• BIST 99.292
  • Altın 238,408
  • Dolar 6,1768
  • Euro 7,2717
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 20 °C
  • Antalya 25 °C
  • Muğla 21 °C
  • Çanakkale 16 °C

DEÜ'de Kış Kariyer Günleri devam ediyor

DEÜ'de Kış Kariyer Günleri devam ediyor
DEÜ Denizcilik Fakültesi 15. Geleneksel Kış Kariyer Günleri’nin ikinci oturumuna Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın ve GEMİMO Saymanı Ahmet Yaşar Canca katıldılar.

DEÜ'de Kış Kariyer Günleri devam ediyor

DEÜ Denizcilik Fakültesi 15. Geleneksel Kış Kariyer Günleri’nin ikinci oturumuna Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın ve GEMİMO Saymanı Ahmet Yaşar Canca katıldılar.

Aşkın ve Canca konuşmalarında GEMİMO’nun tarihçesi, faaliyetleri ve üyeleri hakkında bilgiler verildi. GEMİMO Başkanı Feramuz Aşkın Türk denizciliğindeki gemi makineleri işletme mühendisleri açığından bahsettiği konuşmasında GEMİMO’nun gemi makineleri işletme mühendisleri ile deniz ulaştırma işletme mühendislerinin odası olduğunu belirterek, Odanın isminin yeterli görmediklerini ve “Deniz Mühendisleri Odası” olarak değiştirilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Konuşmalarında uzakyol zabitliğinin hem eğitim, hem de örf, adet ve gelenekler yönünden özelliklerini açıklayan Aşkın ve Canca, Meslek Yüksekokulu mezunlarından kısa bir eğitimle uzakyol zabitliği yeterliğine hak kazananların Denizcilik Fakülte ve Yüksekokullarından mezun zabitler ile aynı özelliklere sahip olmadıklarını belirterek Meslek Yüksekokulları mezunlarına bu yeterliklerin açılmasına karşı olduklarını belirttiler.

GEMİMO olarak öğrencilere burs sağlanması konusuna da değinen Aşkın ve Canca üyelerden aidat almada yaşanan zorluklar nedeniyle GEMİMO’nun burslar konusunda yeterli katkıyı sağlayamadığını açıkladılar. Konferansın soru cevap kısmından sonra DEÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 4. sınıf öğrencileri Bayhan Çığırtkan ve Olgun Konur tarafından Feramuz Aşkın ve Yaşar Canca’ya teşekkür plaketleri verildi. Aşkın ve Canca ise Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencilerine Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Odası’nın rozetlerini taktılar.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
myo mezunu
13 Aralık 2010 Pazartesi 22:47
Sayın Müh.kaptan Refik Akdoğan'a
Sayın Refik Hocam sözlerinize katılıyorum.zaten ben her zaman myo mezunu olarak diplomamdan memnunum ve gururla övünerek bahsetmişimdir.fakat yabana atılmaması gereken bir konuda bir fakülteli ile aynı eğitimi 8 dönemi bende görmekteyim.benim artı 4 yılda denizcilik lisesi tecrübem vardır.benim burada bahsetmek istediğim konu tamamen farklıdır.zaten lisans ön lisans düzeyinde okullar ayrılmış fakat stcw ye göre de uzakyol vardiya zabitliği prosedürleri bellidir.bizlerde bunları yerine getirerek her türlü aşamaları eleyerek ehliyet almaya hak kazanmaktayız.diploma farkı ayrı ehliyet farkı ayrı kimse bu olayları diploma delme gibi girişim olarak algılamasın.bizler ehliyet mevzusunu tartışmaktayız.ama bizlerle aynı statüde zabit değilsiniz derlerse iş değişir başta bugüne kadar aldığımız eğitimlere , öğretim üyelerine arkadaşlarımıza saygısızlıktır.bizler bunu hiçbir şekilde kabul edemeyiz.ben çok fakülteli zabit-başmühendis ile hem stajımda hem zabitliğimde çalıştım ve her zaman desteklerini gördüm.herkesi de aynı kefeye koymak yanlış olur.bazı alışılagelmiş kalıplaşmış düşünceler içerisinde zihniyetler vardır ki bunların değişip asıl onların bir aile olduğumuzu hatırlamasında ben fayda görmekteyim.sonuçta okul bu işin belli hatta ufak bir yüzdesidir.olayın bütünü gemide yani iş hayatında başlar.ve iş kişide biter.
kim kendini geliştirirse mesleğinde o kişi iyidir.yerinde sayarsa isterse diplomaları dizsin bir fayda etmeyecektir.sonuç itibariyle bilgi ve donanım olarak kendini yetiştiren ve uzakyol vardiya/makine zabitliği yapabilecek çok değerli myo mezunu arkadaşlarımız vardır.belli kesimler myo mezunlarına hitap ederekten laflarını biraz daha dikkatli kullanmalarını önemle tavsiye ederim.sayın hocam yaşamın size katmış olduğu o eşsiz ve değerli tecrübe bugün bu yazınızdan gayet açıkça anlaşılmaktadır.siz konuyu çok güzel özetlemişsiniz.bende sizlere nacizhane fikirlerimi belirttim.değerli yorumlarınız için teşekkürler.SAYGILARIMLA.
78.182.135.163
Müh.kaptan Refik Akdoğan
13 Aralık 2010 Pazartesi 17:39
DF.MYO FARKI
Sayın MYO konu çok basit.Sizler meslek liselerinden MYO'ya, DF'ler ise düz liseden bu okullara girmiş ve mezun olmuş kişilersiniz. Diplomalarınız farklı olduğundan verilen haklar da çok doğal olarak farklı olacak. Ama hayat başka bir şey. Kim çok çalışır ve kendisini çok iyi donatırsa o başa geçecektir. Bu böyle olduğundan bir MYO olduğun için dert etme. Çok çalışırsan yüksek yerler senin olacaktır. Bizim bir aile olduğumuzu unutma, Allah'a emanet ol.
78.178.29.71
myo mezunu
12 Aralık 2010 Pazar 17:39
fakülte öğrencisine cevap-1-
sayın fakülteli şimdi bana burada hiyerarşi ve üniformadan bahsetmeyin.ben üniformayı denizcilik lisesine başlarken 13 yaşında giydim.ve denizcilik disiplinini o zamandan beri bilmekteyim.öss den 2 kat puan aldım diyorsunuz.siz öss ye girdiğinizde dokuz eylül üniversitesi denizcilik fakültesi yoktu denizcilik yüksek okulu vardı ve sayısal 1 den öğrenci almaktaydı.ve okula girerken güverte/makine öğrencisi statüsünde girdiniz.deniz ulaştırma işletme/gemi makineleri işletme mühendisliği bölümü öğrencisi statüsünde değil.şansınıza okulunuz fakülte oldu.sizden bu imkandan yararlandınız.ama bence sizde sayısal 2 ile fakülteye giren bir öğrenci ile eşit statüde değilsiniz.lütfen bunlarıda irdeleyin.uygulamalı eğitim derseniz simulatör eğitimini şu anda piri reis üniversitesinde uygulamalı ve teorik eğitime dayalı bu işin üzerine ihtisas yapmış uzakyol baş mühendisi yeterliliğinde öğretim görevlisinden almaktayız.diğer öğretim görevlilerimizde aynı şekilde kaliteli düzeyde eğitim vermektedir.itü myo da okurken de itü df nin akdeniz ve sismik gemilerinde 1 dönem boyunca uygulamalı eğitim gördük.sz gördünüz mü acaba kendi okulunuzda.itü df ve makine fakültesinin atölye imkanlarından yararlandık.cumartesi pazar günleri bile öğretmenlerimiz fedakarlık gösterip yangın,yüzme filika kullanma atölye gemilerde uygulamalı eğitim için değerli vakitlerini bizlere ayırdılar.sizler bunları bilmezsiniz.araştırın.boş yere yorum yapmayın.denizcilik ne diploma ne sertifika mesleği.denizcilik dünya görüşünü benimseyenlerin mesleğidir.kendini bilgi ve teknoloji bakımından yetiştirenlerin çabalayanların mesleğidir.bu iş gönül mesleğidir.ve herkesin gerekli bilgi ve donanıma haiz olması gerekir.ister fakülte ister yüksek okul iş kişide biter.
88.235.190.107
myo mezunu
12 Aralık 2010 Pazar 17:31
fakülte öğrencisine cevap-2-
yorum yarım kalmasın.denizde can ve mal güvenliği bilincinde olunması gereken bir meslektir.ön şartta eğitimdir.zaten bu mesleği yapıcaksak ımonun belirlediği müfredatın gerekliliklerine yerine getirmek durumundayız.daha yazıcak cevap çok fakat yorumlara göre cevap vermekte fayda var.saygılarımla
88.235.190.107
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim