• BIST 88.735
  • Altın 229,442
  • Dolar 6,0368
  • Euro 6,8881
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 30 °C
  • İzmir 32 °C
  • Antalya 30 °C
  • Muğla 33 °C
  • Çanakkale 33 °C

Navlun piyasasındaki düşüş armatörleri zora soktu

Navlun piyasasındaki düşüş armatörleri zora soktu
Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER),Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla “İşletme Maliyetlerinin Düşürülmesi ve Tasarruf” konulu bir toplantı düzenledi.

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER), 20 Ocak 2016 tarihinde üye armatörlük firmaları, bu firmaların personel ve teknik yöneticileri ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla “İşletme Maliyetlerinin Düşürülmesi ve Tasarruf” konulu bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda navlun piyasasındaki düşüşe bağlı olarak, işletme maliyetleri içerisinde öncelikli personel giderleri olmak üzere, diğer kalemler için de makul tasarruf tedbirleri üzerinde bir eylem planı oluşturması amaçlandı.

Toplantıda öncelikle 2008 yılı ekonomik kriziyle başlayan navlun piyasasındaki daralmanın artarak devam etmesi, bunun sonucunda denizcilik firmalarının ana gider unsuru olan gemi işletme maliyetlerini azaltıcı tedbirlerin acil şekilde gündeme geldiği ifade edildi.koster derneği1

“İşletme Maliyetlerinin Düşürülmesi ve Tasarruf” konulu istişare toplantısıyla ilgili KOSDER tarafından yapılan açıklama şöyle:

Denizcilikte gelirler navlun olarak tanımlanır. Buna karşılık da gemilerin sefer maliyetleri, sabit işletme giderleri ve eğer gemi krediyle alındıysa finansal giderleri bulunur. Sabit maliyetlerin ana unsurları olarak, Personel Ücretleri, Kumanya, Yedek Parça, Yağlama Yağı, Tamir/Bakım, Sigorta, Yönetim Giderleri öne çıkarken, sefer masrafları da Yakıt, Liman Masrafları, Kanal Ücretleri, Yükleme ve Tahliye Giderleri olarak tanımlanır ve tüm bu giderler navlun gelirinden karşılanır.

Gemilerin gerçekleştirdiği seferler dolayısı ile oluşan toplam giderler, piyasa şartlarının dikte ettiği navlun seviyesi ile farklılık göstermekte, yapılan seferin maliyeti ne olursa olsun karşılığında elde edilecek navlun, rekabet ve pazarlık şartlarının belirlediği meblağ olmakta. Üzerinde mutabık kalınan navlun, taşıyıcıya oldukça yüksek bir kar imkanı sağlayabileceği gibi sefer maliyetini karşılamakta yetersiz de kalabilir ki halihazırdaki durum da budur. Bu hatırlatmadan sonra armatörler olarak kamuoyuna ifade etmek isteriz ki görüldüğü gibi,koster derneği3

NAVLUNUN VARLIĞI SADECE ARMATÖRÜ AYAKTA TUTMADIĞI GİBİ YOKLUĞU DA SADECE ARMATÖRÜN SORUNU DEĞİLDİR

Halihazırdaki küresel ekonomik durum tüm armatörlerin navlunlarını tarihi dip seviyelere çekmiştir. Her ticari kuruluşta olduğu gibi denizcilik işletmelerinde de en önemli amaç kâr etmek ve yeni yatırımlarla büyümektir. Bir iş/yatırım zarara gittiğinde basiretli bir tüccarın ilk tedbiri, zarardan nasıl ve ne ölçüde kâr edebileceğini araştırmak olur. Bu önlemlerin başarısı ölçüsünde de diğer tedbirler olan küçülme, varlık satışı, ortaklar kabul etme veya gemileri sıcak/soğuk devre dışına alma yahut hurdaya verme gündeme gelir.

Armatör ve işletmeciler şu anda zararı nasıl azaltacakları telaşındadır ve stratejik ortakları olarak gördükleri mal ve hizmet tedarikçilerinden bu dönemde tek ricaları kârlarından hiç olmazsa navlunlar tekrar makul seviyelere çıkana kadar feragat etmeleridir.

Önde gelen finans kuruluşları tarafından 2016-2018 yılları arasında dünya ekonomisini daha zor günlerin beklediği ve bunun sonucunda denizcilik firmalarının ana unsuru olan gemi işletmelerini daha zorlu bir ortamda ayakta kalmaya çalışacakları beklenmektedir.koster derneği

Yaşanacak bu süreç içerisinde; başta kosterler olmak üzere Türk sahipli deniz ticaret filosunun kriz ortamından en az hasarla çıkabilmesi için:

-Düşen yakıt fiyatlarına rağmen düşmeyen yağ maliyetlerinin azaltılması,

-Sigorta primlerinde iyileşmelerin sağlanması,

-ÖTV’siz yakıttan alınan vergi, resim ve harçların düşürülmesi,

-Türk bayraklı gemilerde çalışan personelin SGK yükünün iki yıl süreyle sıfırlanması,

-Malzeme, kumanya, tamir-bakım hizmetlerinden indirimler sağlanması,

-Türk gemilerine kredi veren yerli bankalarımızın hiç değilse önümüzdeki 1 yıl için kredi anapara ve faizlerinin ertelenmesinin sağlanması,

-Türk boğazlardan transit geçişlerde 48 saat transit süresinin yine bu 1 senelik kritik dönemde idare tarafından uygulanmasının ertelenmesi, sıcak/soğuk devre dışı (laid-up) bırakılacak gemilerden herhangi bir masraf alınmaması (fener, sahil sıhhiye gibi),

-Tüm ithal ve ihraç yüklerinde ithalatçı veya ihracatçıya 1 Amerikan Doları Türk bayraklı gemi tercih primi verilmesi,

-Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve diğer bakanlıklar tarafından muhtelif isimlerde kesilen cezaların önümüzdeki 2 sene için toptan kaldırılması

VE ÖZETLE…

Navlun zararının sadece gemi sahiplerinin sorunu olarak görülmeyerek tüm kalemler üzerinden yüzde 20 tasarruf edilmesi için idare de dahil olarak bütün paydaşlar arasında adil ve sürdürülebilir bir şekilde paylaşılmasını temin etmek elzemdir.

Yetkili Mercilere ve Kamuoyuna Saygılarımızla Arz Ederiz.

Salih Zeki ÇAKIR

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER):

21 Ocak 2014 tarihinde kurulan KOSDER, Ocak 2016 itibariyle 95 bireysel üyeyi ve hâlihazırda bu üyelerin kontrolünde bulunan 300’ün üzerinde, toplamı yaklaşık olarak 1.200.000 DWT’yi bulan bir filoyu temsil etmektedir. KOSDER’in başkanlığını 2014 yılında iki seneliğine seçilen Salih Zeki ÇAKIR yürütmektedir. Derneğin öncelikli amacı koster adı verilen 1.000-10.000 DWT arası kuru yük/genel kargo gemi armatörleri arasında dayanışma ve bilgi paylaşımını arttırmak, eskiyen filonun yenilenmesi için araştırma ve kamuoyu çalışmaları yapmak, koster armatörlerinin idare ile olan ilişkilerine olumlu katkılarda bulunmak ve idarenin de bu iş kolu hakkında doğru ve isabetli olarak bilgilendirilmesini tek elden sağlamaktır.

koster.jpg

koster1.jpg

koster2.jpg

koster3.jpg

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
capt. web
11 Şubat 2016 Perşembe 20:46
20:46
Kul hakkı yiyenin iki yakası bir araya gelmezmiş
94.123.231.201
capt. web
26 Ocak 2016 Salı 15:27
15:27
Zaten armatörlerin en büyük gözü personele ödenen maaşlar. Zararını ofis ve gemi personelini ortak ediyorsunuzda kar ederken niye ortak etmiyorsunuz. Zaten bu yüzden bu kafayla yürüyen ve yürütülen türk denizciliği gelişmiyor.
78.176.154.160
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim