• BIST 90.395
  • Altın 214,598
  • Dolar 5,3758
  • Euro 6,1004
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 14 °C
  • Antalya 15 °C
  • Muğla 10 °C
  • Çanakkale 10 °C

Kabotaj'da Türk bayrağı çalışacak

Kabotaj'da Türk bayrağı çalışacak
Denizyolu ile transit taşımalara ilişkin düzenlemede yapılan değişikliğe göre, bir Türk limanından başka bir Türk limanına transit olunacak eşyayı yalnız Türk bandıralı gemiler nakledebilecek.

Türk limanları arasındaki taşıma, yalnızca Türk bayraklı gemilerle yapılacak. Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, izin hak sahibinin, izin belgesinde öngörülen sürenin sona ermesinden itibaren 30 gün içinde izni veren gümrük idaresine müracaatı üzerine yerinde yapılan denetimlere ilişkin bilgilerin yer aldığı Nihai Kullanım Denetim Formu esas alınacak. İzin belgesi kapsamına giren işlemler itibariyle ilgili izin hak sahibinin mali kayıtları üzerinden nihai kullanıma konu eşyanın nihai kullanım amacına uygun kullanımda olup olmadığının tespiti ve teminat iadesine ilişkin diğer iş ve işlemler, yetkilendirilen gümrük müşavirince düzenlenecek rapora istinaden yerine getirilecek.

Geriye dönük izin verilebilmesi için eşya üzerinde gümrük gözetiminin sona ermemiş olması şartı aranacak.

Türk limanları arasındaki taşıma

Denizyolu ile transit taşımalara ilişkin düzenlemede yapılan değişikliğe göre, bir Türk limanından başka bir Türk limanına transit olunacak eşyayı yalnız Türk bandıralı gemiler nakledebilecek.

Değişiklik öncesinde Gümrük Yönetmeliğinin 263. maddesinin birinci fıkrası hükmü doğrultusunda, bir Türk limanından başka bir Türk limanına transit olunacak eşyayı yalnız Türk bandıralı gemiler nakledebilmekte ancak Türkiye Gümrük Bölgesi dışından bir Türk limanına getirilen ve özet beyanında varış yeri başka bir Türk limanı gösterilmiş bulunan eşyanın, diğer yabancı gemilerle bu limana transitine izin verilebiliyordu. Ayrıca varış yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışı olan ihraç eşyasının da yabancı bayraklı bir gemi tarafından bulunduğu limandan Türkiye Gümrük Bölgesi dışına çıkarılacağı Türk limanına transiti de mümkün oluyordu.

Düzenlemeyle Türk limanları arasında yapılacak taşımalarda Gümrük Yönetmeliğinde yer alan istisnalar kaldırılarak Türk limanları arasındaki taşımanın yalnızca Türk bayraklı gemilerle yapılması sağlandı. Böylece Türk bayraklı gemilerin başka bir ülke bayrağına geçişlerinin önüne geçildiği gibi yabancı bayraklı gemilerin de Türk bayrağına geçişleri teşvik edilerek Türk donatanı desteklendi.

Gümrük Genel Tebliği'nde yapılan diğer bir değişiklikle de gümrük kontrolü altında işleme izinleri vermeye yetkili gümrük müdürlüklerine, Karadeniz Ereğli Gümrük Müdürlüğü eklendi.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ali bektaş
08 Ağustos 2013 Perşembe 16:20
yabancı bayraklı gemiler
Refik Bey Türkiyede yabancı bayraklı gemilerin sahipleri kimler herkesçe malum,Türk bayraklı kaç tane gemi kaldı,haberiniz yokmuş ama maalesef şimdiye kadar taşınıyordu.Gümrükten karşı çıkanlar ve Arkas firmasının diretmesi ile nihayet bu duruma son verdiler demekki...
88.243.140.157
mehmet ateş
08 Ağustos 2013 Perşembe 16:10
el konulan yatlar
Nihayet olması gerekeni yapmışlar.Ayrıca İstanbul Deniz Kaçak Müdürlüğü tarafından 8 tane lüx yabancı bayraklı tekneye el konulmuş sitenizde haber olarak göremedim
88.243.140.157
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
07 Ağustos 2013 Çarşamba 10:37
Türk limanları arasında taşıma
Biz Kabotaj yasası ile Türk limanları arasında yük ve yolcu taşımanın sadece Türk bayrakllı gemiler tarafından yuapıldığı sanıyorduk da yoksa yabancı bayraklı gemiler de Türk lişmanları arasında yük taşıyormuş da haberimiz mi olmamış? 1 Temmuz 1926'da kabul edilen Kabotaj yasasının Türk limanları arasında Türk bayraklı gemilere yük ve yolcu taşıma hakkı verildi diye denizcilik bayramlarnda boş yere mi övünüp durduk? Kesinlikle yanlış anladığımı düşünüyorum. Biri bizi aydınlatırsa sevinirim. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
24.133.110.255
CENGİZ KAPT.
03 Ağustos 2013 Cumartesi 22:59
bir sorum olacak
Yıllık gros ton başına 1 usd vergi ödeyen,kısmi olarak yabancı ortak barındıran,yabancı gemiadamı istihdam etmeye olanak sağlayan Türk Uluslararası siciline kayıtlı gemiler de bu bağlamda kabotaj hakkından Milli sicildeki gemilerle aynı haklara ve imtiyazlara sahip olacaklar mı???saygılarımla
78.101.61.111
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim