• BIST 88.735
  • Altın 229,592
  • Dolar 6,0368
  • Euro 6,8881
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 27 °C
  • Antalya 27 °C
  • Muğla 22 °C
  • Çanakkale 24 °C

INGDAS 6. Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu başladı

INGDAS 6. Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu başladı
INGDAS 6. Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu Bosphorus Otel’de başladı. Sempozyuma hem yurt içinden hem de yurt dışından katılan sector temsilcileri ve akademisyenler doğalgaz piyasasının durumu hakkındaki görüşlerini paylaşıyorlar.

INGDAS 6. Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu İstanbul'da başladı. “Doğalgazda mükemmeli aramak” temalı sempozyuma hem Türkiye’den hem de yurt dışından gelen sektör temsilcileri ve akademisyenler doğalgaz piyasası ve enerji konusunda görüş ve sorunlarını paylaşıyorlar

“Biz büyük bir aileyiz”

Açılış töreninde konuşan İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik, 6. Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu'nda (INGAS 2015) yaptığı konuşmada, INGAS'ın sektör için ortak aklı başarıyla buluşturduğunu ve katılımcıların katkılarıyla geleceğe ışık tuttuğunu dile getirdi.

Bu yıl ana temalarının "doğal gaz sektöründe mükemmele yolculuk" olduğunu açıklayan Çevik, burada bir çok değerli uzman, akademisyen, sektör temsilcileri ve yöneticilerin, bilgi ve birikimlerini paylaşacağını belirtti.

İGDAŞ’ın başarıdan başarıya koşan büyük bir aile olduğunun altını çizen Çevik “İGDAŞ’ın başarılarını sayılarla ifade etmek gerekirse 17 bin kilometreye ulaşan doğalgaz boru hattının yaklaşık 9 bin kilometresi başkanımız Sayın Kadir Topbaş döneminde yapıldı. 6 milyon abonemizin yaklaşık 3 milyonu  yine sayın başkanımız döneminde kazanıldı. Biz büyük bir aileyiz. Başarı hepimize ait. Elbette bu başarının büyük ortağı sevgili İstanbullular. Doğalgaza geçerek kentin kirli havadan kurtulmasında büyük rol oynadılar” dedi.

“Doğalgaz cihazlarının yüzde 80’i yerli üretim”

Doğalgaz Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) Başkan Vekili Dr. Celalettin Çevik de sempozyumda yaptığı konuşmada İGDAŞ’ın en önemli başarısının tüketici memnuniyetinin sağlanması ve hızlı ve kaliteli hizmet vermek olduğunun altını çizerek, DOSİDER olarak hem İGDAŞ ile hem de diğer gaz dağıtım şirketleri ile hem müşteri memnuniyetinin sağlanması hem de tüketicinin hızlı ve güvenli hizmet alabilmesi için projeler geliştirdiklerini belirtti. 

Türkiye’de doğalgaz bazlı cihaz üretiminin büyük oranda yerli tabanlı olduğunu vurgulayan Çevik “Türkiye’de doğalgaz pazarının  cihaz bazında büyük ölçüde yerli üretimden yararlandığını sözylemekten gurur duyarım.  Şu anda dünyanın belli başlı  üreticileri Türkiye’de üretim yapmaktadır. Aynı zamanda gelenekselleşmiş çok önemli yerli üreticilerimiz vardır.  Dolayısıyla Türkiye’de kullanılan cihazların yüzde seksene varan kısmı ülkemizde üretilmekte. Ayrıca burada ciddi bir ihracat potansiyeli söz konusudur. Böyle hızlı gelişen ve yerli üretimin gerçekleşmesi ve ihracata yönelik  bir dinamizmin olduğu bir sektörü temsil etmekten mutluluk duyuyorum" dedi.

Ortak İç Tesisat Şartnamesi’nin bir aönce hayata geçirilmesini gerektiğini söyleyen Celalettin Çevik “Bunun yanında henüz tamamlayamadığımız bir Ortak İç Tesisat Şartnamesi var. Çok çeşitli illerde bölgelerde farklı şartnameler uygulanabilmektedir. Bunların tek bir merkezden toplanması bizim en büyük arzumuzdur. Bu konuda da faaliyetlerimize devam edeceğiz. AB ile yapılan çalışmalar çerçevesinde bir takım enerji tüketen cihazların etiketlenmesi söz konusu. Bizim sektörümüzde ise birkaç yıl içinde devreye girecek. “ şeklinde konuştu. 
Yoğuşma teknlojisinin yerli üretime dayandırılması için gerekli çalışmalarını yaptıklarını, Bu konuda Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile prensip anlaşmasına vardıklarını belirten Çevik, bu çalışma ile 250 milyon dolarlık bir ithalat harcamasından kurtulacaklarını vurguladı. 

“Doğalgaz sektörü son 13 yılda 3 kat büyüdü”

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan INGDAS 6. Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’de son 13 yılda 3 kat büyüyen doğalgaz sektöründe beklentilerin arttığını vurguladı. Arslan “Artan beklentilere baktığımızda özellikle kesintisiz bir arz güvenliği konusu var bu beklentilerin içinde. İkincisi ise Teknik emniyet. Bu da doğalgazın teknik özelliklerinden kaynaklanan bir durum.  Üçüncüsü de müşteriye hızlı ve güvenli hizmet. Bu beklentiler önümüzdeki dönemde bizim sürekli iyileştirme ve geliştirme yapmamız gereken işler.” dedi. 

Doğalgaz kullanım azlığından dolayı mali kaynak sıkıntısı yaşandığının altını çizen Yaşar Arslan bu kaynak sıkıntısının aşılabilmesi için şebekelerin bulunduğu binaların doğalgaza geçme zorunluluğu getirilmesi gerektiğini söyledi. 

Türkiye’de pek çok şehirde hava kirlilği olduğunu vurgulayan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan “Yeni yayınlanan çevre raporunda bir çok ile hava şartlarının yaşanabilir şartlarda olmadığı görüldü. Özellikle Afyonkarahisar belediyesi bu konuda bir zorunluluk getirdi. Bunun Türkiye’nin diğer yerlerinde de yaygınlaşması gerektiği kanısındayım. Yaptığımız yatırımların optimizasyonu açısından ve kaynak sıkıntımızın bu bölgelerden sağlanması açısından bu önemli.” Şeklinde konuştu. 

Belediyelerin numaratajları sık sık değiştirmesinin önlenmesi ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi ile doğalgaz şirketlerinin akıllı sistemlerinin birleşmesi gerektiğinin altını çizen Yaşar Arslan “Burada önemli bir nokta da adrese dayalı nüfüs kayıt sisteminin bizim akıllı sistemlere bağlanması konusu. Bunu bir tür gerçekleştiremedik. Bu durum şu sonucu doğuruyor. Evlere takılan sayaçlarımız aslında uluslararası düzeyde çok iyi araştırmalar sonucu her dairenin kapısına takılıyor.  Fakat biz bu sayacı sökme yaptığımız zaman bir tehlike durumu oluşuyor. Bu nedenle sacı sökmüyoruz. Sayaçlar boş olan dairelerde, kiracı değişimlerinde büyük sıkıntı yaratıyor. Adrese dayalı sisteme bağlı olmadığımız için o dairede oturanı veya oturmayanı bilmediğimizden dolayı kullanıcılara herhangi bir şey yapamıyoruz” dedi. 

“Ekonomik ve siyasi istikrarın rolü çok önemli”

EPDK Bakanı Mustafa Yılmaz yaptığı konuşmada son 13 yılda yaşanan gelişmelerde siyasi ve ekonomik istikrarın rölünün ve kanu ve özel sektörün işbirliğinin önemli bir etki yarattığını vurgulayarak bu süreçte doğalgaz kullanan şehir sayısının 6’dan 72’ye çıkardıklarını söyledi. 

Doğalgaz dağıtım şirketlerinden bu süreçteki beklentilerini sıralayan Yılmaz “Bu süreçte özellikle etkin ve güvenli şebeke işletmeciliği, kalite ve teknik emniyet, tüketici emniyeti, ar-ge ve inovasyon konularının da ön planda tutulmasını bekliyoruz.” dedi.

Doğalgaz dengeleme piyasasının oluşması için 2013 yılında bir çalışma başlattıklarını belirten EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz “Dengeleme gazı fiyatının piyasada belirlenmesi ve piyasa oyuncuları tarafından da eşit koşullada edinmesi sağlamayacak düzenlemeri hayata geçireceğiz. Tedarikçilerin gün öncesinde organize edilmiş bir gaz borsası üzerinde dengesizliklerini gidermek üzere gaz ticareti yapmalarını hedefleyen doğalgaz gün öncesi piyasasını kurmaya yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. Bu düzenlemeyi önümüzdeki yıl içinde nihai hale getireceğiz.” Şeklinde konuştu.

Açılış töreni sempozyuma katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara hatıra plaketi verilmesinin ardından son buldu.

manset-006.jpg

Haber: Serkan TALAN/ Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim