• BIST 99.547
  • Altın 237,588
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C
  • Antalya 20 °C
  • Muğla 16 °C
  • Çanakkale 17 °C

'Denizlere hâkim olan cihana hâkim olur'

'Denizlere hâkim olan cihana hâkim olur'
GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefine paralel olarak gemi inşa sanayinin büyüyeceğini söyledi

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı  Murat Kıran, Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefine paralel olarak gemi inşa sanayinin büyüyeceğini  söyledi.

Türkiye'nin karayolu, demiryolu, denizcilik, havacılık ve haberleşme sektörlerine ait 2023 ve 2035 yılı hedefleri belirlendiği 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın 2. gününde açıklamalarda bulunan Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Başkanı (GİSBİR) Başkanı Murat Kıran, büyümede ve gelişmede söz sahibi olan denizciliğin dünya sahnesinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Kıran, Türk gemi inşa sanayinin Türk ekonomisine olumlu katkısı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefine paralel olarak gemi inşa sanayinin büyüyeceğini söyleyen Kıran, “Ekonomisi gelişmiş ülkelere bakıldığında gemi inşa sanayilerinde ciddi yatırımlar ve gelişimler söz konusudur. Gemi inşa sanayi global krizin etkilerinden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Siparişlerdeki iptaller, piyasadaki gemi fazlası sektörün içinde bulunduğu durumun temel nedenidir. Bu bağlamda dünya ticaret filosunda talebin tahmini yüzde 30’u oranında bir arz fazlası söz konusudur. Bu arzın düşürülmesi elbetteki zor ve bir o kadar da gereklidir” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemlerde yeni inşa siparişlerinin de gerçekleşeceğini ifade eden Murat Kıran sözlerine şöyle devam etti:  “Bu siparişler gemi inşa sanayi için yeterli oranda olmayacaktır. Bu sebepten gemi inşa sanayimiz balıkçı gemileri, askeri gemiler, tamir-bakım gibi alternatif iş kollarına yönelerek varlıklarını sürdürmelidir. Ayrıca son dönemde sıkça ifade ettiğimiz gibi ofshore işleri de gemi inşa sanayimizin muhakkak çalışma yürütmesi gereken bir alandır. Gelişen ofshore pazarında yapılacak çalışmalar sektör için hayati önem arz etmektedir. Krizin etkisi ile nitelikli insan gücümüzde kayıplar yaşasak da dünya gemi inşa sanayinde belirli konularda rekabet gücümüzün varlığına inancım tamdır.”

Mevcut şartlar iyi analiz edilmelidir

Kıran, ayrıca gemi inşa sektöründe söz sahibi olmak için bugünkü mevcut şartların geleceğe yönelik iyi analiz edilmesi gerekir dedi. Dünya gemi inşa sanayinin kapasite oranında düşmeler yaşandığını da dile getiren Kıran,: “Global sektörde 2007 krizine rağmen denizcilikte artış yaşanmıştır. Önümüzdeki dönemde yeni gemi inşasına yönelik artış olacaktır. Tersanelerdeki kapasite fazlası, piyasanın şartları göz önüne alınarak ilerleme sağlanacaktır. Denizlere hâkim olan cihana hâkim olur.” diye konuştu.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
09 Eylül 2013 Pazartesi 10:08
GİSBİR
Her şeyden önce şu çok iyi bilinmelidir ki gemi inşa sanayii denizcilik olmayıp bir ağır sanayidir.
Gemi inşa sanayii İMEAK DTO'dan ayrılmadıkça ve ayrı bir oda kurulmadıkça sorunlarını hükümete tam anlatması mümkün değildir. Gemi inşa sanayiinin sorunları ticaret denizciliğinin sorunları arasında güme gitmektedir.GİSBİR'in açılımı: "Gemi İnşa Sanayii Birliği"dir. Hiç kuşku yok ki birlikler odalar kadar etkili değildir. Bu nedenle Sayın Murat Kıran her şeyden önce Türk Gemi İnşa Sanayii Odası'nı kurmayı gerçekleştirmelidir. Ayrıva Türk gemi inşa sanayiini geliştirmak için 2023 gibi çok uzak bir tarihe hedeflenmek yanlıştır.Böyle uzak bir tarihe hedeflenerek başarısızlığa kılıf hazırlamak Sayın Murat Kıran gibi genç ve dinamik bir başkana yakışmamaktadır. Bazı tersanelerimizin çalıştığını ve gemi ihraç ettiğini görmek bir şey olabileceğine göstermektedir.Allah yardımcıları olsun. www.refikakdogan.com
176.240.125.250
NEDİM GÜR
07 Eylül 2013 Cumartesi 11:26
MURAT KIRAN
MURAT KIRAN'I İYİ TAKİP EDİN ,ONUN SÖYLEDİKLERİNE KULAK VERİN. DENİZCİLİĞİMİZ İLE İLGİLİ MURAT BEY GİBİ İYİ YETİŞMİŞ, VİZYON SAHİBİ REHBERLERE DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR.
78.189.148.52
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim