• BIST 91.888
  • Altın 211,343
  • Dolar 5,4606
  • Euro 6,1386
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 11 °C
  • Antalya 19 °C
  • Muğla 13 °C
  • Çanakkale 14 °C

İMEAK DTO Meclis Toplantısı yapıldı

İMEAK DTO Meclis Toplantısı yapıldı
İMEAK Deniz Ticaret Odası Ağustos Ayı Olağan Meclis toplantısı, Mehmet Tahir Sarıoğlu Başkanlığı'nda gerçekleşti.

Her ayın ilk perşembesi yapılan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı Ramazan bayramı bebeiyle ertelenmişti. Toplantı bugün gerçekleşti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu’nun izinli olması sebebiyle İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Tahir Sarıoğlu’nun başkanlığını yaptığı meclis toplantısına, Eski Denizcilik Müsteşarı, HEAŞ Genel Müdürü Hasan Naiboğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Azman,  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  İstanbul Liman Başkan Yardımcısı Mümin Tartel, Deniz Limanı Şube Müdürü Kenan Engin, Sahil Güvenlik Komutanlığı Kurmay Yüzbaşı Erkan Şirin, TURMEPA Başkanı Tezcan Yaramancı katıldı.

Meclis Toplantısı gündemde belirtildiği üzere İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından TOBB tarafından belirlenen navlunlardan alınan payın yasal üst sınıra çıkartılmasıyla başladı. Maddenin kabul edilmesinin ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis’i tarafından Yönetim Kurulu’na Piri Reis Üniversitesi’ne kaynak sağlamak amacıyla bankalardan kredi kullanma ve ipotek, teminat ile rehin verilmesi konusunda yetki verilmesi ile devam edildi. Bu yetkilerle birlikte Meclis, GİSBİR İktisadi İşletmesi’nde bulunan yüzde 25’lik paylarının satışı içinde Yönetim Kuruluna yetki verdi.

Yönetim Kurulu yetkilendirilmesinin ardından Bütçe Komisyonu adına konuşma yapan Serdar Şekerci, Meclis’e 2013 Haziran ayı mizanı ve münakeresini sundu.

Serdar Şekerci’nin ardından söz alan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, TURMEPA ve Seferihisar Belediyesi katkılarıyla gerçekleştirdikleri “Masmavi Deniz Kampı” ile İzmir Limanındaki sorunların çözülmek üzere olduğunu anlattı. Ayrıca Aliağa’da yılın ilk 6 ayında 223 bin TEU konteyner elleçlendiğini söyleyen Öztürk, toplam elleçlemenin 19 milyon tona ulaştığını belirtti.

Yusuf Öztürk’ten sonra konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Başkanı Gündüz Nalbantoğlu ise Milli Yelkenci Çetin Anıl’ın yurtdışında okuması için Oda’dan yardım istedi.

“Sıkıntımız büyük!”

Gündüz Nalbantoğlu’nun ardından söz alarak kürsüde konuşan Tunç Kurtoğlu, Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısında 31 numaralı Liman İçi ve Liman Dışı Hatlı Tarifeli Yolcu Gemisi Taşımacılığı Komitesi ile ilgili yaptığı konuşma için özür diledi. Ardından sorunlara değinen Kurtoğlu, Sahil Güvenlik ile “Mavi Yolculuk” yapan teknelerin sürekli problem yaşadıklarını, teknelerin kanolarına el konulmasına kadar bu problemlerin büyüdüğünü söyledi.  Sözlerine “Mavi Kart” uygulamasının altyapısının hazır olmadığından dolayı sıkıntıda olduğunu Gökova’da atık alım tesisi bulunmadığından teknelere ceza kesildiğini eğer bu şekilde devam ederse yönetmekiğin iptaline kadar gidecek şekilde hukuki yollara başvuracağını belirtirken kendilerinin bunu istemediklerini bu güzel avantajı kaybetmek istemediklerini açıkladı. Ayrıca Kurtoğlu, içki satışı olmayan teknelerden bile TAPDK belgesi istendiği ve belge eksikliğinden cezalar kesildiğini bu yüzden yönetimin yardımlarını beklediklerini belirtti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda Tunç Kurtoğlu’nun ardında Balıkçılık Komitesi Başkanı Murat Kurt söz alarak balıkçılık ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

“Meclis başkanlığı dkkat etmeli”

Sunumun ardından söz alan İMEAK Deniz Ticaret Odası seçimlerinde Değişim Grubu Lideri Salih Zeki Çakır, meclis gündemi dışı konularda hazırlıksız olduğu için toplantının başında verilen kararlar için hiç bir hazırlık yapılmadığı için oy kullanmadığını ve iki toplantıdır bu şekilde kararlar alındığını söyledi. Meclis Başkanı’nı göreve çağıran Çakır, kendilerinin bilgilendirme konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini ve üyelerin konular hakkında hazırlanması için bunların önceden birdirilmesi gerektiğini belirtti.

“Kurtuluş Uluslararası marka olmak”

32. Nolu Deniz Lojistiği Meslek komitesi üyesi Asım Barlın söz alarak Uluslararası arenada bilinirlik için adım atılması gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi: 'Strateji, Ulusal planlar ve bazı değerlerin çok daha önemsenmesi neticesinde dünya çapında markalaşılabilir. Türk Hava Yolları gibi Uluslararası marka değerlerine ihtiyacımız olduğu lojistik taşımacılık ağının gelişmesi gerektir, insan taşıması dışında eşya taşımasında %5 lik bir pay almakta. Avrupa’nın önde gelen taşımacılık devleri DHL, FedEX, UPS gibi büyük şirketlerin kullanıcı konumundayız. Deniz taşımacılığında da çok etkindirler. Çok fazla deniz taşıtları olmasa da marka değeriyle önemli UPS firması 65 milyar dolar yıllık ciroya ulaşabiliyor. Bizde ilgili bakanların meclisimize davet edilmesi ve sorunlarımızın yavaş yavaş bu davetlere bağlı olarak yetkililere transfer edilmesinde fayda var. Bugüne kadar yapılmamış bir şey yapıldı ve 2023’e bir hedef nokta olarak belirlendi bu hedefe ulaşmanın koşullarından birisi Ulusal lojistik stratejik planı hazırlanmasıdır.

Metin Kalkavan' da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.. Kalkavan'ın açıklaması şu şekilde oldu: ''Devletlerin yarattığı markalar bugün kurulmadı yıllar önce verilen kararların eserleri. Bizim sektör 3-5 milyar yaratıyor diyoruz ama tek bir firma 65 milyar dolar ciro yapıyor ve hamallığını bizler yapıyoruz. Marka yaratmak böyle bir şey. Organizasyon ağı çok önemli bu konuda.. Bizim yapmaya çalıştığımızda bu.. Yeni kostercilik mantığı da bu olmalı, bileşmeler meydana gelmeli. Bir gemilik işletmenin bugün yaşadığı sıkıntılar malum bunları görmek gerekir. Tamir-Bakımda ciddi bir büyüme gözlenmeye başlandı.''

“10 Milyar$ gerçekçi bir rakam değil”

Gemi ve Yat ihracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, 2023 hedeflerinin tutturulması şuan ki duruma göre mümkün görünmediğinden bahsederek; ''Ağustos ayı ihracat rakamlarına baktığımızda bir önceki yılın ağustos ayı ile mukayese ettiğimizde %1550’lik bir artış söz konusu. Tabi bu işlerin iyiye gittiği anlamına gelmesin. Bizim 2023 hedefinde 10 milyar dolar lık ihracat rakamı var. Biz bunu revize etmek istedik 5milyar dolar ile revize etmek istedik çünkü 10 milyar dolar gerçekçi bir rakam değil. Bu rakama ulaşmak için her yıl %26lık bir büyüme gerçekleştirmek lazım ki bu rakamı yakalayalım. Açıkçası tersaneler olarak işlerin iyi gittiğini söyleyemeyiz. Biz gittikçe küçülüyoruz motivasyonumuzda bozuldu benzetmek gerekirse şu an Türk Milli Takımı gibiyiz, çok düşük kar marjları ile çalışıyoruz, çalışmak zorundayız'' şeklinde konuştu.

Çalışan insan bulmakta zorlanıyoruz

Çalışan insan bulmakta zorlanıyoruz çünkü insanlar bizim iş yerlerimizi kalıcı iş olarak görmüyorlar, başka iş bulduklarında oralara gitmeye çalışıyorlar. Hep diyoruz, örnek alıyoruz Kuzey Kore 40-50 milyar$ denizcilikle ilgili ihracat rakamlarına ulaşıyor, 30 yıl önce bizim durumumuzdaydı. Kore’nin ne yaparak bu rakamlara ulaştıysa aynı yolu izlersek bu rakamlara ulaşabiliriz. 

“Atıl Limanlar tamamlayıcı unsur olabilir”

İMEAK Deniz Ticaret Odası TOBB Delegesi ve TOBB birliği Başkan Vekili Halim Mete atıl durumda olan limanlar üzerinde durarak ‘’Lojistik denizle buluşturulması çok önemli bir husus. Bizim limanlarımızın yarısı atıl duruyor bunları lojistikle buluşturup oraları birer lojistik depo olarak, beklide lojistik köylerin tamamlayıcı unsuru olarak kullanabiliriz. Deniz Ticaret Odası’ da bu konu üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırabilir’’ şeklinde konuştu.

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı üyelerin sorunların dile getirmesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın konuşmasının ardından sona erdi.

2013_agustos_meclis-(2).20130815204015.jpg

2013_agustos_meclis-(3).20130815204022.jpg

2013_agustos_meclis-(4).jpg

2013_agustos_meclis-(8).jpg

2013_agustos_meclis-(9).jpg

2013_agustos_meclis-(10).jpg

2013_agustos_meclis-(11).jpg

2013_agustos_meclis-(13).jpg

2013_agustos_meclis-(14).jpg

2013_agustos_meclis-(15).jpg

2013_agustos_meclis-(17).jpg

2013_agustos_meclis-(18).jpg

2013_agustos_meclis-(23).jpg

2013_agustos_meclis-(24).jpg

Haber ve Fotoğraflar - Onur Ömer BİLGİ - Deniz Haber Ajansı

www.DenizHaber.Com.tr 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim