kulüp üyesi olan, kulüpte iki dönem Yönetim Kurulu İkinci Başkanlığı görevini üstlenen ve başkanlık için adaylığını açıklayan Kaptanoğlu'na Türkiye'nin en büyük kulübü için hedeflediklerini sorduk. Değişim ve yenileşmeyi arzuladıklarını, bunu da 68 kişiden oluşan kadrosuyla gerçekleştireceklerini ifade eden Kaptanoğlu ile Altunizade'deki Denizcilik İş Merkezi'nde konuştuk. Dededen denizcilik sektörü içinde yer alan ve yaklaşık bir asırdır Türkiye'de denizciliğin gelişmesine emek veren Kaptanoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Kaptanoğlu, "Türkiye'nin en asil kulübüne artık insanlar uğramıyor. Büyük Kulüp maalesef eski önem ve güzelliğini kaybediyor. Gelin değişimin ortağı olunuz" diyerek söze başlıyor.

Bayan Yönetici Eleştirisi

Büyük Kulüp'ü üyelerinin gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir konuma getirmek istediklerini belirten Kaptanoğlu, şöyle devam ediyor:

"Şu anki yönetim 32 yıldır görevde. Devlet bile çalışanını 25 yıldan sonra emekli ediyor. Büyük Kulüp'ün enerjisi, heyecanı kalmadı. Kulüp tesislerini kullananların sayısı 600-700'ü geçmiyor. Kulübü eski cazibesine kavuşturmak için bu yola çıktık." Büyük Kulüp'ün şu anki yönetiminde sadece 2 bayan yöneticinin olmasını eleştiren Kaptanoğlu, "Oluşturduğumuz yenileşme listesinde 13 bayan, 10 genç üyemiz yer alıyor. Gençlerin kulübe olan ilgisini artıracağız. Özellikle yelken, kürek gibi deniz sporlarının kulüp bünyesinde yapılması gerekiyor. Yine üyelerimiz için Orman Bakanlığı ile görüşerek yürüyüş ve kros yapabilecekleri yeşil alan sağlayacağız" diyor.

Şeffaf Yönetim

Kaptanoğlu, hedeflerini ise şöyle sıralıyor:

"Her üç ayda bir tüm üyelere çalışmalarımızla ilgili bilgi verecek şeffaf bir yönetim sergileyeceğiz. Tüzük değişikliğiyle de başkanlık süresini 2'şer yıldan 2 dönem, yani 4 yıl olarak sınırlayacağız. Başkana tanınan, yılda 12 kişiye ücretsiz üyelik hakkı verilmesini kaldıracağız. Kulüpte 25 yılını dolduran üyelerimizden oluşan Yüksek Divan'ın görüşlerine değer vereceğiz. Şu an maalesef ciddi anlamda pasif bıraküıyor. En önemlisi yeni üye girişi ödentisi olmadan da kulübün mali olarak idare edilmesi konusu. Kadromuz bunu da hedefliyor." Kulüpte üye alımına özen göstereceklerini de vurgulayan Kaptanoğlu, "Kulübün nezih ortamı için bu kontrole önem vereceğiz. Üyelerimizin bütçesine uygun bir fiyat politikası da uygulayacağız. Büyük Kulüb'e eski saygınlığını kazandırdığımız taktirde üyelerimizi kulübe çekeceğimizi biliyoruz. Büyük Kulüb'e eriyen imajı ve kaybolan prestijini kazandıracağız" diyor.

6 Bin Üyesi Var

1882'de İngiliz Elçisi Sir Alfred Sandison'un çalışmalaryla diplomat, yönetici ve iş adamlarından oluşan 30 kişi tarafından Carcl'e a'Pera adıyla sosyal amaçlarla kurulmuştur. 1884'te Carcl'e d'Orient adını almıştır. Siyasilerin, bilim, sanat ve iş dünyasının ünlü isimlerinin başkanlık yaptığı kulübün 6 bin üyesi var.

Gündüz Kaptanoğlu Kimdir?

1946 yılında İstanbul'da doğdu. Öğrenim hayatını takiben, aile mesleği olan ve yaklaşık yüz yıldır denizcilik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde çalışma hayatına başladı. İş dünyasında ve sosyal yaşamda önemli görevler üstlenen Kaptanoğlu, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, TOBB Konsey Başkanlığı, BJK Yönetim Kurulu Asbaşkanlığı, Doğuş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği yaptı. Halen, Kaptanoğlu Holding'in ve Deniz Nakliyatı T.A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türk Gemi Armatörleri Kooperatifi Başkanlığı, Deniz Ticaret Odası Meclis Üyeliği, TOBB Konsey Üyeliği görevlerini sürdürmekte olan Kaptanoğlu, aynı zamanda Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV), Deniztemiz Derneği (TURMEPA), İstanbul Eğitim Vakfı ve Rize Vakfı kurucu üyelerindendir.

www.DenizHaber.Net

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim