• BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 20 °C
  • Antalya 26 °C
  • Muğla 19 °C
  • Çanakkale 15 °C

DTO navlun hasılatında düzenleme yaptı

DTO navlun hasılatında düzenleme yaptı
İMEAK Deniz Ticaret Odası, Navlun Hasılatı Oda Payı Ücret Tarifesini yeniden düzenledi. Navlun hasılatı Oda Payı tahakkukunda yasal üst sınır uygulanacak.

İMEAK Deniz Ticaret Odası, Navlun Hasılatı Oda Payı Ücret Tarifesini yeniden düzenledi. Buna göre navlun hasılatı Oda Payı tahakkukunda yasal üst sınır uygulanacak.

Deniz Ticaret Odası tarafından alınan karar şöyle: “Oda Meclisimizin 15 Ağustos 2013 tarih ve 4 Sayılı Toplantısında alınan “5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yasası’nın 25. Maddesi uyarınca Navlun Hasılatı Oda Payının tahakkukunda yasal üst sınırın uygulanması” kararına istinaden, 15.08.2013 tarih, 7 No.lu toplantı ve 1/D sayılı Odamız Yönetim Kurulu Kararı gereğince;

2013 yılı Oda ücret tarifemizin 5. Maddesinde yer alan Navlun Hasılatı Oda Payı Ücret Tarifesi,     1 Eylül 2013 tarihinden itibaren hareket edecek olan gemilere aşağıdaki yeni şekliyle uygulanacaktır.

NAVLUN HASILATI ODA PAYI ÜCRET TARİFESİ

5174 sayılı Kanunun 26. Maddesinin son paragrafında yer alan “Türkiye limanlarında yük alan veya bu limanlara yük getiren ve Türkiye'de herhangi bir odaya kayıtlı olmayan yabancı bayraklı gemiler ile yabancı bir ülkede yerleşik gerçek veya tüzel kişi tacir tarafından işletilen Türk Bayraklı gemilerin Türk limanlarında Yükleme ve Boşaltmadan sağladıkları tüm navlun hasılatı üzerinden, Kruvaziyer ve Yolcu gemilerinde GROSTONAJI üzerinden uluslararası uygulama göz önüne alınmak suretiyle, binde beşi geçmemek ve yıllık munzam aidat tavanını aşmamak kaydıyla Oda Yönetim Kurulunca teklif ve Oda Meclisince tespit edilecek orana göre hesap edilecek meblağ, geminin limandan ayrıldığı tarihten itibaren on beş gün içinde, kendileri, temsilcileri veya acenteleri tarafından ilgili liman bölgesindeki Deniz Ticaret Odasına veya bu oda teşkilâtının henüz kurulmadığı yerlerde, Ticaret veya Ticaret ve Sanayi Odasına ödenir.” hükmü gereği Navlun Hasılatı Oda Payı Ücreti alınır.
 
a) KONTEYNER VE RO-RO GEMİLERİ :

Türkiye limanlarından yük alan veya limanlara yük getiren Yabancı Bayraklı gemiler ile yabancılara kiralanmış Türk BayraklıKonteyner ve Ro-Ro vb. Adet üzerinden taşımacılık yapan gemilerden YÜKLEME ve BOŞALTMA’ dan ayrı ayrı sağladıkları tüm navlun hasılatı üzerinden;
- Binde beşi (‰ 5) geçmemek üzere;
- İthal ve ihraç yüklerinde 500 Amerikan Dolarını aşmamak,
- Aynı geminin hem Yükleme hem de Boşaltmasının, aynı limanda aynı seferde ve aynı acente tarafından beyan edilmesi halinde500 + 500 = 1.000 $ yerine 375 + 375 = 750 $ aşmamak kaydıyla Navlun Hasılatı Oda Payı Ücreti alınır.

b) KURU YÜK, SIVI YÜK VE DÖKME YÜK GEMİLERİ :

Türkiye limanlarından yük alan veya limanlara yük getiren Yabancı Bayraklı ile yabancılara kiralanmış Türk Bayraklı Kuru yük, Sıvı yük ve Dökme yük taşıyan gemilerden, YÜKLEME ve BOŞALTMA’ dan ayrı ayrı sağladıkları tüm navlun hasılatı üzerinden binde beşi (‰ 5) geçmemek üzere aşağıdaki tablolardaki oranlara göre Navlun Hasılatı Oda Payı Ücreti alınır.
 
tablo.20130823103032.jpg

- Aynı geminin hem Yükleme hem de Boşaltmasının, aynı limanda, aynı seferde ve aynı acente tarafından beyan edilmesi halinde aşağıdaki tabloya göre indirimli Navlun Hasılatı Oda Payı Ücreti alınır.

tablo1.20130823103102.jpg

- Aynı acente tarafından aynı geminin, aynı seferinin aynı limandaki Yükleme ve Boşaltma işlemlerinin farklı tonaj olması halinde, indirim tutarı yüksek tonaj aralığı dikkate alınarak uygulanacaktır.

· Navlun Hasılatı Oda Payı Ücreti hesaplamaları için; T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından veriler Liman Çıkış Belgesi (LÇB) verileri esas kabul edilir.

· Navlun Oda Payı tarifesinde bildirilen Dolar ücretleri; geminin hareket (kalkış) tarihindeki, T.C. Merkez Bankası ABD Doları döviz alış kurunun Türk Lirası karşılığı hesaplanarak ödenir.

· Navlun Hasılatı Oda Payı Ücreti, geminin limandan ayrıldığı tarihten itibaren 15 ( On beş ) gün içerisinde ana acentesi ve varsa diğer acenteleri tarafından, ilgili liman bölgesindeki İMEAK DTO ’ya peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.”

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ali Çavuş
24 Ağustos 2013 Cumartesi 17:14
Kantarın Topu Kaçmış..
Bu işte bir yanlışlık var..Devletin Liman harcı 50.- TL /Oda Harcı 500 ila 2.250.- DOLAR ..Devletin Yüz misli Oda Harcı mı Olur ?. Hesap Kitap bilen birileri bu işe derhal müdahele etmeli.. Devletin Aldığı Liman Harcından fazla Oda Harcı Olamaz, Olmamalı..
81.213.79.9
Ahmet Yılmaz
24 Ağustos 2013 Cumartesi 14:30
ZAM Yerinde Olmamıştır..
Bu ortamda Navlun Hasılatına (vergi) zam yapılması yerinde olmamış ve kendisine MUHALEFET diyen grubun da bunu onaylaması hayretle karşılamıştır..
Ya kimse neden sormuyor Fener ve Kılavuzluk ücretinden fazla ODA Payımı olur..Dünyanın Neresinde var böyle Uygulama..Madem Devletimiz Uyumasın Onlarda ODA üyelerine verilen hizmetlere zam yapsınlar..
81.213.79.9
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim