• BIST 90.186
  • Altın 232,046
  • Dolar 6,1028
  • Euro 6,9689
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 30 °C
  • Antalya 28 °C
  • Muğla 26 °C
  • Çanakkale 26 °C

Hurdaya değil, sefere çıkıyor!

Hurdaya değil, sefere çıkıyor!
İki yaka arasında 29 yıl hizmet verdikten sonra hurdaya çıkarılması planlanan “Şehit Sami Akbulut” vapurunun 40 yıl daha ömrü uzatıldı.
İstanbul Kendi Adını Taşıyan Vapuruna Kavuştu..İstanbul’un adını taşıyan ilk yolcu vapuru boğaz sularında…İki yaka arasında 29 yıl hizmet verdikten sonra hurdaya çıkarılması planlanan “Şehit Sami Akbulut” vapurunun 40 yıl daha ömrü uzatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş’ın, yenilenen yüzüyle tanıtımını  yaptığı “İstanbul – 9” vapuru için toplam 1.8 milyon YTL harcandı..İlk kez 1977 yılında suya inerek İstanbul halkına kesintisiz 29 yıl hizmet verdikten sonra çürümeye bırakılan emektar “Şehit Sami Akbulut” vapuru İDO tarafından tepeden tırnağa yenilenerek boğaz sularındaki seferlerine hazır hale getirildi. Kabataş İskelesi’nde düzenlenen tanıtım törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Adalar Belediye Başkanı Çoşkun Özden, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ile Büyükşehir Bürokratları ve bazı Meclis Üyeleri katıldı. Başkan Topbaş; “Deniz ulaşımını en iyi kullanan bir şehir olacağız…” Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şehir Hatları’ndan İDO’nun devraldığı tarihi vapurların İstanbul ile özdeşleşmiş olduğunu belirterek, “İstanbul’un bu güzel değerlerini yaşatmak insanlık görevimiz. Göreve geldiğimizden beri bu vapurları hiçbir zaman kaldıracağımızı söylememize rağmen, bir takım köşe yazarları ‘vapurlarımızı vermeyiz’ diye yazdı. Bu vapurların onlarcası geçmişte onlarcası bu kentten gitmişti bu şekilde. Ama hiçbir haykırış duymamıştık onlar adına. Böyle bir eksikliği kentte yaşatmak bize yakışmazdı. Avrupa 2010 Kültür Başkenti olan İstanbul’un kültürel değerlerini ve izlerini yaşatmak, geleceğe taşımak bizim asli görevimizdir. Şehit Sami Akbulut vapurunu 1.5 yıl önce Haliç Tersanesi’nde gezmiştik. Çok kötü bir halde, jilet olmak için bekleyen, kaderine terkedilmiş vapurlardan biriydi. İDO Genel Müdürümüze ‘bunu aslına uygun restore edelim’ dedim. Bu vapurun arkasından birkaç tane daha geliyor. Hizmet eden 32 vapurumuzun her birini de kızağa alarak temizledik, yeniledik ve her biri 30-40 yıl daha bu ülkeye hizmet verecek. Büyükşehir Belediyesi olarak deniz ulaşımını en iyi kullanan bir şehir olmak için ciddi adımlar atıyoruz” diye konuştu.
 
Denize 2.5 yılda 250 bin dolar yatırım…
 
İstanbul’un 234 kilometrelik sahil şeridinin deniz ulaşımı için çok önemli bir şans olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Göreve geldiğimizde yüzde 3’ten devraldığımız deniz ulaşımını yüzde 4’lerin üzerine çıkardık. Tek bilek ile deniz ulaşımında yüzde 30 deniz ulaşımında artış sağlandı. İDO iye denize 2.5 yılda 250 bin dolar yatırım yaptık. 5 yıl içinde 600 milyon dolarlık yatırım daha öngörüyoruz. 2 büyük feribot, 5 deniz otobüsü ve Sirkeci-Harem arasını 8 dakikada alacak 4 arabalı vapur geliyor. İstanbullularla birlikte seçtiğimiz 20 yeni vapurun 5 i yakında gelecek” dedi.
İDO’nun sadece İstanbul’a değil Marmara Bölgesi’ndeki diğer illere de hizmet verdiğini hatırlatan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbulluların deniz ulaşımını daha çok kullanması için adımlarımızı atıyoruz. İDO toplu taşımda hacim ve taşıdığı insan sayısı açısından dünyada bir numara ve kar ediyor. Üstelik sadece İstanbul’a değil Marmara Bölgesi’ndeki diğer illere de ulaşım sağlıyor. Yalova’ya, Bandırma’ya gidiyoruz, Nisan ayından itibaren de Mudanya’ya seferlerimiz başlıyor. Şehrimizi yoğun araç baskısından kurtarmak için özellikle ağır vasıtalar için Ro-Ro seferleriyle ilgili de çalışma yapıyoruz. Bunlar İstanbul deniz ulaşımı için büyük hamleler. Deniz motorlarının tek biletten sonra nasıl konforlu hale geldiğini ve vatandaşların nasıl tercih ettiğini görüyoruz. Öte yandan, biliyorsunuz iskelelerimizi yeniledik. Vapurlarımızın içindeki işletme mantığının ne kadar değiştiğini de görüyorsunuz. Çok ucuz çay, simit imkanı var. Canınız simit ve çay istediğinde ‘ah bir vapura binsem de İstanbul’un güzellikleri ve vapurun konforu içinde yesem’ diyeceksiniz. İDO kar eden bir şirketimiz ve bir kısım hisselerini halka açarak halkımızın da bu değerden yararlanmasını sağlayacağız.”“İstanbul”un adını taşıyan ilk yolcu vapuru yeniden Boğaziçi’nde…”Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek ‘İstanbul9’ vapurunu yeniden hizmet aldılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile davetliler vapurla küçük bir Boğaz turu da attılar. Gezi sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Topbaş, vapurun ‘İstanbullulara hayırlı olması’ dileğinde bulundu.
 
Metal aksamından ahşap aksamına, köprü üstünden makine dairesine kadar yenilenerek tekrar kazanılan “İstanbul9” vapuru, modern görünümüyle 40 yıl daha İstanbulluların hizmetinde olacak… Vapur İstanbul adını taşıyan ilk yolcu vapuru olma özelliğini de taşıyor. Şehit Sami Akbulut’un adı da bundan böyle Sarayburnu Vapuru’nda yaşayacak.
Yaklaşık iki yıldır hiç denize açılmayan “Şehit Sami Akbulut” vapuru, Şehir Hatları Vapurları’nın yenileme çalışmalarının ilk örneği oldu. Yenileme çalışmaları kapsamında vapurun havalandırma ve elektrik tesisatı tamamen yenilendi, tüm pencereler ve zemin değiştirildi, su jelitasyonu ile gemi yüzeyi temizliği yapılarak, baştan sona yeniden boyandı, tahliye çıkışlarında, yolcuların manevra bitene kadar inişini engelleyici ve daha güvenli bir şekilde inişlerini sağlayıcı “güvenlik kapıları” yapıldı, tüm ahşap döşemeler değiştirilerek, yer, tavan ve alabanda döşemeleri tamamen yenilendi.
 
Geminin yenileme çalışmalarında 50 ton saç ile IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) kurallarına uygun yanmaz kaplama malzemeler kullanıldı. Tarihi Şehir Hatları vapurlarını yaşatmak için çaba sarf eden ve jilet olmaktan kurtaran İstanbul Büyükşehir Belediyesi İDO Genel Müdürlüğü, devraldığı diğer vapurların yenileme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim