• BIST 96.121
  • Altın 241,464
  • Dolar 6,2046
  • Euro 7,2854
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 20 °C
  • Antalya 23 °C
  • Muğla 19 °C
  • Çanakkale 20 °C

TURMEPA'dan ‘Denizleri Koruma Deklarasyonu’

TURMEPA'dan  ‘Denizleri Koruma Deklarasyonu’
Çevre ve denizlerin korunması için yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu ileri süren TURMEPA, ‘Denizleri Koruma Deklarasyonu’ yayınlayarak, yapılması gerekenleri bildirdi.

Mevcut çevre koruma çabaları ve düzenlemelerinin tek başına yetersiz kaldığını ileri süren Deniz Temiz Derneği  (TURMEPA) tehditlerin ortadan kaldırılması ve özel çaba gösterilerek denizlerin ivedilikle kurtarılması için ‘Denizleri Koruma Deklarasyonu’ yayınladı. Kaynakların kullanımı ve çevrenin korunmasından doğan yararlar ve masraflar, çeşitli sektörler arasında ve bugünkü kuşaklar ile bizden sonra gelecek kuşaklar arasında adil olarak paylaşılması gerektiğinin altı çizilen deklarasyonda; gemilerden kaynaklanan deniz kirliliği, genel deniz kirliliği sorununun bir parçası olduğu ve hemen hemen tümüyle ortadan kaldırılabileceği veya büyük oranda azaltılabileceğinin altı çizildi.

EŞGÜDÜMLÜ GÖNÜLLÜ ÇABA

Deklarasyonda şunlar yer aldı: “Deniz kirliliğinin azaltılması ve ortadan kaldırılması için yapılmış olan uluslararası anlaşmalar ile ulusal yasa ve düzenlemelerin izlenmesi ve uygulanmasına ilişkin sorunlar sürmektedir. Ancak, deniz ve su alanlarının kirlenmesinin ana sebebi karasal faaliyetlerden gelen etkenlerdir. Bu durumu önlemenin tek yolu eksik kanalizasyon şebekeleri ve arıtma sistemlerinin bir an önce yapılmasıdır. Burada ana görev belediyelere ve kamu otoritesine aittir. Tüm denizcilik ve ticaret sektörleri deniz kirliliğinin ortadan kaldırılması konusunda sorumluluk almadıkça en yaygın kabul gören anlaşma, yasa ve düzenlemeler dahi tam olarak yaşama geçirilemez. Bu da ancak tüm sektörlerin eğitilip bilgilendirilmesi doğrultusunda ve eşgüdümlü gönüllü çabalarla gerçekleştirilebilir.”

TURMEPA TEŞVİK EDECEK

Öte yandan; TURMEPA olarak ne gibi çalışma içinde olunacağının da yer aldığı deklarasyonda; “Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın, Çevre Gelişme Konferansı’nın çabalarını ve çalışmalarını, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün “Güvenli Gemiler, Temiz Denizler” yaratma amacını, Dünya Doğa Vakfı ve Dünya Çevre Koruma Birliği kuruluşlarının amaç ve çabalarını, Avrupa Konseyi’nin çevre konularındaki çalışmalarını, tüm dünyada çevre konusunda faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların çalışmalarını tüm gücümüzle destekliyoruz. Türkiye’nin henüz katılmadığı çevre koruma amaçlarına dönük diğer bölgesel ve uluslararası anlaşmaları kabul edip uygulamanın büyük değer taşıdığı konusunda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni bilgilendirmeyi ve teşvik etmeyi üstleniyoruz. Her türlü kirliliğin büyük oranda azaltılması ve giderek ortadan kaldırılması doğrultusunda gerekli öncülüğü yapmak, tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları arasında çevre bilincini geliştirmek üzere, uzmanlık bilgilerimizi, enerjimizi, kaynaklarımızı kullanmayı üstleniyoruz” denildi.

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim