• BIST 102.186
  • Altın 229,092
  • Dolar 5,3070
  • Euro 6,0191
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 11 °C
  • Antalya 14 °C
  • Muğla 3 °C
  • Çanakkale 5 °C

Ünlü Türk denizci Sadun Boro hayatını kaybetti

Ünlü Türk denizci Sadun Boro hayatını kaybetti
Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, hayatını kaybetti. Boro geçtiğimiz günlerde Marmaris'te özel bir hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, Marmaris’ te tedavi gördüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti..

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, geçtiğimiz günlerde aniden fenalaşarak Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki özel bir hastanede tedaviye alınmıştı.

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın danışmalarından, gazeteci Can Pulak, manevi babası Boro'nun öldüğünde İngiliz Limanı'na teknesinin bağlı olduğu çam ağacının dibine gömülmeyi istediğini belirtip, "Şimdi bunun için uğraşıyoruz. Bunun için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor" dedi. Boro'nun cenaze töreni Pazartesi günü ikindi namazına müteakip Gökova Karacasöğüt'te toprağa verilecek.

Mesanesindeki kanser bulgusuna rastlanınca önce Marmaris'te ardından İstanbul'daki Amerikan Hastanesi'nde tedavi gören ve "Beni Gökova'ya tekneme götürün orada kalmak istiyorum" talebi üzerine yaklaşık iki hafta önce özel bir helikopterle Muğla'ya getirilen ünlü Türk denizci Sadun Boro, geçen 3 Haziran'da aniden fenalaştı. Kızı Deniz Boro ve denizcilerin yardımıyla çağrılan ambulansla Marmaris Özel Ahu Hastanesi'ne kaldırılan Boro, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Yoğun bakım ünitesinde üç gündür tedavi gören Boro, bugün saat 09.00 sıralarında yaşamını yitirdi. Boro'nun ölüm haberi, yakınları, sevenleri ve denizcileri yasa boğdu.

Ahu Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Sahir Ökten "Sadun ağabeyi, uzun zamandır, zaman zaman hastanemizde tedavi ediyorduk. Birkaç yıl önce mesanede kanser belirtileri bulundu. İstanbul Amerikan Hastanesi'nde tedavisi sürüyordu. Durumu ağırlaşınca kendi isteğiyle 14 Mayıs'ta Marmaris'e getirildi. Son zamanlarını Okluk Koyu'ndaki teknesinde geçirmek istedi. İstanbul'daki doktorlarıyla hastanemizde toplantı yaparak teknede kendisine ne tür tedavi desteği vereceğimizi kararlaştırdık ve teknesine yerleştirdik. Belirli aralıklarla doktor göndererek durumunu kontrol altında tutuyorduk. Bugün saat 09.15 itibariyle kaybettik" dedi

"YOL GÖSTERİCİMİZ OLDU"

Boro'non hayatını kaybettiği haberini alan dostları Marmaris'e akın etmeye başladı. Son günlerinde sürekli birlikte olan Can Pulak, Antartika'ya giden ilk Türk kadın denizcisi olan Sibel Karasu, yelkenli teknesiyle 'Dostlarla Devri Alem' adını verdiği dünya turunu 1.5 yılda tamamlayan Cumhur Gökova ölüm haberi üzerine hastaneye ilk gelenler arasındaydı. Acılarının büyük olduğunu belirten Cumhur Gökova, "Sadun ağabey, bütün denizciler için bir kılavuzdu, bir yol gösterendi. Eğer Sadun ağabey, dünyayı dolaşmasaydı birçok Türk denizcisi de tahmin ediyorum dolaşmayacaktı. Bunlardan birisi de bendim. Sadun ağabey benim gibi birçok denizciye yol gösterip, yol açtı. O sadece bir denizci olarak saygımızı kazanmadı. Hayata bakışı, pozitif yapısı, etrafındakileri güldürebilmesi açısından hepimizin kalbini ve saygısını kazandı. Maalesef onu kaybettik ama kalbimizde sonsuza kadar yaşayacak" dedi. Gökova'nın eşi Maisa Gökova da "Sadun Boro ağabeyimiz çok sevdiğimiz bir insandı. Bugün maalesef onu kaybettik. Bizleri sürekli güldürürdü. Onunla geçen bütün günlerimiz neşeli geçerdi. Mekanı cennet olsun" diye konuştu.

"DENİZLER BABASIZ KALDI"

Antartika'ya giden ilk Türk kadın denizcisi olan Sibel Karasu, "Sadun ağabeyle son bir haftasını birlikte geçirdik. Birçok insanın hayatını değiştirdi. Hayatına adeta dokundu. Nur içinde yatsın. Benim de hayatımı değiştiren isimdi. Denizler babasız kaldı. Onun bıraktığını biz devam ettirip koylar ve çevreyi koruyacağız. Onun son isteklerinden biri de buydu.Bıraktığı yerden gerisini biz devam ettireceğiz" dedi. 

Sadun Boro'nun 'manevi evladım' dediği Can Pulak ise gözyaşlarını tutamadı. Gözyaşlarını gizlemeye çalışan Pulak "Sadun ağabeyi, önemli bir değeri kaybettik. Türk denizcileri, çevreciler, dostları ve hepimizin başı sağolsun. Bu ülkenin bayrağını o günün şartlarında sadece bir pusulayla yabancı denizlerde dalgalandırdı.

Türk devleti, milleti ve insanlarının adını tüm dünya denizlerine yazdırdı. Sadun ağabey, denizci olduğu kadar ülkenin önemli kayakçılarından birisiydi. Bunu mütevazı olduğu için söylemezdi. Ormanlar, koylar ve çevrenin temiz tutulması ve korunması için ömrünü harcadı. Bu ülkenin karşılık beklemeksizin sevdalılarından birisiydi. Çok iyi Türk'tü. Memleketini çok severdi. Çocuklara deniz sevgisini aşılayan yegane insandı. Genç, büyük hepimiz onun kitaplarıyla denizi sevdik. Denizci olduk. Türkiye'nin büyük denizcilerinin hepsi Sadun ağabeyin tezgahından geçmiştir.

Büyük bir usta ve kaptandı. İyi eğitilmiş, üç lisanı son derece iyi konuşan bir tekstil mühendisiydi. İki yıldır mücadele ettiği hastalığını kimse bilsin istemedi. Tek arzusu Gökova'da ölmekti ve bu da gerçek oldu. Amerikan Hastanesinde tedavi olurken ben Gökova'mı, denizimi istiyorum, ben İstanbul'da mahvoldum dediği için buraya getirdik. Ömrünün son 10 gününü çok mutlu geçirdi. Teknesine ziyarete gittiğimde gözlerinin içi gülüyordu. Onun bir kardeşi iki evladı vardı. Kardeşi Necati Zincirkıran, evlatlarından birisi ben diğeri de Fikret Kızılok'tu. Fikret Kızılok da deniz sevdalısıydı. Bana, 'Bak sek sen kaldın ayaklarını sıkı bas' derdi. Bu gerçek oldu. O ölmedi, yaşayacak" diye konuştu.

BORO'NUN VASİYETİ

Can Pulak Sadun Boro'nun ölmeden önce açıkladığı vasiyetini şöyle aktardı:  "Ben öldüğüm zaman beni İngiliz Limanı'na teknemin bağlı olduğu çam ağacının dibine gömün derdi. Şimdi bunun için uğraşıyoruz. Bunun için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Fatih Çekirge konuyla yakından ilgileniyor. Umarım yakın bir tarihte bu karar çıkar ve dünyanın en önemli denizcisinin son arzusu yerine gelir."  Boro'nun cenazesinin 8 Haziran Pazartesi günü, çok sevdiği Marmaris'in Karacasöğüt Mahallesi'nde ikindide toprağa verileceği öğrenildi.

Sadun Boro kimdir?

İstanbul'da 1928 yılında doğan Sadun Boro'nun çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Caddebostan kıyılarında büyüdü ve denizciliğe sandalla başladı. Galatasaray Lisesi'nde okudu. 1948 de İngiltere'ye giderek tekstil üzerine eğitim gördü. İngiltere'deki eğitimi sırasında 1952 de bir İngiliz ile beraber LING adlı 11 metrelik yelkenli ile 6 ay süren ilk açık deniz Atlantik seyahatini yaptı. 1963 te kendi yelkenlisi 'Kısmet'i yaptırdı. Kısmet Salacak'ta Athar Beşpınar'ın atölyesinde kızağa kondu.

1965 te Alman asıllı eşi Oda Boro ile birlikte 10 5 metrelik Kısmet yelkenlisi ile dünya seyahatine çıktı. Kanarya Adaları'nda aldıkları ve Miço adını verdikleri bir kedi de kendilerine eşlik etti. Seyahat 3 yılda tamamlandı. Hürriyet gazetesi seyahat anılarını tefrika olarak yayınladı.

Seyahat sırasında Deniz adını verdiği bir kızı oldu. Kızı 8 yaşına geldiğinde 2 senelik bir seyahat yaparak Karayipler ve Kuzey Amerika'nın doğu kıyılarını gezdi. Teknesi Kısmet'e Gökova Körfezi'ndeki Okluk Koyu'nda rastlamak mümkündür. Özellikle gazete ve dergilerde yayınladığı yazılarla gençlere doğa ve deniz sevgisi aşılamayı amaç edinmiştir. Bir Gökova aşığı olan Sadun Boro'nun Gökova'daki Okluk Koyu'nun ortasına yaptırıp körfeze armağan ettiği Denizkızı heykeli ünlüdür. 2004 te Bir Hayalin Peşinde adlı kitabı yayınlandı. Vira Demir adlı son kitabı İstanbul dan Antalya'ya denizciler için rehber niteliğinde.

Sadun Boro nun 22 Ağustos 1965 te başlayıp 15 Haziran 1968 de tamamlanan dünya seyahatinin rotası şöyle gerçekleşmiştir:

İstanbul
Cebelitarık
Kanarya Adaları
Barbados
Karaip Adaları
Panama Kanalı
Galapagos Adaları
Markiz Adaları
Tuamotu Adaları
Tahiti ve Rüzgaraltı Adaları
Tonga Adaları
Fiji Adaları
Yeni Hebrid Adaları
Yeni Gine Adası
Torres Boğazı
Timor Adası
Endonezya
Singapur
Bengal Körfezi
Seylan Adası
Arap Denizi
Kızıldeniz
İsrail

Şu an Rahmi Koç Müzesi'nde bulunan yelkenlisi Kısmet'e vedadan önce konuşan Boro, "Kısmet isimli teknem eşim Oda ve kedim Miço'yla dünya turları yaptık yaklaşık 150 bin mil deniz mili katettik. Kısmet'i hiçbir maddi karşılık beklemeden bağışladım" demiştir.

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
DOĞA
05 Haziran 2015 Cuma 14:49
14:49
BIRAKTIĞI DENİZLER DOĞALAR ONLARIN GELECEK İNSAN NESİLLERİN REHBERİ OLDU. DENİZLERİN BABASI. MEKANIN CENNET RUHUN ŞAD OLSUN.AMİN.
81.214.71.174
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim