• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 12 °C
  • Antalya 17 °C
  • Muğla 11 °C
  • Çanakkale 9 °C

Marmaris'te tekneler kışı marina yerine iskelelerde geçiriyor

Marmaris'te tekneler kışı marina yerine iskelelerde geçiriyor
Marmaris'te yabancı bayraklı yatların pek çoğunun marinaların yakınındaki özel kişilere ait iskelelerde kışladıkları belirtilerek bu duruma tepki gösterildi.

Yabancı bayraklı yatların sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli yat limanları ile yat çekek yerlerine, kışlama, bakım ve onarım amacıyla bırakılabilmesine izin varken, pek çoğunun marinaların yakınındaki özel kişilere ait iskelelerde kışladıkları belirtilerek bu duruma tepki gösterildi. Orhaniyeli Kaptan Mustafa Şen'in durumu dilekçeyle bildirdiği Marmaris Gümrük Müdürlüğü'nden gelen yanıttan, bu konuda ihlal yapan teknelere nasıl bir idari yaptırım uygulanacağına dair mevzuatta açıklık getirilmediği ortaya çıktı.

Sadece Orhaniye'de, özel şahıslara ait iskelelerde bağlı yaklaşık 100 tekne bulunduğunu belirten Kaptan Mustafa Şen, bunlardan yüzde 80'nin yabancı uyruklu kişileri ait olduğunu söyledi. Geri kalan yüzde 20'lik oran içerisindeki yine yabancı bayrakları tekeninin sahiplerinin Türk olduğuna dikkati çeken Şen, gümrük yasalarına göre bu tür teknelerin, bu iskelelerde kışlamalarının yasak olduğunu kaydetti. Marmaris bölgesini bütün olarak düşünüldüğünde bu şekilde özel şahıslara ait iskelelere kışlamak üzere bırakılmış tekne sayısının ciddi rakamlara ulaştığını vurgulayan Şen, "Yasak olmasına rağmen iskele sahipleri marinaların dörtte bir fiyatına veya yaz aylarında kendi iskelelerinde bağlı kalıp restoranını kullanması şartıyla kışlama yaptırıyor" dedi.

Kaptan Şen, geçen 12 Ocak'ta, Marmaris Kaymakamlığı, Liman Başkanlığı, Deniz Ticaret Odası ve Deniz Gümrük Müdürlüğü'ne bir dilekçeyle konuya bildirdi. Marmaris Gümrük Müdürlüğü, bir gün sonra Şen'in dilekçesine yanıt verdi. Marmaris Gümrük Müdür Vekili Salim Soner Arda imzalı yazıda, "Halen yürürlükte olan 2001/9 sayılı Gümrük Genel Tebliği'nin 8'nci maddesinde 'Yabancı bayraklı yatlar ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli yat limanları ile yat çekek yerlerine kışlama, bakım ve onarım amacı ile bırakabilirler. Bunlar Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli olmayan şahıs, kurum ve kuruluşlara ait yerlere ve bunların sorumluluğuna bırakılamazlar. Yabancı bayraklı yatların, yat limanı veya çekek yerine bırakılmak istenmesi halinde, yetkili yat limanı işletmesi, Yat Kayıt Belgesi Eki ve beyan edilen demirbaş eşya listesini kontrol edip, bunu kendi sorumluluğu altına alınır. Yat limanı işletmecisi, Gümrük ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'ne yatın ve demirbaşların kendi sorumluluğu altında olduğu yazı ile bildirmek durumunda denilmekte. Bahse konu ihlalin tespiti halinde nasıl bir idari yaptırım uygulanacağı hususuna mer'i (hükmü geçen, tatbik olan) mevzuatımızda herhangi bir açıklık getirilmemiştir"denildi.

"MARİNA BOŞ ÖZEL İSKELELER DOLU"

Bu cevap karşısında şaşırdığını belirten Kaptan Şen, "Liman Başkanlığı teknelere teknik ve atıksal açıdan baktıklarını, bu konunun kendilerini ilgilendirmediğini söyledi. Teknenin işletme belgesi varsa limanın görevi bitiyormuş. Tek sorumlu gümrük ama onların da mevzuat gereği elleri kolları bağlanmış. Böyle yasa mı olur? Hemen yanımızda marina var ama özel iskeleler yasal olmayan biçimde yabancı teknelerle dolu. Kaldı ki bu iskelelerin yüzde 99'u da kaçak" diyerek, tepkisini dile getirdi.

Marmaris Liman Başkanlığı, konunun görev ve yetki alanları içinde olmadığını belirtip, açıklama yapmak istemedi.

Öte yandan 10 metrelik bir teknenin marinaya bağlanması halinde yıllık 3 bin euro ödemesi gerektiği, bu rakamın teknenin büyüklüğüne göre 20 bin euroya kadar çıktığı öğrenildi.

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yatçı
04 Mart 2015 Çarşamba 10:10
10:10
Bu konu ne Gümrük ne de Liman Başkanlığı´nın sorumluluğunda. Kültür ve Turizm Bakanlığından hiç bahseden olmamış. Hayret.
95.0.51.254
Cengiz Hakan
02 Mart 2015 Pazartesi 21:00
21:00
Marinalar fiyatlarını rakipleri ile bir kontrol edip çeki düzen versinler. Her verilen hizmetten doğal olarak para alıyorlar ve alacaklar kazanacakları parayı bu noktadan hedeflerler ise marinalar boş kalmaz Allah'ın denizine bir iskele yapıyorlar sadece bağlamak için sonra gelsin paralar. Sadece bağlama parasını uygun hale getirseler daha çok tekneye hizmet vererek daha çok kazanırlar.
88.251.110.159
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim