• BIST 101.729
  • Altın 226,233
  • Dolar 5,3025
  • Euro 5,9989
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 14 °C
  • Antalya 15 °C
  • Muğla 12 °C
  • Çanakkale 12 °C

Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi başlıyor

Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi başlıyor
Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi’nde Deniz Koruma Alanları’nda yasa dışı, aşırı ve bilinçsiz amatör balıkçılıktan kaynaklanan sorunların çözümüne yanıtlar aranıyor.

Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi’nde Deniz Koruma Alanları’nda yasa dışı, aşırı ve bilinçsiz amatör balıkçılıktan kaynaklanan sorunların çözümüne yanıtlar aranıyor.

Dünyada eğlence ve dinlenme sektöründe son 30 yıl içerisinde en çok gelişen sektörlerden biri Amatör Balıkçılık ve buna bağlı ürün ve hizmetler. Amerika’ da Amatör Balıkçılık üzerinden elde edilen gelir yaşanan krize rağmen 2009 yılında yıllık 50 milyar doları aşıyor. Bu aktivitenin yüzbinlerce insana iş olanağı yaratması katma değeriyle yıllık ciro 80 milyar doları işaret ediyor.

Bugün Fransa, Almanya, Amerika, Avusturalya gibi gelişmiş ülkelerde nüfusun neredeyse onda biri amatör balıkçılık yapıyor. Yurt dışında amatör balıkçılıkla tutulan balık miktarı tür bazında yerel balıkçının tuttuğu miktara eşit ve münferit örneklerde kat ve kat üstüne çıkabiliyor. Bu kimi çevrelerce bir hak olarak tanımlanırken kimi çevrelerce de alarm sinyali olarak ifade ediliyor. Dünyada tamamlanmış ve süregelen araştırma makalelerini dikkatlice okudukça, resmi makamlar tarafından yıllarca yeterince önemsenmemiş olan konunun ekolojik ve ekonomik etkilerinin inanılması güç rakamlarla ifade edildiğini fark ediyoruz.

Bugüne kadar birey olarak bizler balıkların neslinin tükenmesi veya korunmasında topu hep sadece profesyonel balıkçıya attık. Ve tuttuğumuz üç-beş kilo balık diyerek üstümüze sorumluluk almaktan kaçtık. Tartışma platformlarında bireylerin kişisel bakış açıları, güçlü tutkuları, inanış ve alışkanlıkları, bir gruba bağlı veya dâhil olma, sosyal statü arayışları gibi unsurlar amatör balıkçılıkta davranış değişikliğinin zorluğuna işaret ediyor. Konusunda uzman bilim adamlarının sözü kısmen değer buluyor veya hiç bulamıyor.

Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi ile yeni bir başlangıç

Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi bireyin topu taca atmadığı, ülkemize uygun av usüllerinin yeniden bilime ve tedbiri kararlara saygılı tüm paydaşlarla birlikte ele alınacağı bir başlangıcı öneriyor. Bilim adamları ile amatör balıkçıları buluşturuyor. Türkiye’ de su üstü ve sualtında avlanan amatör balıkçı net sayısı bilinmiyor. Bunu tespit etmek mümkün ancak alt yapı gerektiriyor. Diğer ülkelerde yapılan tespitlerde referans alınan kriterlere bakarak Türkiye’deki tablo hakkında kabaca tahminlerde bulunmak mümkün.
Yılda en az bir defa av yapmak kaydıyla iki yüz bine yakını sualtı olmak üzere 4 milyon kadar insanın deniz amatör balıkçısı olduğunu düşünüyoruz. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde av malzemesi, tekne imalatı ve satışı, lojistik hizmetler, amatör balıkçı, amatör balıkçının tuttuğu balığı tüketen kesim düşünüldüğünde amatör balıkçılıkla ilişkili bireylerin sayısının 7-10 milyon kişi arasında bulunduğunu öngörüyoruz. Profesyonel kıyı balıkçılığı ile amatör balıkçılık özellikle Deniz Koruma Alanlarında birbirileri ile  rekabet içinde. Bu rekabetin düzenlenmesi titiz ve objektif çalışmalar gerektiriyor. Bu ise ancak iyi hazırlanmış bir proje ile gerçekleşebilir. İşte SAD bunu amaçlayarak yola çıktı.

Sualtındaki hırsızlık su üstüne çıkmalı

Sualtında amatör avcılıkta yaşanan ana sorun balığı para olarak gören “ Yasadışı Av ve Ticaret Yapan Kesim”. Aktörleri yıllardır suda ve karada rol alıyor. İzmir, Muğla, Antalya ve bazı diğer kıyı kentlerimiz bu ticaretin en önemli sahneleri. Proje karada alınacak tedbirler konusuna parmak basacak. Amatör balıkçı ile bu konuyu suistimal edenleri farklı potalarda ele alacağız. İkinci ana sorun olan “Bilinçsiz Avcılık”’la ilgili olarak suüstü ve sualtı avcılarıyla işbirliği içinde eğitim kitapçığı üreteceğiz.

Tek bir dükkandan beş ton kurşun, bin sualtı tüfeği

SAD Ekolojik Araştırmalar Grubu’nun ön araştırmalarına göre amatör ve profesyonel balıkçılık malzemesi satan bir tek dükkânda yılda 5 ton kadar olta kurşunu satılabildiğini öğreniyoruz. Bir tek amatör balıkçının yılda birkaç kilogram kurşunu denize bırakabildiğini öğreniyoruz. Sualtı ile ilgili malzeme satışı yapan tek bir noktada ise yılda bin, başka bir noktada bin beş yüz adet sualtı tüfeğinin satışının gerçekleşebildiği tarafımıza ifade edilmiştir. Bu rakamlar münferit satış noktalarına ait iken örneğin İzmir kentinde yılda toplamda kaç adet sualtı tüfeği satıldığına dair bilgilere henüz ulaşmayı başaramadık. Konuyla ilgili olarak resmi ve sivil kurumlarla temaslarımız devam etmektedir. Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi, bu denli kontrolsüz ve korkutucu bir hale gelen amatör balık avcılığının ekosisteme olan etkilerini yumuşatmayı ve ekonomiye olan katkılarını bilinçli balıkçılık usül ve prensipleriyle desteklemeyi hedefliyor.

Eğitim seti hazırlanacak

Sualtı Araştırmaları Derneği’nin bu projede öncelikli ilgi alanı Deniz Koruma Alanları’ dır. Türkiye’de 15 adet Deniz Koruma Alanı var. Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesinde bireyler “Denizlerin korunmasında ben ne yapabilirim?” sorusuna yanıt arıyor. Projemiz bünyesinde “Sorumlu Balıkçılık” logosu, maskotları, eğitim kitapçığı ve diğer ürünler bulunan özel bir eğitim seti geliştirilecek. Ekosistem, türlerin hassasiyeti, türlerin üreme gücü, bulundukları habitatta oynadıkları rol ve birbirleri ile olan ilişkilerini “Sorumlu Amatör Balıkçılık Eğitim Seti”nde ele alıyoruz.

Antalya İli Kaş İlçesi Deniz Koruma Alanı’nda yapılacak pilot eğitim çalışmalarına sualtı avcılığının yurt dışında nasıl yapıldığını anlatmak üzere yabancı eğitmen katılımı olacak. 2013 yılı baharında  amatör avcılıkta öneri düzenlemeler üzerine Ankara’da önemli bir toplantı gerçekleştireceğiz. Eğitim seti bu toplantıda ayrıca tanıtılacak. Günümüz şartlarında yaralanmış ve zayıf düşmüş ekosisteme sorumlu amatör balıkçık anlayışı ile yaklaşarak, eski ve yanlış bilinenleri bir kenara bırakıp, yeni ve akılcı tekniklere geçiş yapmayı hedefliyoruz. Proje  bünyesinde ilgili paydaşların sorunları ve çözüm önerilerini tartışacakları, kapsamlı fikir alış verişlerinde bulunacakları tartışma platformlarına da imkan tanınması amaçlandı.

Örnek olması gerekenler yasadışı avcılığı öğretiyor

Türkiye’de amatör balıkçılar ve özellikle sualtı avcılarının eğitim denilince özellikle “av yapma teknikleri”ni anladıklarını tespit ediyoruz. Ne yazık ki sektöre örnek olması gereken oluşumlar tarafından tamamen yasadışı olan gece zıpkınla av yapma kursu verildiğine dair de duyumlar alıyoruz. Yasadışı ve aşırı avcılık noktasında vatandaş suiistimal ediliyor. Gerek yasadışı ava özendiriliyor gerekse yasadışı avı tüketimi…Bu esnada usülünce avlanan amatörler de haksız eleştiriler alabiliyor.

Birey olarak eleştiriye de açık değiliz ama kafamızı kuma gömmek de çare değil. Kıyı ve denizlerde yüzbinlerce amatör balıkçının toplam etkisi yurt dışında birçok ülkede resmi makamları yepyeni ve akılcı kararlar alma yönünde harekete geçirmiş durumda. Biz de bu projede yenilikçi ve tedbiri kararları ilgili paydaşlarla birlikte araştıracak ve resmi kurumlar dikkatine sunacağız. Projemiz amatör avcılıkta eğitim, ruhsat ve her yıl yenilenen sertifikasyon şartları önerebilir. Yasadışı uygulamalara yönelik cezai yaptırımların ileri derecede arttırılması yönünde görüş ve talepleri resmi kurumlarla paylaşacağız.

'Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi, Akdeniz Deniz Koruma Alanları Yöneticileri Ağı MedPAN ve Küresel Çevre Fonu Küçük Ölçekli Hibeler Programı GEF-SGP tarafından desteklenmektedir.'
 
Nesimi Ozan Veryeri
Sualtı Araştırmaları Derneği
Çevre Bilimleri Uzmanı
Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi Yürütücüsü

balikci.jpg

balikci1.jpg

maskot.jpg

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Talip Girgin
08 Aralık 2012 Cumartesi 03:47
Sorunlu balıkçılık
Bu yazı ile alakalı bir gelişme oldu. Söz konusu kurum yetkilileri ile ortak bir paydada buluştuk. Yanlış anlaşılma söz konusu. Bu mesajımla birlikte bu yazıya yaptığım yorumların silinmesini rica ediyorum. Saygılar...
78.190.114.228
Talip Girgin
07 Aralık 2012 Cuma 16:54
Sorumlu balıkçılık
Söz konusu dernek ilgilileri bu konu üzerine amatörlerden ve özellikle amatör olta balıkçılarını eğiten 3/2 tebliğine göre Amatör Olta Balıkçısı forum sitelerinden… amatorbalikavi.com – avcilarmekani.com - avkolik.net - avlak.com - anatoliafishing – balikavi.net - balıkciadasi.com. – balikta.com - balikpesinde.com - balikaviteknikleri.com – baliksevdam.com - balikdostlari.com - balikdunyam.com – balıksohbeti.com.- crptr.com – denizinsirlari.com – GELİBOLU – geliboluoltacilari.com – oltader.org – oltacılarder – rastgelsin.org - saoder.com – türkbalıkavı.com – turkiyebalikcilari.com - trakyagezi.com – ustabalikciyiz.biz. - zıpkıncı.com – zıpkınavı.com vs… onlarca forum sitelerinden ve bu maksatla değişik isimlerle kurulmuş;
İZMABDER- RASTGELE-DER – SAMADER – KAMADER – KUYUBAŞ AMATÖR BALIKÇILAR DERNEĞİ – KÖROĞLU-DER – OLTACILARDER – TUSOB – OBAF – SAODER – GASOP SHK DER – TARSUS AVCILIK ATICILIK DOĞA SPORLARI VE AMATÖR BALIKÇILIK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ – VS… insanları türlü faaliyetler ile bilinçlendiren, eğiten, doğaya saygıyı öğreten ve ruhsatlı, belgeli, tebliğe uygun üye yetiştiren derneklerin ve Forumların tüm bu çabalarını yok sayıp mal bulmuş mağribi gibi hemen yeni projeler üretmek esas işgüzarlıktır!
Türkiye’de yıllardır hizmet eden Forum sitelerini ve kurulmuş derneklerin emeklerini yok saymak ne insanlığa ne de o insanlığa hizmet için kurulmuş bir derneğe yakışmıyor! 15 gündür bu vahim olaya sessiz kalmış SAD yöneticilerinin haberi yalanlamaması yönetimin amatör olta balıkçılarına bakış açılarını göstermektedir.
Bu vahim olay karşısında birileri çıkıp özür dilemesi gerekir. Ben bunu hem şahsım adına, hem söylenildiği gibi 4 milyon amatör olta balıkçısı CAMİASI adına istiyorum…
Birey olarak her amatör olta balıkçısı, kendilerine iftira atan bu kurumdan bunun hesabını sormalı!
Birbiriyle çelişen cümleler kümesi; hiçbir değeri yok. Buradaki fotoğraf hiç hoş değil.
M.Talip Girgin
0 views
78.190.114.228
Murat Karahan
07 Aralık 2012 Cuma 11:00
Sorumlu Balıkçılık
Başlatılan proje sorumlu amatör balıkçılık projesi, görünüş itibariyle son derece olumlu. Sadece görünüşte. Bırakın balıkçılığı, ticari değeri olan her türlü bitki ve hayvan için tehditler sırasıyla 1- Habitat kaybı, 2-Kaynakların aşırı tüketimi, balıkçılık açısından bakacak olursak üçüncü sırada amatör balıkçılık geliyor. Habitat kaybı: 3 bin belediyeden sadece 32 tanesinde- yüzde 1- arıtma tesisi var. Sanayi tesislerini varın siz düşünün, arıtma tesisi var, masraflı diye çalıştırmıyor örneğin. 4 milyon amatör balıkçının tamamı sorumlu ve bilinçli olsa bile tahribat tam gücüyle devam. Kirli deniz ve iç suların kirli balıklarını yiyor olmamız da cabası. 2- Amatör balıkçıya kota, ticari balıkçıya dokunmayan bir zihniyet. 10-12 yıldır yakından takip ettiğim bu balıkçılık sektöründe uygulama-denetim-eğitim zincirinde en ufak bir değişiklik ve gelişme görmedim. Amatör balıkçılık tamamen temiz mi, değil. Tabii ki kendimize iğneyi batıracağız, ama ortada birilerine batırılması gereken kocaman bir çuvaldız var, önce onu batıracağız ki sıra bizim iğneye gelsin.
Mevcut yasalar uygulanabiliyor mu? Uygulamaya yönelik bir irade mi var, yoksa ortada balıkçılığı düzenleyen tebliğle ilgili toplantıları önce 1 yıldan 2 yıl sonrasında 4 yıla çıkartıp başını ağrıtacak tartışmalardan kaçan bir kurum mu var? Projenizin ancak amatör balıkçıların baskı yaratabileceği türler ve bölgeler bazında etkili olabileceğini düşünüyorum, onun dışında yerin oturtulması gereken daha büyük taşlar var. Önceliklerin iyi belirlenmesi lazım.
78.182.92.115
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim