• BIST 101.742
  • Altın 227,791
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 10 °C
  • Antalya 14 °C
  • Muğla 8 °C
  • Çanakkale 7 °C

Türkiye Denizcilik Meclisi sektörün sorunları için hükümetten çözüm bekliyor

Türkiye Denizcilik Meclisi sektörün sorunları için hükümetten çözüm bekliyor
60 sektör meclisi, karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ekonomi yönetimine iletti. Denizcilik Meclisi'de Türk tersanelerinde gemi inşasını teşvik edecek finansman modelinin geliştirilmesini istedi.

TOBB bünyesinde çalışmalarını sürdüren 60 sektör meclisi, karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ekonomi yönetimine iletti. Denizcilik Meclisi'de  Türk tersanelerinde gemi inşasını teşvik edecek finansman modelinin geliştirilmesini istedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde çalışmalarını sürdüren 60 sektör meclisi, kendi alanları ile ilgili karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ekonomi yönetimine iletti.  

Davutoğlu, TOBB Genel Merkezi'nde düzenlenen 8. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası'nda sektör meclislerinin temsilcileriyle bir araya geldi. 

60 farklı sektörün temsilcisi Başbakan Davutoğlu ve Bakanlarla TOBB’da düzenlenen 8. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda biraraya geldi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğindeki Şura’da sektörler check-up’tan geçti. Sorunlar ve öneriler net bir şekilde ortaya konuldu.

Şura’nın açılış konuşmasını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Kamu ile özel sektör arasında kurduğumuz kapsamlı diyalog mekanizmaları sayesinde, özel sektör ile kamu idaresi arasında, ortak akıl ve empati sağlandı" dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen 8. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası'ndaki konuşmasına, sözde Ermeni soykırımı konusunda Avrupa Parlamentosu'nun aldığı kararı üzüntüyle karşıladığını ifade ederek başladı.  Kararın tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, Avrupa tarihi ve siyaseti için utanç duyulması gereken yanlış bir adım olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "İnşallah Avrupalı muhataplarımız tarihin masa başında yazılmayacağını bir gün mutlaka anlayacaklardır" diye konuştu.

"Sektör meclisleri istişare mekanizması olarak faaliyet gösteriyor"

Şuranın tüm sektörleri bir araya getiren, Türkiye'nin bu alandaki en büyük ve en kapsamlı buluşması olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, sektör meclislerinin her sektördeki en büyük 40 firmayı içerdiğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, bu sayede sektörleri yakından takip edebildiklerini söyledi. Ayrıca her sektör meclisinde, o sektör ile ilgili kamu idaresinden de daimi bir temsilcinin yer aldığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Böylece Türkiye sektör meclisleri, özel sektör ile kamu idaresinin bir araya gelerek aynı masa etrafında istişare ettiği, birlikte çalıştığı, sorunları tartıştığı, mutabık kalınan önerilerin kamu idaresine aktarıldığı, sektörel ve istişare mekanizması olarak faaliyet gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, sektör meclisi başkan ve üyelerinin, bir taraftan iş hayatında başarıyla mücadele ederken diğer taraftan sektörlerini temsil etmek gibi büyük emek isteyen önemli görev üstlendiklerine dikkati çekti.

Dile getirilen tüm sorunlar ve önerilerin ilgili bakanlıklar ve kurumlar bazında da ayrıca tasnif edileceğini ve kendilerine iletileceğini anlatan Hisarcıklıoğlu, "İnanıyorum ki arkadaşlarımızın bu değerli çalışmaları, kamu-özel sektör işbirliğine yeni bir ivme kazandırarak, ekonominin büyümesine destek verecektir" ifadesini kullandı.

Önceki sektörel şuralarda gündeme getirdikleri çeşitli konularda, hükümetin attığı adımlar ve sağladığı ilerlemelerin, reel sektörün büyümesini sağladığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, tekstil, ilaç ve turizm alanındaki KDV indirimleri, denizcilik ve turizme yönelik destekler, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu'nun kaldırılması, KOBİ'lere tanınan yeni imkanlar ve istihdam desteklerini bunlara örnek olarak gösterdi.

Tüm bu gelişmelere karşın sıkıntıların hepsinin aşılmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Sorunlar elbette var, var olmaya da devam edecek ama bunlar aşılamayacak sorunlar değil. Daha da önemlisi, artık sorunları daha rahat aşma imkanını yakaladık. Kamu ile özel sektör arasında kurduğumuz bu kapsamlı diyalog mekanizmaları sayesinde, özel sektör ile kamu idaresi arasında, ortak akıl ve empati sağlandı. İş hayatındaki sorunları anlatabildiklerini ve bunların çözülebildiğini gören girişimcilerimizin de bakış açıları değişti, gelişti" görüşünü dile getirdi.

Türkiye Denizcilik Meclisi

Toplantıda sektör temsilcileri kendi alanları ile ilgili belirledikleri sorunları ve çözüm adına taleplerini Davutoğlu ile paylaştı. Türkiye Denizcilik Meclisi'de sektörde yaşadıkları sıkıntıları Başbakan Ahmet Davutoğlu'na aktardı ve sorunların çözülmesini istedi. Türkiye Denizcilik Meclisi’nin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ilettiği sektör ile ilgili sorunlardan bazıları şöyle sıralandı. 

Türk tersanelerinde gemi inşasını teşvik edecek finansman modeli geliştirilmeli.

Eximbank, gemi inşa sanayine ve gemi inşa yan sanayiine düşük faizli ve uzun vadeli kredi sağlamalı.

Denizcilik sektörünün teşvik politikasında öncelikli sektör olmaması, 

Gemi siparişinde yatırımcıların finansmana erişim kısıtlarının olması,

Açık deniz platformları yapım ve işletme taleplerinin karşılanmasında gerekli üretim altyapısı oluşturulmasında geç kalınması,

Ulusal ve bölgesel ölçekte mekansal strateji planlarının tamamlanmaması,

Mersin Limanının imkanlarının artırılmasında yaşanan gecikmeler.

Şuraya Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı.

tobb.jpg

tobb1-001.jpg

tobb2-001.jpg

tobb3.jpg

tobb4.jpg

tobb5.jpg

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim