• BIST 92.227
  • Altın 213,393
  • Dolar 5,3320
  • Euro 6,0605
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 9 °C
  • Antalya 14 °C
  • Muğla 6 °C
  • Çanakkale 8 °C

Denizlerin hakimi Türk okulları olacak

Denizlerin hakimi Türk okulları olacak
Türkiye’de denizcilik okulu sayısı 100'e yaklaştı. 100milyon TL yatırımla yeni dev kampüsüne kavuşan PiriReis yurtdışında da üniversite kuracak. İlk hedef Afrika...

Türkiye’de denizcilik okulu sayısı 100'e yaklaştı. 100milyon TL yatırımla yeni dev kampüsüne kavuşan PiriReis yurtdışında da üniversite kuracak. İlk hedef Afrika...

Denizcilik eğitiminde 2023 yılına kadar dünyada ilk 5'e girmeyi hedefleyen Türkiye'de sektöre yönelik okul seferberliği başladı. 20 yıl önce denizcilik eğitimi veren kurum sayısı 5'in altındayken bu sayı bugün 100'e yaklaşıyor. Deniz harp okulları dışında bugün Türkiye'de denizcilik öğretiminin dört yıllık lisans programında gerçekleştirildiği 16 fakülte, 7 meslek yüksek okulu ve 50 meslek lisesi bulunuyor. Denizci öğrencilerin sayısı 25 bini geçiyor.

Türkiye'nin denizcilik eğitiminde uluslararası arenadaki bilinirliği de her geçen gün artıyor. Dünya denizcilik örgütü IMO'nun Açık Deniz Eğitim Merkezi'nin başında da artık bir Türk profesör var. Aynı zamanda Türkiye'nin denizcilik alanında ihtisaslaşan ilk ve tek üniversitesi Piri Reis'in rektörü olan Prof. Osman Kamil Sağ, "Türkiye 2023'e kadar denizcilik eğitiminde mutlaka ilk beşe girecek, Piri Reis de bunun öncülüğünü yapacak" dedi.

4 yılda aldığı öğrenciyi 1 yılda alacak

Deniz Ticaret Odası tarafından yaklaşık dört yıl önce kurulan Piri Reis Üniversitesi, bu yıl eğitimlerine 100 milyon TL'lik yatırımla inşa edilen yeni dev kampüsünde başlıyor. Denizcilik eğitiminde devrim niteliğinde yeniliklere hazırlanan Piri Reis, Afrika'dan başlayarak yurtdışında da üniversiteler açmayı planlıyor.

Ekim ayından itibaren BREEAM uluslararası akreditasyonlu, çevreye duyarlı yeni kampüslerinde eğitimlerine devam edeceklerini ifade eden Osman Kamil Sağ, "30 dönüm arazi üzerine kurulu 60 bin m2'lik kapalı alana sahip yeni kampüsümüzle kapasitemizi öğrenci 4 bine çıkardık. 4 yılda 600 öğrenci almıştık. Bu sene ise yerimiz olduğu için bu kadar öğrenciyi bir sende alıyoruz" dedi. Yine Tuzla'da Piri Reis'e ait 40 ve 10 dönümlük iki arazileri daha bulunduğuna dikkat çeken Sağ, önümüzdeki yıllarda yeni kampüsler açmayı planladıklarını söyledi. Yeni kampüste fen-edebiyat ile iktisadi-idari birimler fakülteleri yer alacak. Denizci öğrenciler fen ve edebiyat derslerinin yanı sıra İngilizce eğitimlerini de bu fakültelerde alacak. Piri Reis'te İngilizcenin diğer okullardan çok daha önemsendiğine dikkat çeken Sağ, "Bizden mezun olan tüm öğrenciler dünyanın her yerinde çalışabiliyor" dedi. Öğretim üyesi sayılarının da 86'ya ulaştığı bilgisini veren Sağ, yeni hocaların yarıdan fazlasının yabancı olduğunu söyledi.

Dünya okullarını Piri Reis birleştiriyor

Piri Reis Üniversitesi'nin kurulma amacının başta Türkiye olmak üzere dünyadaki denizcilik eğitimi problemlerini çözmek olduğunu vurgulayan Sağ, üniversitenin uluslararası alanda da birçok önemli projeye imza attığını söyledi. Piri Reis'in Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliği'nin kurucusu olduğunu belirten Sağ, yakın zamanda da Karadeniz Denizcilik Üniversiteleri Birliği'ni kurduklarını açıkladı. Uluslararası Denizcilik Eğitmenleri Birliği'nin (IMLA) denizcilik İngilizcesi kongresini de bu yıl Türkiye'ye getirdiklerini kaydeden Sağ, "Yaklaşık bir senedir bu organizasyon için çalışıyoruz. Yaklaşık 60 ülkeden İngilizce profesörü Türkiye'ye gelecek" dedi. Üniversite bünyesinde bir de Denizcilik Tarihi merkezi açtıkları bilgisini veren Sağ, başkanlığını DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan'ın yaptığı merkezde müdür yardımcılarının ise ABD ve diğer birkaç büyük ülkeden olduğunu söyledi.

Yabancı öğrencileri Türkiye'de eğitecek

IMO Açık Deniz Eğitim Merkezi'nde iki Afrika ülkesinden yaklaşık 250 denizcilik öğrencisine bir yıllık eğitim verilmesi talebi geldiğini ifade eden Sağ, bu eğitimi Türkiye'de vermek istediklerini belirterek, "Nijeryalı bir heyet bu ayın sonunda Türkiye'ye gelecek. Bu eğitimi burada verirsek Türkiye'nin saygınlığını da artıracağız" dedi. Piri Reis olarak çok önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını da anlatan Sağ, "Bir eğitim gemisi projemiz var. Çok maliyetli ve büyük bir proje ama bunu başarırsak dünyanın en önemli denizcilik profesörleri Türkiye'ye koşarak gelecek. Açık denizde gemide denizcilik eğitimi vereceğiz. Denizde uygulamalı eğitim veren birkaç ülke arasına gireceğiz" diye konuştu.

Önce öğrenciyi mezun edip işe sokacak ücreti sonra alacak

Piri Reis Üniversitesi’nin ortalama yüzde 50 bursla öğrenci aldığına dikkat çeken Osman Kamil Sağ, bu yıl vakıf üniversitelerinde devrim niteliğinde bir ilke imza atacaklarını söyledi. Amaçlarının Anadolu'daki denizcilik meslek okullarından mezun olan öğrencilerin üniversite okumasını sağlamak olduğunu vurgulayan Sağ, şöyle konuştu: "Vakıf üniversitelerinde en büyük sorun eğitim  ücretleri. Dolayısıyla bu okullara yüksek gelirli ailelerin çocukları gidiyor. Biz farklı olarak ilk defa bir uygulama yapacağız. Öğrenciyi mezun olduktan sonra işe sokuyoruz. Türkiye’de ya da yurtdışında işe girdikten sonra maaşından okul ücretini alıyoruz. Yani beş sene boyunca öğrenciye kredi veriyoruz. Öğrenci buraya gelip beş sene okuyabilir. Mezun olduktan sonra ödeme yapabilir. Bu Türkiye’deki hiçbir vakıf üniversitesinde yok."

Rahmi Koç istedi, yat kaptanlığı bölümü açtı

Yeni eğitim-öğretim döneminde dünya denizcilik piyasalarında arz-talep dengesini göz önüne alarak denizcilik meslek yüksekokulu açacaklarını aktaran Sağ, "Buradaki amacımız ara eleman ihtiyacını karşılamak. Ancak bizim diğer meslek yüksekokullarından faklı olarak bir de İngilizce hazırlığımız olacak. Ayrıca başarılı öğrencilerimizin dört yıllığa geçiş hakkı olacak" diye konuştu. Meslek yüksekokulunda güverte, gemi inşa, mekatronik (elektrik zabiti) gibi bölümlerin yanı sıra yat kaptanlığı bölümü de açılacağını söyledi. Yat kaptanlığı bölümü açılması talebinin deniz tutkunu Rahmi Koç'tan geldiğini vurgulayan Sağ, bu bölümün Türkiye’de ilk kez açıldığını belirtti.

www.Denizhaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
sinan ercan
24 Eylül 2013 Salı 13:35
okullu pratik rekabeti
sayın meslekdaşlarım 26 yıllık meslek hayatımda şahit olduklarımı kısaca özetlemek ve sizlerle paylaşmak isterim.

ben telsiz zabiti orjinli fakat bileğimin hakkıyla önüme çıkarılan tüm engel ve zorlukları aşarak bugün uzakyol 2. kaptanlık mevkisine gelmiş bir insanım.2007 yılından beri kimyasal tankerlerde 2.kaptanlık yapmaktayım.

şirketlere iş müracaatı yaptığımda ; benim mesleki bilgi ve tecrübemi test edip değerlendirmekten aciz henüz doğru dürüst 2. kaptanlık bile yapmamış personel müdürleri hemen hangi okul mezunu olduğum etiketine saplanıyorlar. bazen biraz mesleki yüklendiğimde beni hemen tanıştırma bahanesiyle alıp operasyon müdürüyle tanıştırıyorlar. bir çoğuda okullu olmadığım için çalışamayacağımızı belirtiyorlar.
Daha önce bilgi kitap yoktu bazı üniversitelerin kütüphaneleri ve abicilik sistemiyle paylaşılan bilgi ve tecrübeleri vardı. Buda diğerlerine nazaran kalite ve üstünlük sağlardı. Günümüzde bilgi heryerde çalışanı bu mesleğe gönül vereni kim tutar. Kaldıki abiciler bile bugün aralarında bölünmüş bandoda olmayana abi abla bile demiyorlar üvey gözüyle bakıyorlar.
muhtelif okullardan gelen stajerlerin bilgi düzeyleri meydanda ingilizceleri hakeza, herşeyi gemide stajlarında ve zabitliklerinde benden bizlerden öğrenirken bugün bu kardeşlerimle okullu değilim diye rekabet ettirilmem tercih nedeni olması içimi acıtıyor. boynuz kulağı geçsin ama hakkıyla. modası geçmiş yosun bağlamış beyinlerin mentalitesiyle değil. güverte bölümünün kuruluş sermayesi kaçpara patates baskı üniversitelere bölüm açıyorlar. birkaçta hoca olarak emekli yada fazla deniz tecrübesi olmayan (aynı personel müdürleri gibi) akademisyen buldularmı ala hemen zabit çıkarmaya başlıyorlar. Ne varki mezunların çoğu ya meslek sevgisi yok gönülsüz yada bilgileri çok zayıf
gelip asıl mesleği gemide bizlerden öğreniyorlar.

soruyorum bukadar insan genç ne için, nekadar gemimiz var, hangi ve nekadar yabancılar bizim insanımızla çalışmak için can atıyorlar.Kimsenin can attığı yok bizler sadece ağıldaki koyunlarız ve sayımız artıyor agılın büyüdüğüde yok. açılışlarda protokoller harika yenen kanepeler aslında mezun olan gençlerin istikballeri. AFİYETOLSUN. hepinize kolaygelsin allah selamet versin .. saygı ve sevgilerimle
176.219.144.21
Barbaros Turgut
24 Eylül 2013 Salı 05:22
Ogrencileri ise yerlestirmek
Sayin Osman Kamil Sag ogrencileri mezun edip ise yerlestrmek sonrada egitim ucretlerini tahsil etmekden bahsetmis.DTO ya hakim olan Kalkavan ailesinin sirketleri zaten piyasanin altinda maas veriyor,ogrencileri borclandirp kendi sirketlerinde 1000-2000 dolar dusuge calismaya mecbur edip,ustune birde maaslarindan kesinti yapacaklar.Kapitaslist Armatorun karsisinda dusuk maas boyun eymeyen ITU mezunlariyla bas etmenin yolunu ancak boyle buluyorlar.Ogrenciye burs adi altinda borc verip,sonrada ucuz is gucu saglamanin yoludur bu.Yillardir zaten dunya piyasasinin altinda calisan Turk denizcisi daha cok ezilecektir,dunya piyasasinda hintli yeni zabit maasi bile 5-6 bin dolarken,gemilere 4 ay diye yollanip 6-7 aydan once cekilmeyen denizciler zaten su siralar en buyuk armator sirketlerinde bile maaslarini 2-3 ay geriden alabilmektedir.DTO eger Turkiyeye ait bir odaysa devamli Piri Reise yatirim yapmayi birakip tum denizcilik okullarina esit miktarda yardim gondermeli.Dusuk maasla calistrmak icin okul kurmak ve bunu birde burs veriyoruz yaygarasiyla yapmak cok manidar.
186.219.20.74
eğitimci
23 Eylül 2013 Pazartesi 21:19
cevap
eğer ortada bir ayıp varsa recep bey bu hepimizin ayıbı,eğitim politikalarının şekillenmesinde siz vatandaş olarak ne yaptınız? bir şey yaptıysanız yazın..beğenmiyorsanız bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız taşın altına elinizi sokacaksınız eğitim politikalarını belirleyenleri seçmekle işe başlayın içine sizde girin...öyle yorum yazmak çözüm değil...utanmak ta ..çözüm üretmek önemli...bu ülke hepimizin bir çakıl taşıda yeteneksiz öğretmende bizim..önce iğneyi kendine batıracaksın...
188.56.30.108
recep sıvrı
23 Eylül 2013 Pazartesi 16:37
boşlaf
egitim kurumu 100 u gecmiş ama egitmen varmı söyler msısnız
3000 grt ehlıyet dagıtan 50 küsür denizcilik lisesi olsa ne yazar.
yada su urunlerınden mezun tezını kızılırmaktdakı balık çesitliliklerınden yapıp gemıye hayatında akbıl kullanarak sadece şehir hatlarında binen kişiler egitmen olduktann sonra bunların ne önemı var....
yayınlayında belki birileri görürde utanır....
176.219.229.142
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim