• BIST 102.494
  • Altın 226,738
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara -1 °C
  • İzmir 8 °C
  • Antalya 9 °C
  • Muğla 7 °C
  • Çanakkale 3 °C

Küçük Menderes Nehri sıkı takibe alınıyor

Küçük Menderes Nehri sıkı takibe alınıyor
Bakanlıklar, mahalli idareler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir takip komisyonu kurulması için harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, su kalitesinin iyileştirilmesini ve havzanın korunmasını sağlayacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Küçük Menderes Nehri Havzası'nın korunması ve su kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla bakanlıklar, mahalli idareler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir takip komisyonu kurulması için harekete geçti. 30'a yakın kurum ve kuruluşun temsilcisinin bulunacağı komisyon, Küçük Menderes Havzası'nda atık su ve katı atık tesislerinin kurulması, zirai kaynaklı kirliliğin kontrol edilmesi, ağaçlandırma, su kalitesinin izlenmesi, denetim, temiz üretim tekniklerinin yaygınlaştırılması, yapılacak işler için teknik ve ekonomik destek verilmesi çalışmalarını takip edecek.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kalkınma, İçişleri bakanlıkları, İzmir ve Aydın illerinin valilikleri ile alakalı belediyeleri, sanayi ve ticaret odaları ile İller Bankası ve Türkiye Belediyeler Birliği'ne bir yazı gönderdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu imzasıyla gönderilen yazıda, Türkiye'deki 25 su havzasından öncelikli olarak belirlenen 15'i için Havza Koruma Eylem Planı hazırlandığı belirtildi.

'ACİLİYET ARZ EDİYOR'

Yazıda, "Hazırlanan planların eylem takvimine göre takibi, havza önceliklerine göre bakanlığımız koordinasyonunda yürütülmekte olup, uygulamalarının sağlanması aciliyet arz ediyor. Bu kapsamda kurum ve kuruluşlarımıza önemli görevler düşüyor" denildi.

TAKVİM DÜZENLENDİ

Küçük Menderes'in öncelikli havzalar arasında yer aldığının belirtildiği yazıda, kirlenmenin kontrol altına alınması ve kabul edilebilir sınırlar içine çekilebilmesi için birçok çalışma yapıldığı, bu çalışmalar neticesinde "Küçük Menderes Havzası Koruma Eylem Planı" hazırlandığı ifade edildi. Eylem planında bütün tarafların üzerine düşen görevlerin belirtildiği ve iş takvimine bağlandığı kaydedilen yazıda, istenilen sonuca ulaşılması için eylem takvimindeki uygulamaların neticelendirilmesi gerektiği vurgulandı. Yazıda, Küçük Menderes Eylem Planı'nın başarıyla uygulanabilmesi ve hedeflenen sonuca ulaşılması için sanayici ve belediyeler dahil, ilgili her kurum ve kuruluşun belirtilen vazifeleri yerine getirmeleri ve acil olarak eylemlerin uygulamaya geçirilebilmesi maksadıyla, bir takip komisyonu oluşturulacağı kaydedilerek, kurum ve kuruluşların yetki sahibi birer temsilci bildirmesi istendi.

Atık su arıtma tesisleri kurulacak

Yazıda, Küçük Menderes Havzası Koruma Eylem Planı'nın ana bileşenleri ve sorumluları şöyle açıklandı:

* Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinin Kurulması ve İşletme: Havzadaki yerleşimlerin atık su arıtma tesislerini kurmaları ve mevzuata uygun olarak çalıştırmaları, Belediye Kanunu ve Çevre Kanunu gereği belediyelerin mükellefiyetindedir.

* Münferit Sanayilerin ve Organize Sanayi Bölgelerinin Atık su Arıtma Tesisleri Kurması ve İşletmesi: Çevre Kanunu ve bu kanun kapsamında çıkarılan yönetmelikler çerçevesinde münferit sanayi tesisleri ve OSB'lerin atık su arıtma tesislerini kurmaları ve mevzuata uygun olarak çalıştırmaları sanayicilerin ve OSB'lerin mükellefiyetindedir.

* Katı ve Tehlikeli Atık İşleme, Geri Kazanma ve Bertaraf Tesisleri: Atık işleme, geri kazanma ve bertaraf tesislerini kurma ve sorumluluk sahasındaki bütün atıkların toplanmasını sağlayarak bu tesisleri işletme faaliyetlerinden Çevre Kanunu ve Belediye Kanunu gereğince belediyeler sorumludur.

* Zirai kaynaklı toprak kirliliğinin kaynağında kontrolü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görev, yetki ve sorumluluğundadır.

* Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma: Erozyonla mücadele ve ağaçlandırma faaliyetleri Orman Genel Müdürlüğü ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecektir.

* Nehir Su Kalitesinin İzlenmesi: Küçük Menderes Nehri'nin sürekli olarak izlenmesi Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Mevcut izleme noktalarının değerlendirilmesi, çevrimiçi izleme noktalarının belirlenmesi ve izleme programının oluşturulması konularında "Su Yönetimi Genel Müdürlüğü" ile "ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü" DSİ'ye teknik destek verecek.

* Denetim ve Yaptırım: Evsel, münferit sanayi, OSB ortak ve diğer bütün atık su arıtma tesisleri ile katı ve tehlikeli atık işleme, geri kazanma ve bertaraf tesislerinin çevre mevzuatına uygun olarak işletilmesini temin için denetlenmesi, denetim sonucu saptanan usulsüzlüklerin giderilmesi için uygulanacak yaptırımlar hususunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın gerekli işlemleri yapması gerekmektedir.

"Gediz Nehri kanser üretiyor"

Gediz Nehri'ndeki kirliliği önlemek için kurulan Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı (GEMA) Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Gediz Havzası'nda kanser vakalarında büyük bir patlama yaşandığını öne sürdü. Havzadaki organize sanayi bölgelerinin ve yerleşim yerlerinin arıtma tesisi kurmadığını, kurulu olanların da çalışmadığını öne süren Kilimcigöldelioğlu, "Tarlalar sanayi atıkları ile sulanıyor. Bu sularla üretilen gıdalarla tüm Ege besleniyor. Bölgede neredeyse her ailede kanser vakası var" dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nde vakıf üyeleriyle beraber basın toplantısı düzenleyen Kilimcigöldelioğlu, Gediz'deki kirliliğin azalmak yerine arttığına dikkat çekerek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı göreve davet etti.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim