• BIST 92.708
  • Altın 210,217
  • Dolar 5,3080
  • Euro 6,0566
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 17 °C
  • Antalya 18 °C
  • Muğla 14 °C
  • Çanakkale 18 °C

Celal Akata: Gemi adamları etik açıdan da eğitilmeli

Celal Akata: Gemi adamları etik açıdan da eğitilmeli
Mastership Yönetim Kurulu Başkanı Celal Akata İMEAK DTO Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada gemilerinin gümrüklerde yaşadığı problemlerden ve deniz adamları ile yaşadığı problemlerden bahsetti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan Mastership Yönetim Kurulu Başkanı Celal Akata ilk olarak liman gümrüklerinde yaşadığı KDV sorunundan bahsetti. Mevuzatın değişmesine rağmenidarenin başında bulunanların ya da sonradan idarenin başına geçenlerin bu mevzatı kendi yorumlarına göre işlettiklerini vurgulayan Akata “Denizcilik hayatına başladığım çok uzun senelerden beri gümrük konusunda denizcinin problemi devam ediyor. Gümrük idaresi ve armatörlük ya da acentelik işletmeleri devamlı birbirlerininin önünde, arkasında koşarlar. Mevzuat değişmesine rağmen bu mevzuatlar zaman içerisinde idarenin başına gelen yeni müdürler tarafından değişik algılanır ve uygulanır ve bizler gerçekten zor günler geçiririz. Şu anda bahsetmek istediğim konu Bandırma Limanı.

Bandırma Limanı’na uğrayan gemilerin İkmalleri ile ilgili bir problem olduğunu geçen hafta öğrendim. Oraya bir gemimiz geldi. Gemi Türk bayraklı. Yurt dışından geliyor ve yük boşaltacak. Tabi ki uzun seferden geldiği için bir çok ihtiyaçları var Bunlar da tek tek gemiye görütülmekte. KDV kanununda yer alan maddeler arasında zikredildiği gibi eğer siz geminize bir malı Türk piyasasından KDV’sini ödeyerek satın alır ve  götürüp geminize teslim ederseniz  bunu teslim ederken ben bunun KDV iadesini istemiyorum diye  faturanın arkasına yazıp deklare ederseniz gümrük bundan beyanname açıklamasını talep etmiyor. Bu senelerden beri uygulanan bir şey ama maalesef Bandırma Limanı böyle değil. En ufak bir malzeme için bile beyanname açıklamasını talep ediyor. Birbiri ardına gelen malzemelerin beyannamelerinin açılması artık limanlarda çok kısa zaman kalan gemilere gerçekten zorluk çıkarıyor. Marmara Denizi’nin her limanında yeni yeni uygulamalar veya eski uygulamaları geri dönüşleri   her gün yaşıyoruz. Herhalde bu böyle devam edecek. “ dedi.

“Deniz adamları etik açıdan da eğitilmeli”

Gemi adamlarının işlerini yeterince düzgün yapamadıklarını belirten Celal Akata sözlerini şöyle sürdürdü: “Gemi işletmecileri olan bizler yatırımlarımızı yapıp küçümsenmeyecek miktarda istihdam yaratmaktayız.  Milletler arası denizcilik  kuralları çok açık bir şekilde bizi donattı. Bir gemi adamının elinde eski tabirle çetelesi var. Sabah kaltığında eline çetelesini alıyor.  Önce gidiyor yangın pompasının düğmesine basıyor. Su akıyorsa liste onaylıyor. Sonra tüplerin tarihlerine bakıyor. Eğer gemide fom varsa o fomun kimyasal analizinin  tarihi dolmuş mu ona bakıyor. Bu onun görevi, onları yapıyor. Üstelik gemilerimiz bazen ABD’ye kadar gidiyorlar. Yolculuk  uzun sürüyor. Arkadaşlarımız bu görevlerini yerine getirmek durumundalar. 3.5 yaşında Türk Bayraklı bir gemi  Finlandiya’ya gidiyor. Finlandiya zor bir ülke. Finlandiya’da insanlar her şeyi ince eleyip sık dokuyorlar. Gemimiz Finlandiya’ya giderken her gün sabah gemi kaptanına lütfen kontolleri yapın diye mesaj çektim.  

Gemi Finalndiya’da Tornio Limanı’na geldi. 2.5 gün sonra gece geç vakitte geminin kaptanı beni aradı ve geminin tutuklandığını söyledi. Nedenini sorduğumda yazılı olarak bildireceklerini belirtti. Gemi Polonya’nın bir limanında kontrol edilmiş, Liman İdaresi görevlileri gemiyi kontrolden sonra gemiden ayrılırken bir tanesi konsol üzerinde bir karton yapıştırıldığını hissetmiş ve  kartonu kaldırmak istemiş Görevli kartonun neden yapıştırıldığını sorduğunda gemideki görevli arkadaş seyir halindeyken ışıktan çok rahatsız olduklarını ve ışığı kesmek için karton yapıştırdıklarını söylüyor. Görevli kartonu biraz kaldırınca altında kırmızı bir lamba yandığını görüyor. Liman görevlisi lambanın ne olduğuna baktığında yangın alarm sistemi olduğunu öğreniyor. Herhalde yeni olmuştur diyor görevliler ama 2014 senesinden beri o lambanın yandığını öğreniyorlar. Liman görevlilieri kayıt defterlerini incelediklerinde her şeyin test edildiğini görüyorlar ve gemiyi tutukluyorlar. Evet eğitim şart, ingilizce şart. Personelimize biraz da etik öğretmek gerekir. “

“Türk gemi adamlarının yabancı bayraklı gemilerde çalışamamasının tek sebebi İngilizce değil”

Türk gemi adamlarının yabancı bayraklı gemilerde çalışamasının tek sebebinin yabancı dil yetersizliği olmadığını vugulayan Celal Akata “Ben yurt dışı gemilerde Türk deniz adamlarının çalışmamasını sadece İngilizce’ye bağlamıyorum. Biraz da çuvaldızı kendimize batırmalıyız. Büyük yatırımlarımızla yapılan pırıl pırıl gemilerimizde çalışan arkadaşlarımızın anlayışlarının böyle olması beni son derece üzüyor. Gemisi tutuklanan armatörün halini anlayabiliyor musunuz? Ne kadar zor bir şey” diye konuştu. 

Celal Akata’dan kadın süvariye teşekkür

Gemisinde çalışan bir kadın süvari sebebi ile Göteborg Lİmanı Başkanı tarafından telefonla aranarak kendisine teşekkür edildiğini söyleyen Akata “2500 ton ağırlığında bir kimyasal gemimizde Dilek Hanım adında bayan bir süvari arkadaşımız görevlendirildi. Kendisine teşekkür ediyorum. 33 senelik  denizcilik hayatımda idareten bir kaç tane  teşekkür almış olabilirim. Ama en önemsediğim Göteborg liman Başkanı Björk Sveniksen'ın telefonu. Beni telefonla arayıp 'Geminiz, 2015 senesinde terminalimize gelen en iyi gemidir. Ama bunların dışında en önemsediğimiz şey olan insanların yaptığı işi bilmesinde de birincidir. Iyi personeliniz var" dedi. O süvari hanıma çok teşekkür ediyorum. Pek çok süvari hanımın da aramızda yer almasını diliyorum “ dedi.

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim