• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 12 °C
  • Antalya 12 °C
  • Muğla 11 °C
  • Çanakkale 9 °C

Liman başkanlıklarının haritaları yenilendi

Liman başkanlıklarının haritaları yenilendi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Limanlar Yönetmeliğindeki 13 limanın haritaları değiştirilirken, Karataş ve Manavgat liman başkanlıklarının haritası eklendi, Gelibolu kaldırıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Limanlar Yönetmeliğindeki 13 limanın haritaları değiştirilirken, Karataş ve Manavgat liman başkanlıklarının haritası eklendi, Gelibolu Liman Başkanlığı haritası yürürlükten kaldırıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Limanlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, Çanakkale Liman Başkanlığı liman idari sahasındaki (1) nolu demirleme sahasına ve Kocaeli Liman Başkanlığı idari sahasındaki tüm demirleme sahalarına demirleyecek veya ayrılacak 1000 GT ve üzerindeki Türk Bayraklı gemi ve deniz araçları ile 500 GT ve üzerindeki yabancı bayraklı gemi ve deniz araçları kılavuz kaptan almak zorunda olacak. Anılan liman idari sahalarındaki diğer demirleme sahalarına demirleyecek ya da ayrılacak gemi ve deniz araçları bu hükümden muaf tutulacak.

Uygun kıyı tesisi olmaması ya da kıyı tesisinin yanaşmaya müsait olmaması nedeniyle demirde bekleyen gemi ve deniz araçlarının yolcu ve personeli, sınır giriş ve çıkış işlemleri yaptırılması, ilgili diğer mevzuat hükümlerinin yerine getirilmesi, seyir, can, mal, çevre güvenliği ve emniyetine ilişkin tedbirlerin alınması ve tüm sorumluluğun gemi kaptanına ait olması kaydıyla; Türk Bayraklı yolcu motoru veya gezinti (tenezzüh) gemisi ile idarenin izni ve liman başkanlığının bilgisi dahilinde kıyı tesislerine çıkabilir ve aynı şartlar gözetilerek gemiye geri dönüşleri sağlanabilecek. Ancak ilgili liman başkanlığı idari sahası içinde yolcu tahmil/tahliyesinde kullanılabilecek, seyir, can, mal, çevre güvenliği ve emniyeti yönünden yeterli nitelik ve sayıda deniz aracının bulunmaması halinde, tahmil/tahliye esnasında yolcuların güvenliğine ilişkin her türlü sorumluluğun gemi kaptanına ait olduğuna ilişkin İdareye yazılı taahhütte bulunulması, geminin sigortasının bu tahmil ve tahliyeyi kapsadığına ilişkin belgenin idareye sunulması ve gemi ilgililerince tüm önlemlerin alınması kaydıyla, ilgili liman başkanlığının denetiminde, yolcuların ve gemi personelinin tahmil/tahliyesinin, geminin botları ile yapılmasına idarece izin verilebilecek. Yolcu gemileri hariç deniz turizmi araçları söz konusu hükmünden muaf tutulacak.

Antalya Liman Başkanlığı, Bandırma Liman Başkanlığı, Çanakkale Liman Başkanlığı, İstanbul Liman Başkanlığı, İzmir Liman Başkanlığı, Marmara Adası Liman Başkanlığı, Mersin Liman Başkanlığı, Rize Liman Başkanlığı, Tekirdağ Liman Başkanlığı, Ceyhan Liman Başkanlığı, İzmit (Kocaeli) Liman Başkanlığı, Botaş Liman Başkanlığı ve Kocaeli Liman Başkanlığı haritaları değiştirilirken, Karataş Liman Başkanlığı haritası ile Manavgat Liman Başkanlığı haritası eklendi, Gelibolu Liman Başkanlığı haritası yürürlükten kaldırıldı.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Mükemmel bir yorum
13 Ağustos 2013 Salı 14:36
Refik Bey Üstadıma
Refik Bey üstadım, bir gerçek bu kadar az kelimeyle ancak bu kadar güzel ifade edilir. Allah ferasetinizi daim eylesin.
5.47.77.204
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
13 Ağustos 2013 Salı 12:33
Gelibolu Liman Başkanlığı
Ah bu sıcakların gözü kör olsun. Dereden su içerken kurt yukarda, koyun aşağıda olacak ki koyun kurt'un suyunu kirletmesin. Özür dileyerek düzeltirim. En iyisi ben tatile çıkayım. Eylül başında buluşmak üzere Allah'a emanet olun. www.refikakdogan.com
24.133.110.255
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
13 Ağustos 2013 Salı 10:46
Gelibolu Liman Başkanlığı
Bir hikaye anlatarak yorum yapayım: Kurt ile Koyun olacak iş değil ama dost olmuşlar. Kurt bu dostluktan pek memnun değil ama ne yapsın ki söz vermiş. Bir gün kurt aç kalmış, sözü mözü unutmuş ve puntuna getirince koyunu yemeğe karar vermiş. Dereden su içerken koyunun derenin yukarısına geldiğini ve dereden su içtiğini görmüş.Kızarak bağırmış: "Suyumu kirletiyorsun,"demiş. Koyun şaşırmış,"ama kurt kardeş," demiş." Ben derenin yukarısındayım, dere benden sana doğru akıyor, senin suyunu kirletmem mümkün değil." demiş ama kurt anlamam ben suyumu kirletiyorsun ," dedikten sonra koyuınu yemiş. İşte bu Gelibolu Liman başkanlığının kapatılmasının nedeni bence budur. Çünkü bırakın tarihsel kişiliğini Gelibolu limanı öyle yalu yulu bir liman değildir. Coğrafi konumu itibariyle çok önemli bir limandır ve gerçekten denizci olan Geliboluların iyi iş yapan bir limanıdır. Liman kapatıldıysa üzülmedim desem yalan olur. En azından tarihine saygı duyularak bu işlem yapılmamalıydı. Allah akıl fiikir versin. www.refikakdoğan.com
24.133.110.255
Kaptan
13 Ağustos 2013 Salı 00:52
hak kaybı
Gelibolu limanı kılavuz kaptan yeterlik belgesi sahipleri müktesep haklarını bağışladılar mı??
78.101.61.111
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim