• BIST 88.735
  • Altın 229,442
  • Dolar 6,0368
  • Euro 6,8881
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 33 °C
  • İzmir 32 °C
  • Antalya 30 °C
  • Muğla 34 °C
  • Çanakkale 34 °C

Tarihi İnebolu Limanı'nın özelleştirilmesinde sona gelindi

Tarihi İnebolu Limanı'nın özelleştirilmesinde sona gelindi
Milli Mücadele yıllarında silah ve cephanenin Anadolu'ya giriş kapısı İnebolu Limanı'nın özelleştirme ihalesi sürecinde sona yaklaşılıyor. Özelleştirme sonrası yapılacak yatırımlarla limanın kapasitesi 3 katına çıkacak.

 İnebolu Limanı'nın işletme hakkına da sahip Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'nin (ADÜAŞ) sermayesindeki yüzde 100'lük Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) hissesi blok satış, atıl durumdaki Hopa Termik Santrali'nin de aralarında bulunduğu taşınmazlar ve üzerindekiler ise varlık satış yöntemiyle bütün halinde özelleştirilecek. Özelleştirme süreci iki yıl önce başlayan ve geçici teminat tutarı 15 milyon lira olarak belirlenen ihalenin, 9 Ekim olarak belirlenen son teklif verme süresi bugün sona eriyor. 

Limanın kapasitesi 3 katına çıkacak

İnebolu Limanı'nda boyları 85-200 metre arasında değişen 10 adet yanaşma rıhtımı bulunuyor. Limanda büyük yük gemilerinin yanaşabildiği 1 ve 2 numaralı rıhtımların yanı sıra yük elleçlemek amacıyla 3 numaralı rıhtım da aktif kullanılıyor. Liman, genel kargo, konteyner, dökme yük ve her türlü katı ve sıvı yük gemilerinin yükleme-boşaltma, bağlama ve beklemelerine imkan verecek teknik ve sosyal altyapı tesisleri, yönetim, destek, bakım-onarım ve depolama birimlerinin yer alabileceği nitelik ve nicelikte düzenlenirken, liman sahası içinde bulunan kamu binaları da liman dışında değerlendirildi. Bu doğrultuda yapılacak yatırımlar ile limanın mevcut kapasitesi 900 bin tondan 2 milyon 700 bin tona çıkarılabilecek. Halihazırda İnebolu Belediyesi tarafından işletilen İnebolu Limanının 49 yıllık işletme hakkının devri de söz konusu ihaleyle alıcıya geçmiş olacak.

Tarihi liman

İnebolu Limanı, Milli Mücadele'ye katılmak için İstanbul'dan gelenlerin ve gemilerle İnebolu açıklarına getirilen silah, cephane ve mühimmatın Anadolu'ya giriş kapısı olmuştu. Kurtuluş Savaşı'nın lojistik merkezi olarak üstlendiği görevle cumhuriyet tarihinde önemli bir yer kazanan İnebolu Limanı'nın inşaatına, 1882 yılında dönemin Kastamonu Valisi Sırrı Paşa'nın Sadaret Makamı'na yazdığı mektubun ardından başlandı ve yapımı en uzun süren limanlardan biri oldu. Sırrı Paşa'nın bu isteğini yerinde gören Sultan 2. Abdülhamit de limanın inşaatına başlanması talimatı vermişti. İnebolu Limanı hinterlant olarak İç Anadolu Bölgesi'ne kadar uzanan çok geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Bağlantı yollarının eksikliği nedeniyle uzunca bir süre yeterince kullanılamayan liman, 2007 yılında yapımının tamamlanmasıyla yine eski günlerine dönme işaretleri veriyor.

İNEBOLU LİMANI’NIN ÖZELLEŞTİRME TARİHÇESİ

Deniz yüzeyi ile birlikte toplam 384 bin 382 metrekarelik alana sahip İnebolu Limanı için hazırlanan projenin büyütülüp büyütülmemesi tartışılırken ÖİB özelleştirme ihalesine çıktı. İnebolu Limanı, 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilmişti.

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 27.01.2014 tarih ve 2014/04 sayılı kararı ile 31.12.2016 tarihine kadar özelleştirilmesine karar verilen İnebolu Limanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 10.03.2014 tarih ve 200 sayılı oluru ile daha sonra Sümer Holding’e devredilmişti. İnebolu Limanı’nın tapu tescilleri de 20.12.2014 tarihinde Sümer Holding adına gerçekleştirilmişti. Sümer Holding Özelleştirme Uygulamaları Daire Başkanlığı’nın 19.01.2015 tarih ve 28 sayılı yazısı ile İnebolu Limanı bu kez ADÜAŞ’a devredilmişti. Devirle birlikte İnebolu Limanı’nın tapu tescil işlemi ADÜAŞ adına yapılmıştı.

İnebolu Belediyesi'nden İnebolu Limanının Satışına İtiraz

Öte yandan İnebolu Belediyesi Limanının Özelleştirme İdaresi tarafından 09 Ekim 2015 tarihinde yapılacak olan satışının iptalini istiyor.

İnebolu Belediye Meclisinin 01 Nisan 2013 tarihli toplantısında alınan 23 sayılı kararda, İnebolu limanının Özelleştirme İdaresine devri ile ilgili, şartlı devirde ortaya koyduğu ilgili hükümlerin yerine getirilmeden satışa sunulmasına konu olan İmar Planının iptali için Kastamonu İdare Mahkemesine dava açılmış dava halen Danıştay’da devam ediyor.

Konu ile ilgili Belediye Başkanı Engin Uzuner, Ankara Özelleştirme İdaresi Başkanlığına giderek Belediye Meclisinin 01 Nisan 2013 tarih ve 23 sayılı kararındaki İnebolu Limanı’nın şartlı devrindeki şartların uygulanmadan satışın yapılamayacağını belirtti ve İnebolu Belediyesi 02.10.2015 tarihi itibariyle Özelleştirme (Satış Yöntemi ile ihale) işleminin iptali davası açtı.

Belediye Başkanı Engin Uzuner, İnebolu Limanının Özelleştirme (Satış Yöntemi ile ihale) işleminin iptali ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “İnebolu Limanının Özelleştirme İdaresine devri ile ilgili istenilen şartların uygulanmadığını görünce önce limanın hazırlanan imar planının iptali için itiraz ederek, Kastamonu İdare Mahkemesine dava açtık, dava Danıştay’da devam etmektedir. 2013 yılında İnebolu Belediye Meclisinin almış olduğu 01 Nisan 2013 tarih ve 23 sayılı kararındaki şartlara uyulmadığı, balıkçılara yer gösterilmediği ve imar planına uyulmadığı, apar topar yapılan satışın zararının telafisinin mümkün olmadığı ve şartnameye uyulmadığı için İnebolu Limanının Özelleştirme (Satış Yöntemi ile ihale) işleminin iptaline dönük dava açıyoruz. Balıkçıların durumu, liman ile ilgili yapılacak proje İnebolu Limanının Özelleştirme(Satış Yöntemi ile) ihale şartnamesine eklendiği takdirde davadan vazgeçeceğiz”dedi

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ömer kara
09 Ekim 2015 Cuma 09:54
09:54
mehmet cengiz gurubuna hazırlanmış özel şartnameli ihale
178.233.19.22
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim