• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 27 °C
  • Antalya 31 °C
  • Muğla 24 °C
  • Çanakkale 26 °C

Türkiye ile Fransa arasında Ro-Ro krizi

Türkiye ile Fransa arasında Ro-Ro krizi
Türkiye ile Fransa’nın Toulon kenti arasında arasında bu yıl başlayan Ro-Ro deniz taşımacılığı seferleri son bir haftadır yapılamıyor. Seferler, Türk şoförlerin AB vatandaşı olmamaları gerekçe gösterilerek askıya alındı.

Türkiye ile Fransa arasında Ro-Ro krizi

Türkiye ile Fransa’nın Toulon kenti arasında bu yıl başlayan Ro-Ro deniz taşımacılığı seferleri son bir haftadır yapılamıyor. Seferler, Türk şoförlerin AB vatandaşı olmamaları gerekçe gösterilerek askıya alındı.

Türkiye’nin Tekirdağ kenti ile Fransa’nın Akdeniz sahilindeki Toulon kenti arasında bu yıl Nisan ayında başlayan Ro-Ro deniz taşımacılığı seferleri son bir haftadır yapılamıyor. Fransız Karayolu Taşımacılığı Teşkilatı (OTRE), kararını, Türk şoförlerinin “AB vatandaşı olmamaları” gerekçesine dayandırdı. OTRE, Türk şoförlerinin Toulon limanında Türkiye’den gelen yarı römork veya kamyon römorkları beklemelerinin kabotaj anlamına geldiğini ve AB vatandaşı olmadıkları için buna hakları olmadığını öne sürüyor. OTRE başkan yardımcısı Jean-Pierre Ducournau konu hakkında, “Türk nakliyatçılar kanunlara uymuyor. Türkiye AB üyesi olmadığından Fransa’da karayolu kabotajı yapma hakları bulunmuyor. TIR ve römorkların tamamı gemilerle Türkiye’den gelseydi sorun olmazdı. Ancak son üç aydır, çekiciler şoförlerle birlikte Toulon limanında römorkları bekliyor ve bu römorkları Fransa ve Avrupa’nın diğer kentlerine dağıtıyor. Buna karayolu kabotajı denir. Buna hakları yok. Biz buna karşı çıkıyoruz” açıklamasında bulundu.

Toulon açısından da darbe oldu

Tekirdağ-Toulon ro-ro seferlerinin askıya alınması Toulon Sanayi ve Ticaret Odası için olduğu kadar, seferlerin başlamasıyla onlarca işçinin işsiz kalmaktan kurtulduğu Toulon liman idaresi için de hayal kırıklığı oluşturuyor. Türkiye’yle seferlerin iptali halinde liman işçilerinin çoğunun işsiz kalacağı söyleniyor. Liman işçilerini temsilen bir grubun bugün konuyu Sanayi ve Ticaret Odası’yla görüşmesi bekleniyor. Limanı işleten Toulon Sanayi ve Ticaret Odası’nın Genel Müdürü Antoine Breschi, Fransız basınına yaptığı iyimser tonlu açıklamada, “Türkiye ile Toulon arasında gerçek bir trafik oluştu. Yakın gelecekte seferlerin yeniden başlayacağını ümit ediyoruz” dedi.

Öte yandan, Tekirdağ-Toulon trafiğinde yaşanan kriz nedeniyle Türkiye ile Fransa arasındaki Ro-Ro seferlerinin komşu Marsilya limanına kaydırılabileceği söyleniyor. Marsilya ve Toulon kentleri aynı coğrafyada deniz taşımacılığında birbirlerine rakip konumda bulunuyor. Seferleri işleten Uluslararası Nakliyeciler Derneği Deniz Taşımacılığı A.Ş., aynı hizmeti Tekirdağ ile İtalya'nın Trieste limanı arasında da veriyor.

Deniz taşımacılığının avantajları

Yaklaşık 72 saatlik bir sürede Tekirdağ’dan Toulon’a ulaşan ro-ro seferleri, taşımacılara genel sefer, nakit ve amortisman giderleri konusunda maliyet avantajları sunuyor. Ro-Ro seferleri, daha az çekici yatırımı gerektirdiğinden yarı römork taşımacılığı için önemli bir fırsat olarak görülüyor. Bu tip taşımacılık, geçiş belgesi sorunlarından doğan zorunlu fazla kilometre ve ceza maliyetlerine karşı çözüm olarak da görülüyor. Deniz taşımacılığının, trafik kazalarının önlenmesi, sürüş ve dinlenme sürelerinin aşılması ve yük güvenliği gibi avantajları da bulunuyor.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
DENİZİN SESİ
09 Aralık 2010 Perşembe 17:19
MECBURUZ.
Mecbur değiliz…;
Fakat İlim nerde ise onu almak Mecburuz.
Mecbur değiliz….;
onların kabul edeceklermişte,etmeyeceklerden dolayı.
Mecbur degiliz….;
Fakat,Yaratanımızın bizlere OKU OKU Emrini yerine getirmekte Mecburuz.
Mecbur değiliz….;
Fakat,Türk Toplumunu en yüksek eğitim düzeyine getirmekte mecburuz.
ASİL TÜRK MİLLETİ OLARAK TARİHİMİZLE GURUR DUYMAKTA
MECBURUZ…..
81.214.71.174
Müh.Kaptan Refik Akdoğan
07 Aralık 2010 Salı 16:04
AB
Sayın DENİZ'İN SESİ, böyle bir ünvan altında İslam ve tarih dersi vermeniz doğru olmadığı içİn bu konularda yanıt vermiyorum. Kişi olarak yazarsanız bu konularda düşÜncelerimi açıklarım. Neye AB'ye girmemiz gerektiği binlerce kez açıklandığı halde sizin hala anlayamamış olmanız şaşılacak bir olay. Allah yardımcınız olsun.
78.178.29.160
DENİZİN SESİ
07 Aralık 2010 Salı 11:39
MECBUR DEĞİLİZ ab OLMAYA...
Yaratanımız bizleri,İnsan olarak yaratmıştır.Müslüman olarak benim yolumdan ayrılmayasınız diye yol göstermiştir.Asil TÜRK Milletinin Aslı varken nedemek ab mecburiyetimiz olsun.İlim Nerde ise onu alacağız,diğeri fasafisodur.
ab amacı NE OLDUĞUNU UNUTMAYALIM.TÜRK TARİHİNİ BİR DAHA OKUYALIM.ANLAYANA KADAR.
81.214.71.174
mp inspection.
06 Aralık 2010 Pazartesi 18:54
Traji komik vaka :))
İnanın bu roro seferleri olmasa fransa bizim avrupa birliğinde olmadığımızı ve ab vatandaşı da olmadığımızı
unutmuştu .:))
Böyle gizli meseleler kimsenin bilmediği şeyler .:)))
Yani roro seferleri olmasa bilmiyorlardı bizim Türk olduğumuzu ve soförlerimizin Türk vatandaşı olduklarını Türk şoförlerin Türkiye AB li olmadan direk AB ye geçemeyeceklerini de bilmiyorlarmış bu fransızlar.ilginç ve enterasan konular .Başka bahanesi yokmuymuş . .
94.121.255.179
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim