• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 24 °C
  • Antalya 23 °C
  • Muğla 20 °C
  • Çanakkale 18 °C

"Rio Del Rey" törenle denize indirldi

"Rio Del Rey" törenle denize indirldi
İsviçre merkezli ABC Maritime'ın siparişi üzerine yapılan Accommadationm Barge serisinin 2. gemisi olan Kingstown limanına bağlı "Rio Del Rey" adlı platform otel gemisi düzenlenen törenle denize indirildi.

Deniz Haber Ajansı- İsviçre'nin ve dünyanın ünlü denizcilik firmalarından biri olan ABC Maritime'ın siparişi üzerine yapılan Accommadationm Barge serisinin 2. gemisi olan Kingstown limanına bağlı RIO DEL REY adlı gemi düzenlenen törenle denize indirildi.

Aksoy Denizcilik Şirketi’ne ait Gelibolu Tersanesi’nde yaklaşık altı ayda yapımı tamamlanan 70 metre boyunda, 30 metre genişliğinde bin ton ağırlığında petrol arama şirketlerinde çalışan personelin dinlenmesi, uyuması ve çeşitli sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan ve İsviçre merkezli ABC Maritime için yapılan “Rio Del Rey” adlı otel gemisi törenle denize indirildi.

Törende bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Türk denizcilik sektörünün örnek bir tersanesinde yapılan törene katılmaktan herkes gibi büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Bu törenle Türk denizciliğinin parlak geleceğine olan umudumuz ve inancımız pekişmektedir. Biliyoruz ki denizcilik sektöründe olumlu gelişmeler Türkiye ekonomisinin dünya sıralamasındaki yükselişinin teyidi mahiyetindedir” dedi.

Denizciliğin çok boyutlu ve kompleks bir bütünlük gösterdiğini, bu sektörün ana biriminin ana hücresinin gemi olduğunu söyleyen Vali Kırlı, şöyle konuştu: “Gemi denizde hareket etmenin, çalışmanın, yararlanmanın birinci koşuludur. Balıkçılıktan deniz ticaretine, deniz ulaşımından kıyı savunmasına kadar tüm alt sektörlerde gemi esas hareket vasıtasıdır.”

Kırlı ayrıca, denizcilik sektörünün gelişmesi ve kalkınmasının, deniz ekonomisinin güçlenmesinin, deniz hak ve menfaatlerimizin korunması, deniz ulaşımı ve ticaretinin geliştirilmesinin ilk önce gemicilik ve gemi yapım sanayiinde gerçekleştirilecek ilerlemeye bağlı olduğunu söyledi. Türkiye’de ve Gelibolu ilçesinde gemicilik sanayinde sevindirici gelişmeler olduğunu belirten Kırlı, şöyle konuştu: “Gelibolu’nun yakın gelecekte gemi yapım sanayinin önemli merkezlerinden biri olacağı hemen hemen kesinleşmiş bulunuyor.”

Aksoy Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aksoy ise 133 kişiye hizmet verecek “Rio Del Rey” adlı gemide mutfak, yemek salonu, hastane, dinlenme ve spor salonları gibi tüm sosyal ihtiyaçlara cevap verecek imkanların bulunduğunu söyledi. Aksoy, gemi inşa sektörünün sadece çeliğin kesilip işlenmesinden ibaret olmadığını, bünyesinde mekanik, elektrik, elektronik, hidrolik gibi disiplinleri de bulunduran dolayısıyla tüm bu yan sanayiyi de destekleyen çok yönlü bir sanayi olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından ‘Rio Del Rey’ adlı otel gemisi denize indirildi.

Helikopter pisti Türkiye'de ilk kez inşa edildi

RIO DEL REY gemisine bu serinin daha evvelden indirilen ilk gemisi olan ELISA'ya kıyasla ek olarak Türkiye'de ilk kez gemi inşaatında yapılan helikopter pisti de ilave edildi.

Africa bölgesinde açık denizde platform olarak görev yapan ve platform işçilerine otel-kalacak yer şeklinde kullanılan bu gemilerin ikinci serisi olan ve bugün suyla buluşan RIO DEL REY ise Kamerun bölgesinde faaliyet gösterecek. Serinin devamı olan 3. geminin ise yapım çalışmaları son hızla sürüyor.Haber: Tuğfan ŞAHİN - Gelibolu/Çanakkale - Deniz Haber Ajansı

www.DenizHaber.Com.tr

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim