• BIST 90.263
  • Altın 224,364
  • Dolar 5,9638
  • Euro 6,7561
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C
  • Antalya 25 °C
  • Muğla 20 °C
  • Çanakkale 21 °C

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası 17 Ağustos’ta Alaçatı’da başlıyor

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası 17 Ağustos’ta Alaçatı’da başlıyor
PWA Windsurf Dünya Kupası yarışlarının Türkiye ayağı Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası, bu yıl 17-22 Ağustos tarihlerinde ünlü windsurfçüleri Alaçatı’da ağırlayacak.

Windsurf alanında dünya çapında büyük bir heyecanla takip edilen PWA Windsurf Dünya Kupası yarışlarının Türkiye ayağı olan Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası, bu yıl 17-22 Ağustos tarihlerinde dünyanın dört bir yanından gelerek yarışacak ünlü windsurfçüleri Alaçatı’da ağırlayacak. Pegasus Hava Yolları’nın dokuzuncu kez ana sponsorluğunu üstlendiği Profesyonel Windsurf Birliği (PWA) Windsurf Dünya Kupası Türkiye ayağının, windsurf sporunun Türkiye’de gelişmesinde ve Alaçatı’nın bu alanda dünyanın önde gelen merkezleri arasında yer almasında önemli bir katkısı bulunuyor. 

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası öncesinde 4 Ağustos’ta, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç,  Pegasus Hava Yolları Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk, PWA Yönetim Kurulu Başkanı Jimmy Diaz, organizatör Sportworks Ajans Başkanı Kutlu Torunlar ve turnuvada yarışacak Türk sporculardan Fulya Ünlü ve Bora Kozanoğlu’nun katılımlarıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Güliz Öztürk: “Türkiye’de sörf sporunu yapanların sayısı 15.000’i aştı. Türkiye’nin deniz ve rüzgar potansiyelinin sörf sporunda hak ettiği değeri bulmasındaki rolümüzden dolayı çok gururluyuz. ” 

Pegasus Hava Yolları Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk, 2007 yılından bu yana 9 yıldır Pegasus Airlines PWA Windsurf Kupası’nın ana sponsorluğunu üstlenerek windsurfe destek sağladıklarını belirterek şunları söyledi: “Yıllardır verdiğimiz destek ile windsurf sporunun gelişmesine, daha geniş kitlelerce tanınmasına ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaygınlaşmasına yardımcı oluyoruz. Son yıllarda Türkiye’nin pek çok farklı bölgesinde sörfe ve sörf okullarına ilgi artıyor. Türkiye’de bulunan sörf okullarının sayısı, 5 yıl önce 10’dan azdı. Şu anda sadece Alaçatı’daki sörf okullarının sayısı 10’un üzerinde. Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan sörf okullarının sayısı 50’yi geçti. Foça, Urla, Datça, Dikili gibi pek çok bölgemizde yeni sörf okulları açılırken Zonguldak/Ereğli, Adana/Yumurtalık, Mersin/Taşucu, Tekirdağ/Şarköy gibi Türkiye’nin farklı bölgeleri de, açılan sörf merkezleri ile birlikte bu alanda adlarını duyurmaya başladı. Türkiye Yelken Federasyonu’na kayıtlı sporcuların sayısı yüzde 50 oranında arttı ve şu anda Türkiye’de sörf sporunu yapanların sayısı 15.000’i aştı. Federasyona kayıtlı olarak sörf turnuvalarında aktif katılım gösteren sporcuların sayısı 5000’e yaklaştı. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetişen yeni sporcular, ülkemizi hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yapılan turnuvalarda temsil ediyor.” 

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası aracılığıyla Pegasus’un, Alaçatı bölgesinin sörf alanında dünya çapında bilinirliğinin artmasına da büyük katkıda bulunduğunu belirten Öztürk, “Windsurfü coşkulu ve özgür doğası, kendi içinde bir o kadar da disiplin ve yoğun çalışma gerektiren yapısıyla Pegasus’a çok uygun bir spor türü olarak görüyoruz. Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası, Alaçatı bölgesinin dünya çapında artan bilinirliği ile bölgenin ekonomisine ve turizmine de olumlu katkı sağlıyor. Alaçatı’ya yarışları izlemek için gelen yerli ve yabancı turistlerin sayısının her geçen yıl arttığını memnuniyetle izliyoruz. Türkiye’nin deniz ve rüzgar potansiyelinin sörf sporunda hak ettiği değeri bulmasındaki rolümüzden dolayı çok gururluyuz” dedi. 

Sportworks Ajans Başkanı Kutlu Torunlar da konuşmasında yıllardır devam eden kupanın öneminden bahsetti. Torunlar,  “Eski bir olimpik milli sörfçü olarak sörf alanında dünyanın en çok bilinen ve takip edilen turnuvalarından olan PWA Windsurf Dünya Kupası’nın bir ayağının yıllardır ülkemizde gerçekleşmesine katkı sağlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu tür organizasyonlarda başarıyı, istikrar ve  doğru iş ortakları getiriyor. Bu vesileyle Surf & Sound Spor ve Müzik Festivali’nin yıllardır devam ederek sörf sporunun geniş kitlelere ulaşmasında büyük rol üstlenen Çeşme Belediyesi’ne, Pegasus Hava Yolları’na ve Türkiye Yelken Federasyonu’na teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi. 

 Alaçatı’nın hem yelken sörfü için hem de bir tatil merkezi olarak öneminin üzerinde duran Çeşme belediye Başkanı Muhittin Dalgıç “Güzel bir coğrafyadan geliyoruz İstanbul’a. Ülkemizin güzel coğrafyalarından birinden geliyoruz.  Şanslı bir coğrafyada yaşıyoruz. Hem bütün spor aktivitelerini yapabildiğimiz hem de tatil yapabildiğimiz, deniz, kum ve güneşi ile termal teisileri ile önemli bir coğrafyada yaşıyoruz. 

9 yıldır  Pegasus ailesi ile, daha önceki iki yıl yine dünya  şampiyonasının ayağı olarak daha önce de amatör olarak organizasyonlar düzenlendi. Bu organizasyon çeşmeye ne katıyor? Oarada yaşayan insanların iş bulmasını sağlıyor. Antrenör olarak, işletmeci olarak yöre insanları iş bulabiliyorlar.  Ciddi bir gelir de elde etmiş oluyorlar. Oranın insanları okul sahibi de olmaya başladılar.  Pegasus ailesi ile yapılan işbirliğinden sonra rüzgar sörfünün  tanınırlığı daha da arttı.  Bireysel sporlar maalesef yalnız bırakılan sporlardır.  Biz Belediye olarak elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.  Pegasus ailesinin desteği ile birlikte  sürdürmeye çalışıyoruz. Biz bir hafta sürecek şenlik, tatil, spor, eğlence şenliğine katılması için herkesi Çeşme’ye davet ediyoruz.” diye konuştu. 

Alaçatı etkinliğinin hem Türk sporcuların başarısı için hem de Dünya Şampiyonası açısından önemini vurgulayan PWA Başkanı Jimmy Diaz “Bizler açısından Alaçatı’ya gelmek çok büyük bir memnuniyet. 8 yıldır da bunu yapıyoruz. Bu yıl 9. Kez bunu gerçekleştireceğiz. Alaçatı etkinliğimiz turnuva kapsamındaki premier etkinlik olma durumunu sürdürüyor.  Çeşme Belediyesi ve Pegasus’un destekleri ile birlikte çok güzel bir formül yakalandığını düşünüyorum. Etkinliğimiz her yıl daha da başarılı oluyor.  Sporcularınız bu etkinlikte yer almayı dört gözle bekliyorlar.  Dünya Şampiyonası’ndaki diğer yarışlara bakıldığında Alaçatı’nın en sert parkurlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.  Parkur koşulları oldukça zorlu ve çok hızlı yarışmaları gerekiyor.  Son 8 yılda Alaçatı’da bu turnuva çok başarılı bir şekilde düzenlendikten sonra bunun yansımaları yarışmacılar arasında da görülüyor.  Dünya çapında bir turnuva düzenliyoruz ve dünyadaki pek çok sporcunun gelişimlerini görme fırsatımız oluyor.  Kadın yarışmacılara bakıldığında ilk beşin 3 tanesini Türk sporcuların oluşturduğunu görüyoruz.  Bu çok gurur verici ve Türkiye’de bu etkinliğin başarılı bir şekilde yürütülmesinin bu başarıların gelmesinde büyük katkısı var.  Umut ediyoruz ki bu yıl yine çok başarılı bir etkinlik düzenleyeceğiz.  Bütün bu etkinliğin düzenlenmesinde katkısı bulunan Pegasus’a buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.  Aynı şekilde Çeşme Belediyesi’ne de teşekkür etmek istiyorum.  Belediye Başkanı’nın yapmış olduğu çalışmalar, alt yapıya verdiği katkılardan ötürü teşekkür etmek istiyorum.  Güçlü okul projeleri ile Türk sporcular bu kadar başarılı olabiliyorlar. “ dedi.  Toplantı, windsurf sporcularının gösterisi ile sona erdi. 

Erkeklerde 4., kadınlarda 2. Ayak slalom yarışları Alaçatı’da yapılacak

1 Mayıs’ta Kore’de başlayan PWA Windsurf Dünya Kupası slalom yarışları bu yıl Erkekler kategorisinde 6, Kadınlar kategorisinde 3 ayaktan oluşuyor. Kupanın Erkekler kategorisinde 4., Kadınlar kategorisinde ise 2. ayak slalom yarışları Alaçatı’da gerçekleştirilecek.  30 ülkeden gelen windsurfçüler kupanın Alaçatı ayağında 55.000 Euro’luk büyük ödül için mücadele edecek.

Pegasus, ilk kez 2 yıl önce başlatılan ve kupaya ayrı bir heyecan katan “Pegasus Özel Hız Ödülü”nü bu yıl da vermeye devam edecek. Sporcular, geçen yıl olduğu gibi final yarışlarında kollarına takılan GPS cihazlarıyla yarışacak. Yarışlar sonucunda, GPS cihazlarından alınan sonuçlar ile Alaçatı’nın en hızlı Kadın ve Erkek windsurfçüsü belirlenecek. En yüksek hıza ulaşan iki sporcu, Pegasus tarafından 1000’er Euro ile ödüllendirilecek. Pegasus’un Özel Hız Ödülü’nü geçtiğimiz yıl erkeklerde 68.5 km hıza ulaşan Fransız Cedric Bordes, Kadınlarda ise 61.8 km hızla Arubalı Sara Quita Offringa kazanmıştı.

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası yarışları ile izleyiciler, Alaçatı’da #rüzgaraşkına yarışan sporcuların heyecanına ortak olurken Pegasus Airlines Surf & Sound Spor ve Müzik Festivali kapsamında festival alanında gerçekleşen dans yarışması, canlı langırt gibi pek çok aktiviteye katılabilecek. Ödül töreninin yapılacağı 22 Ağustos Cumartesi günü gazeteci-yazar Oben Budak’ın DJ kabinine geçtiği Pegasus Airlines Surf & Dance Party ile keyifli anlar yaşayabilecek.

pwa.jpg

pwa1.jpg

pwa2.jpg

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim