• BIST 99.292
  • Altın 238,408
  • Dolar 6,1768
  • Euro 7,2717
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 20 °C
  • Antalya 25 °C
  • Muğla 21 °C
  • Çanakkale 16 °C

TÜPRAŞ'ın 27'nci kuruluş yıldönümü kutlandı

TÜPRAŞ'ın 27'nci kuruluş yıldönümü kutlandı
TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, kapasite kullanım oranının, bu yılın ilk 9 ayında, geçen yıla göre yüzde 5 artarak yüzde 75'e ulaştığını söyledi.

TÜPRAŞ'ın 27'nci kuruluş yıldönümü kutlandı

TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, kapasite kullanım oranının, bu yılın ilk 9 ayında, geçen yıla göre yüzde 5 artarak yüzde 75'e ulaştığını söyledi.

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) Genel Müdürü Yavuz Erkut, kapasite kullanım oranının, bu yılın ilk 9 ayında, geçen yıla göre yüzde 5 artarak yüzde 75'e ulaştığını söyledi. TÜPRAŞ'ın 27'nci kuruluş yıl dönümü, düzenlenen törenle kutlandı. Genel Müdürlüğün de bulunduğu İzmit Rafinerisi'ndeki tören, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu ve Genel Müdür Yavuz Erkut'un katılımlarıyla gerçekleşti.

Törende bir konuşma yapan Genel Müdür Yavuz Erkut, küresel rekabetin yoğunlaştığı, risklerin eş zamanlı ortaya çıktığı, tüm rafineri şirketlerinin dayanıklılığının sınav verdiği, kırılganlığın sürdüğü bir yıl olarak geçen 2010 yılı faaliyetlerine ilişkin olarak Tüpraş'ın, esnek üretim planlaması, satış optimizasyonu, etkin varlık, stok, kayıp yönetimi, enerji verimliliği ve tasarruf odaklı operasyonel performansın artırılarak finansal gücünü ve karlılığını korumayı başardığını söyledi. Erkut, kapasite kullanımının, 9 aylık dönemde bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak yüzde 75.4'e ulaştığını, üretimin 1.4 milyon artışla 15.1 milyon tona ulaşan toplam satışın 16.2 milyon ton düzeyinde gerçekleştiği, jet yakıtı ile asfalt satışının tüm zamanların rekoru olduğunu, ihracatın da yüzde 60'lık artışla 2.1 milyar Amerikan Doları olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Erkut, konuşmasına şöyle devam etti:

"Son üç yıldır rafinerilerde geliştirilen proje ve yatırımlarla, enerji tasarrufu çalışmaları ile 200 milyon TL'lik bir kazanç sağlandı ve çalışmalar devam edecek. Tüpraş'ın Koç Grubu'na devrinin ardından 1.2 milyar Amerikan Doları yatırım yapıldı. Bugün amansız bir rekabet içinde yaşarken, geleceği de yapılandırmak amacıyla 2 milyar Amerikan Doları tutarındaki yatırımla 2014 yılında devreye alacağımız RUP (Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi) projesi tamamlandığında beyaz ürün verimimiz yüzde 83'e yükselecektir."

Erkut, 2008 yılının son çeyreği ve 2009 yılını global finansal krizle mücadele ederek geçirdiklerini ifade etti. Erkut, küresel enerji ve rafineri şirketlerini içeren Platts Insight Magazine tarafından yapılan ve sonuçlarının Kasım 2010 sayısında yayınlandığı araştırmada, enerji şirketleri arasında ilk 250 sıralamasında Tüpraş, 132. sıradan 96. sıraya, zorlukları yenme ve iyileşme hızı da dikkate alınarak 'varlık, ciro ve karlılık' üzerinden yapılan değerlendirmede 'Rafineri ve Pazarlama Şirketleri' sıralamasında 10. sıradan 6. sıraya yükseldiğini paylaştı. Yıl sonu itibariyle son üç yılda yapılan tasarrufun 200 milyon TL'yi bulduğunu, bu iyileştirmenin 38 milyon ağaç anlamına geldiğini, ayrıca yalnızca İzmit ve İzmir Rafinerilerinde gerçekleşen atık su geri kazanımının değerinin yılda yaklaşık 1 milyon metreküp, başka bir deyişle bu miktarın15 bin nüfuslu iki kasabanın su ihtiyacı olduğunu ifade etti.

KIRILGANLIK DEVAM EDİYOR

Erkut, kırılganlık devam ederken, piyasaların beklentileri doğrultusunda yavaş da olsa iyileşmesinin memnuniyet verici olduğunu, operasyonların emniyetli, en optimum noktada müşteri odaklı üretim, satış politikalarının demiryolu taşımacılığı ile desteklenen Tüpraş lojistik yapısının güçlenmesi ile yol almaya devam edileceğini belirtti.

Erkut "Koç Topluluğunun güçlü, köklü çalışma kültürü ve yönetiminin desteği, kararlı, gayretli, sabırlı ama hızlı, takım çalışmasına önem vererek yeni ufuklara koşmaya devam edeceğiz" dedi. Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi Erol Memioğlu ise Tüpraş'ın devri sonrasında 5 yıl boyunca çok önemli gelişimlerin gerçekleştiğini vurguladı. Memioğlu, ülke olarak yaşanan global krizden batı kadar etkilenilmediğini, ancak 2010'un zor bir yıl olduğunu, 2011 yılının enerji şirketleri ve yatırımları açısından daha zor geçeceğini belirtti. Memioğlu, Tüpraş'ın Türkiye'de tek rafineri şirketi olduğunu, ancak tekel olmadığının altını çizerek, ithalatın serbest ve rekabetin çetin olduğunu ifade etti. Memioğlu, "Tüpraş Türkiye'nin yarattığı bir değer. Yüzde 49'u halka açık, yalnızca hissedarlarının değil, ülkemizin sahip çıkması gereken bir değerdir. Kriz dönemi olmasına rağmen yatırımlarımızı hiç durdurmadık, değişim sürecinde yüzlerce projeyi başarıyla gerçekleştirdik. Emeği olan tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi Projesini tamamladığımızda hedeflerimizin en önemlisini gerçekleştirerek Akdeniz'in en büyük oyuncusu olacağız. Bu hedef doğrultusunda Enerji Grubu olarak daha iyi haberler alacaksınız" dedi.

KOÇ: BÜYÜK 10 SANAYİ ŞİRKETİNİN 5'İ BİZDE

Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç da Tüpraş'ın önümüzdeki Ocak ayında Koç Topluluğuna katılmasının 5. yılını dolduracağını belirtti. Koç, şunları ifade etti: "Tüpraş, büyüklüğü ve cirosuyla grubumuzu farklı bir yere taşıyor. Bugün Türkiye'nin en büyük 10 sanayi şirketinin 5'i Koç Topluluğu şirketi. Kombine ciromuz ülkemizin milli gelirinin yüzde 9'una eşdeğer, ihracatın yüzde 11'ini, vergi ödemelerinin yüzde 13'ünü biz gerçekleştiriyoruz. Bu başarıları 70 bine yakın çalışanımız ve 10 binden fazla bayimiz ile gerçekleştirdik.

Gururla ifade etmek isterim ki katkılarınızla bugün dünyanın en büyük 273. şirketi konumundayız. Ülkemizin en büyük ailesi olarak önümüzdeki yıllarda da küresel boyutta bir şirket olma yolunda sizlerin verdiği güvenle ilerlerken, ürünlerimiz, hizmetlerimiz, kurum kültürümüz, yönetim becerimiz ve standartlarımızla fark oluşturmaya ve ülkemize değer katmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar elde ettiğimiz başarılarımızın arkasında, her seviyede görev yapan tüm topluluk çalışanlarımızın, emeği, özverisi, takım ruhu ve gayretli çalışmalarının olduğuna inanıyorum." Koç, kıdeme hak kazanan çalışanları kutladı. İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinde gerçekleştirilen törenlerde Tüpraş'ta 35, 30, 25, 20, 15 ve 10. hizmet yıllarını dolduran 492 çalışan hizmet beratlarını aldı.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim