• BIST 91.686
  • Altın 211,693
  • Dolar 5,3854
  • Euro 6,1343
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 20 °C
  • Antalya 16 °C
  • Muğla 14 °C
  • Çanakkale 14 °C

Osmanlı'dan bugüne 'Su Sempozyumu'

Osmanlı'dan bugüne 'Su Sempozyumu'
ERÜ tarafından yarın başlayacak "Uluslararası Osmanlı Devleti'nde Nehirler ve Göller Sempozyumu"nda Osmanlı'nın bugüne kadar bilinmeyen birçok nehir ve kanal projesi yayımlanacak.

Erciyes Üniversitesi'nce (ERÜ) 130 bilim adamının katılımıyla düzenlenecek "Uluslararası Osmanlı Devleti'nde Nehirler ve Göller Sempozyumu"nda Osmanlı'nın bugüne kadar bilinmeyen birçok nehir ve kanal projesi yayımlanacak.

Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şakir Batmaz, 2-3 Mayıs tarihlerinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Orman ve Su işleri Bakanlığı'nın destekleriyle gerçekleştirilecek sempozyumda Osmanlı coğrafyasında bulunan nehir ve göllerin tarım, sulama, ulaşım, ticaret, enerji gibi değişik kullanım sahalarının ele alınacağını söyledi.

Batmaz, Osmanlı'da Tuna, Fırat, Nil, Dicle, Kızılırmak, Meriç nehirlerinin tarım ve ticarette kullanıldığını, yüzyıllarca bölgede barışın ve istikrarın teminatı olan Osmanlı'nın gerek kendi hukukundan gerekse uluslararası hukuktan istifade ederek bu kaynakları değerlendirdiğini ifade etti.

Osmanlı'nın nehir ve göllerin kullanım sahaları ile ilgili hazırladığı projelerin günümüzde referans alınamadığına dikkati çeken Batmaz, şunları kaydetti:

"Esas odaklandığımız nokta geçmişi örnek alarak günümüzde suyu nasıl değerlendirebiliriz- Nehirlerin kullanımıyla ilgili projeler bilinmediği için günümüze uyarlanamıyor. Geçmişteki deneyimlerden yararlanamıyoruz. Biz bir yıl önce sempozyum çalışmasını ilan ettik. Katılımcılar, Başbakanlık Osmanlı arşivi başta olmak üzere Macaristan, Katar, Mısır, Romanya, İngiltere ve Rus arşivlerinden yararlanarak çalışmalarını hazırladı. Sunulacak bildirilerin büyük çoğunluğu orijinal."

Batmaz, sempozyum için Ermenistan'dan dahi başvuru geldiğini, bunun da Osmanlı'nın suya ve su kültürüne verdiği önemin herkes tarafından kabul edildiğini göstermesi açısından önemli olduğunun altını çizdi.

-"Neden tarihi bir filomuz yok-"

Osmanlı'nın denizlerde ve iç sulardaki varlığını ortaya koyacak, yeni nesillere aktaracak bir eserin bulunmadığını dile getiren Batmaz, şöyle konuştu:

"Neden tarihi bir filomuz yok- En azından bir zamanlar Tuna'daki donanmamızın bazı yelkenli gemilerinin aynısı tarihi ölçülere bağlı kalarak yapılabilir. Bu tarihi filo, kendi sahillerimizde gezdirilebilir. Hatta zaman zaman Tuna sahillerinde bulunan ülkelere gönderilebilir. Bu çok maliyetli bir proje de değildir. Toplumda tarih şuurunun oluşmasına da yardımcı olur. Kaldı ki birçok Avrupa ülkesinde benzer uygulamalar var."

-Rus arşivlerindeki Osmanlı belgeleri getirilmeli-

Osmanlı'nın son 200 yılına damgasını Rusya ile olan ilişkilerin vurduğunu anımsatan Batmaz, "Özellikle nehirlerdeki ticaret ve savaş hakkında çok önemli bilgiler Rus arşivlerinde. Bu belgeler, kurulacak bir komisyon tarafından getirilmeli. Özellikle gemi planları, tablolar, haritaların bulunduğu bu arşivler çok önemli" dedi.

Osmanlı'nın birçok nehir ve kanal projesinin bu sempozyumla ortaya çıkacağını belirten Batmaz, bir kısmı siyasi ve ekonomik şartların uygunsuzluğu nedeniyle gerçekleşemeyen bu projelerin mutlaka ders kitaplarına girmesi gerektiğini kaydetti.

Batmaz, Osmanlı'nın yüzyıllarca süren hakimiyetinin arkasında sadece savaş değil, dünyaya yön veren bir vizyon, bir derinlik olduğunun öğretilmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Başbakanlık Osmanlı arşivleri ile Rusya, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Macaristan, Mısır ve Katar arşivlerinden getirilen belgelerle hazırlanan belgesel tadındaki sempozyumdan bazı ilginç konular ve başlıklar şöyle:

Süveyş Kanalı’na alternatif güzergah arayışları ve Kudüs - Lut gölü - Akabe körfezi kanalı projesi

19. Yüzyılda Kudüs ve Beyrut’un Su Kaynakları: Yüzyıl boyunca yerli ve yabancı şahıs ve şirketlere verilen su imtiyazlarından bazı kesitler

III. Mustafa ve III. Murad döneminde Marmara ve Karadeniz’in birleştirilmesi teşebbüsü

XIX. Yüzyılda Nil Nehri’ndeki askerî faaliyetler

Türk tarihinde gemilerin karadan yürütülmesi

Rus arşivlerinde bulunan Tuna harekâtı esnasında Rusların ele geçirdiği Kırlangıç, Kancabaş, Kadırga ve Kalyata tipi Türk gemilerinin çizimleri

Osmanlı Devleti’nin Lut Gölü’nde vapur işletme teşebbüsleri

Balkanlardaki köprü arkeologları

Osmanlı’nın nehir ve göl kenarlarındaki sülüklerden tıbbî ve iktisâdi alanlarda yararlanması

Osmanlı’nın Konya Ovasını sulama fikri ve projeleri

Osmanlı Devleti’nin nehirler ve göller üzerindeki ulaşım sistemleri

Osmanlı döneminde Van Gölü’nün ekonomik, siyasi ve askeri önemi.

Tuna'yı saran Osmanlı istihbarat ağının organizasyon ve işleyişi

XIX. yüzyılın sonlarında Osmanlı nehir ve göllerinde yapılan silah kaçakçılığı

II. Abdülhamid dönemi nehir diplomasisi

19. Yüzyılda Britanya’nın Hindistan politikalarında Fırat ve Dicle nehirlerinin önemi

Sultan Abdulmecid’in Kızılırmak projesi

Evliya Çelebi’nin Dicle ve Fırat haritası

Müslüman kültüründe kutsal su kaynakları

Lut gölünde vapur işletme teşebbüsleri

Osmanlı döneminde Van gölünde hayat

su_harita.20130430103653.jpg

su_harita1.20130430103708.jpg

afis.20130430103737.jpg

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim