• BIST 88.735
  • Altın 228,715
  • Dolar 6,0368
  • Euro 6,8881
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 27 °C
  • Antalya 26 °C
  • Muğla 20 °C
  • Çanakkale 23 °C

IMO Toplantısı Sona Erdi

IMO Toplantısı Sona Erdi
Denizcilik Müsteşarlığı’nın ev sahipliğinde Polat Renaissance Otelindeki toplantılar 29 Kasım Çarşamba günü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla başlamıştı.
IMO Deniz Güvenliği Komitesi  52. Dönem Toplantıları sona erdi.Tarihinde ilk kez IMO Genel Merkezi’nin bulunduğu Londra dışında yapılan Deniz Güvenliği Komite Toplantısı sona erdi.
Denizcilik Müsteşarlığı’nın ev sahipliğinde İstanbul Polat Renaissance Otelinde yapılan toplantılar 29 Kasım Çarşamba günü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla başlamıştı.
10 gün süren toplantıların en önemli gündem maddesini; kısaca LRIT olarak bilinen Gemileri Uzun Mesafeden Tanıma ve İzleme (Long Range Identification and Tracking of Ships) projesi oluşturdu.Bu konuda ilk hayal kırıklığını gemilerin izlenme mesafesinin belirlenmesi konusunda önceki oturumlarda yaşayan ABD; bir benzerini bu kez de bu sistemin uluslar arası veri bankası’nın ve koordinasyon merkezinin ABD tarafından oluşturulması  önerisinin reddedilmesiyle yaşadı.ABD; konuyla ilgili uluslar arası sözleşmenin yürürlüğe girmesinin zaman alacağını belirterek bu hazırlıklar tamamlanıncaya kadar kendi elinde mevcut AMVER sistemi veri bankasının LRIT veri bankası olarak da kullanılmasını ve koordinasyon merkezinin de burada oluşturulmasını önerdi. Bu konuda yoğun tartışmalar yaşandı. Toplantıya katılan delegasyonların büyük çoğunluğu; LRIS veri bankasının ve koordinasyon merkezinin bir ülkenin kontrolünde olmaktan ziyade uluslar arası nitelikte olması gerektiğini ve bu nedenle ABD’nin önerisinin kabul edilemeyeceğini belirttiler. Bu ülkeler; LRIS veri bankasının  ve koordinasyon merkezi’nin Londra’da bulunan Uluslar arası Mobil Uydu Örgütü (IMSO) tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini öne sürdüler.
IMSO ise yaptığı konuşmada veri bankası ve koordinasyon merkezini talep edilen süreçte hazırlayarak hizmete sunabileceğini bildirdi.
ABD delegasyonu ise, muhtemel durum planı mevcut olmadığı gerekçesiyle IMSO’nun LRIT Koordinatörü olarak atanamayacağını belirtti ve bu atamaya rezerv koyacaklarını bildirdi.SOLAS’ı imzalamış olan ülkeler için böyle bir muhtemel durum planlamasına gerek olup olmadığı konusunda yaşanan tartışma sonrasında üye ülkelerin çoğunluğu IMSO’nun LRIT Koordinatörü işlevini yerine getireceği konusunda güvenlerinin tam olduğunu ve bir muhtemel durum planlamasına gerek bulunmadığını belirttiler.Güney Kıbrıs delegasyonu ise, Deniz Güvenliği Komitesi’nin IMSO’yu LROT Koordinatörü olarak atamasına ABD’nin koyduğu rezervin, bu merkezin ABD’den alması gerekli veriler konusunda sıkıntı yaratacağını öne sürerek ABD’den bu rezervini geri çekmesini talep etti. Güney Kıbrıs’ın bu önerisi üye ülke delegasyonlarından önemli bir destek gördü.
Bunun üzerine ABD; rezervini geri çekmemekle birlikte; LRIS verileri konusunda yükümlülüklerini yerine getireceğini bildirdi.
Mitropoulos’un Kapanış KonuşmasıIMO Deniz Güvenliği Komitesi (MSC) İstanbul Toplantısı; katılan 166 ülke delegasyonlarını ve danışman kuruluş temsilcilerini Türk Konukseverliğine hayran bıraktı.Bu husus; 8 Aralık Cuma günü IMO Genel Sekreteri Efthimios Mitropoulos tarafından yapılan kapanış konuşmasında dile getirildi.Mitropoulos; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a ve Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz’a gösterilen konukseverlik ve yapılan başarılı organizasyondan dolayı teşekkür etti.Konuşması esnasında Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz da Mitropoulos’un yanında hazır bulundu.Mitropoulos; konuşmasında Deniz Ticaret Odası tarafından önceki akşam Büyük Kulüp’te verilen akşam yemeğinin geçirdikleri en güzel akşam olarak hafızalarında yer ettiğini belirtti.
Toplantılardan bazı karelerIMO Genel Sekreteri Efthimios Mitropoulos konuşmasını yaparken.Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; bir ay önce vefat eden IMO Deniz Güvenliği Komitesi Başkanı Igor Ponamarev anısına açılan defteri imzalarken.Toplantının ev sahibi Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz.Kaptan Saim Oğuzülgen; toplantıya katılan delegelere dağıttığı ve Türk Boğazlarındaki risklerle ilgili özel bir bölüm içeren 2007 Türk Boğazları Ajandası'nı Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz'a sunarken.Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Cahit İstikbal; 2004 Yılında İstanbul'da gerçekleştirilmiş olan ve Genel Sekreter Mitropoulos'un da konuşmacı olarak katılmış olduğu Kongre kitabını Mitropoulos'a sunarken.(Fotoğraflar devam edecek)DenizHaber.Com Özel
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim