• BIST 90.186
  • Altın 233,425
  • Dolar 6,1028
  • Euro 6,9689
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 24 °C
  • Antalya 27 °C
  • Muğla 22 °C
  • Çanakkale 22 °C

Türk şirketi Irak'ta petrol buldu

Türk şirketi Irak'ta petrol buldu
Çukurova Grubu'na bağlı Genel Enerji A.Ş. ve Addax Petroleumun birlikte kurduğu Taq Taq Operating Company (TTOPCO)'nin Kuzey Irak'taki ilk kuyusu TT-04'den petrol çıktı.
Çukurova Grubu'na bağlı Genel Enerji A.Ş. ve Addax Petroleum tarafından ortaklaşa kurulan Taq Taq Operating Company (TTOPCO)'nin Kuzey Irak'taki ilk kuyusu TT-04'ün test sonuçları açıklandı.

Kuzey Irak Taq Taq sahasında yeni açılan TT-04 kuyusunun günlük toplam petrol üretim potansiyeli 29 bin 790 varil olarak belirlendi. İlerleyen dönemde günlük üretimin günlük 35 bin varile ulaşması hedefleniyor. Bu rakam Türkiye'nin toplam 300 petrol kuyusundan elde ettiği günlük üretime eşit durumda.

'BU BÜYÜK BİR BAŞARI'

Elde edilen test sonuçları hakkında görüslerini belirten Yerel Hükümetin Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Ashti Hawrami: 'Bu çok büyük bir başarıdır. 2007 yılında Taq Taq sahasından petrol ihracatının başlamasını bekliyoruz. Üretilecek petrolün bir bölümünü, yerel taleplerin ve bölgenin enerji ihtiyacının karşılanması için ayıracağız. Önümüzdeki yıllarda, hedeflediğimiz günlük bir milyon varil petrol ihracatı için arama çalışmalarımıza devam edeceğiz. Böylece, tüm Irak halkınca paylaşılmak üzere, Irak'ın petrol gelirlerine belirgin bir katkıda bulunmuş olacağız' dedi.

'DÜNYA ŞİRKETİ OLACAĞIZ'

Test sonuçlarının oldukça cesaret verici olduğunu ifade eden Genel Enerji CEO'su Mehmet Sepil ise görüslerini; 'TT-04'ün test sonuçlarından çok memnunuz. İlk kez özel bir Türk petrol şirketi, böylesine önemli bir petrol sahasını geliştirmektedir. İnanıyoruz ki, Genel Enerji bu proje ile birlikte, uluslararası pazarda, dünya çapında bir petrol arama ve üretim şirketi olma hedefine kısa zamanda ulaşacaktır. Taq Taq projesi bölgenin acil enerji ihtiyaçlarının giderilmesine de yardımcı olacaktır' dedi.

'BİR KİLOMETRE TAŞI'

Addax Petroleum Baskanı ve CEO'su Jean Claude Gandur ise 'Bu Addax Petroleum için çok önemli bir kilometre taşıdır. Taq Taq sahası; rezerv açısından önemli bir petrol sahası olup, sirketimizin üretimini artıracak bir potansiyele sahiptir. Test sonuçlarından anlaşılacağı üzere, Taq Taq'ın üretim potansiyeli şüphesiz, dünya ölçeğinde önemli bir yere sahiptir ve bölgenin henüz keşfedilmemiş petrol potansiyelinin de habercisidir' dedi.
Üç kuyuluk sondaj programının ilki

TTOPCO'nun sahip olduğu sondaj kulesi ile Taq Taq sahasında açılan ilk kuyu olan TT-04, Taq Taq'ta 1978 yılında açılan ilk keşif kuyusu TT-01'in 500 metre uzağında yer alıyor. TT-04 kuyusunda 13 Mayıs 2006'da başlayan sondaj 6 Eylül 2006'da 2.286 metrede son derinliğine ulaştı. Kuyudan alınan statik rezervuar verileri dahil olmak üzere diğer tüm verilerin yorumlanması sonucunda, Taq Taq yapısında,toplam kalınlığı 500 metreden fazla olan üç ayrı üretim seviyesi tanımlandı. Her üç üretim zonunun, yoğun çatlaklı rezervuar niteliği taşıdıkları tespit edildi. TT-04; Genel Enerji ve Addax Petroleum'un üç kuyuluk sondaj programının ilk kuyusu olup, ikinci tespit ve geliştirme kuyusu olan TT-05'in sondajı ise halen devam ediyor. Taq Taq Petrol Sahası, Kuzey Irak bölgesinde Kerkük'ün 60 km kuzeydoğusunda, Erbil'in 85 km güneydoğusunda ve Süleymaniye'nin 120 km kuzeybatısında yer alıyor.
DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim