• BIST 90.529
  • Altın 214,473
  • Dolar 5,3864
  • Euro 6,0929
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 11 °C
  • Antalya 11 °C
  • Muğla 6 °C
  • Çanakkale 11 °C

Yabancı bayrakta ısrar edene yaptırım

Yabancı bayrakta ısrar edene yaptırım
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşmes Bakanlığı, Türk sahipli yabancı bayraktaki yatları Türk bayrağına geçirmek için çalışma başlattı.

Ulaştırma, Denizcilik  ve Haberleşmes Bakanlığı, Türk sahipli yabancı bayraktaki yatları Türk bayrağına geçirmek için çalışma başlattı. Yabancı bayrakta kalmaya ısrar eden tekne sahiplerine çeşitli yaptırımlar gelecek.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, "İkinci bir fırsat vermenin yanı sıra milli bayrağı daha cazip hale getirici ve Türk bayrağına geçişi zorlayıcı birtakım tedbirler düşünüyoruz" dedi.

Türk yat sahiplerini yabancı bayrak çekmeye zorlayan Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) 2009'da kaldırılmasına rağmen, Türk bayrağına geçişin beklenen ölçüde olmaması Bakanlığı harekete geçirdi. Türk karasularında dolaşan ve marinalarda konaklayan Türk sahipli yabancı bayraktaki yatların Türk bayrağına geçmeleri için Denizcilik Bakanlığı, geçici olarak vergileri hafifleten bir kanun tasarısı hazırladı.

Yeni tasarıda teşvikin yanında ayrıca Türk bayrağına geçişi sağlayacak zorlayıcı maddeler de olacak. İkinci el teknelerin ithalatına ve milli bayrağa geçişte vergi avantajı sağlanmasına rağmen, geçişlerin beklenenin altında olması nedeniyle, yabancı bayraklı teknelere yaptırım geleceğinin işaretini Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2009'da yaptığı şu açıklamada vermişti: "Tüm tekne sahiplerinden artık bu ayıptan kurtulmalarını ve Türk bayrağına geçmelerini özellikle rica ediyorum. Bizim sahillerimizi yaz-kış gece-gündüz yabancı bayraklı teknelerin istila etmesine de müsaade etmeyiz. Bu konuda da bundan sonra yasaları daha titiz uygulama cihetine gideriz

2009 yılında, geçici bir düzenlemeyle yabancı bayraktaki Türk sahipli yatların Türk bayrağına geçişini kolaylaştırma ve engel olarak görülen vergilerin hafifletilmesi için bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, belli sayıda yatın milli bayrağa geçtiğini fakat bunun beklenen ölçüde olmadığını dile getirdi. O zamanda geçemeyen yat sahiplerinin Türk bayrağına geçmek isteği olduğunu ve yoğun talepler üzerine ikinci bir şans daha vermeyi düşündüklerini ifade eden Aka, "Bunun için bir kanun tasarısı hazırladık. Eylül ayı içinde onaylanması için parlamentoya gönderilmesine yönelik bakanlığımız bir çalışma hazırladı" dedi.

Yeni tasarıda, ikinci bir fırsat vermenin yanı sıra milli bayrağı daha teşvik edici ve zorlayıcı bir takım tedbirler de düşünülüyor. Bunun için Turizm Bakanlığı başta olmak üzere diğer ilgili bakanlıklarla bir takım çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Aka, şöyle konuştu: "Milli bayrağa geçen tekne sahiplerine bir takım avantajlar sağlayacağız, yabancı bayrakta kalanlara ise bir takım mali külfetler veya benzer operasyonel sınırlamalar getirebiliriz. Teknelerin Türk marinalar ve karasularında kalış süresini sınırlamak, belirli bir süreden sonra kaldığı gün başına vergi koyulması ve masraflar üzerinde de bir değişiklik gibi yaptırımlar olabilir. Henüz tam karar vermedik ve bunun için ilgili kurumların da onayı gerekiyor."

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Salih YILDIRIM
30 Kasım 2016 Çarşamba 11:17
11:17
Özel teknemde Bunca yıl Türk Bayrağı taşımak için yaptığımız masraflar, TC bayrağını taşıma tercihimiz ve TC bayrak taşımanın fiyat farkından doğan maliyet gibi sebeplerle bize haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bence TC Bayrağının bedelinin ucuz olmaması lazım, Siz bir İngiliz bayrağı almaya kalkında görün. Kısacası hakkaniyetli bir geçiş olmuyor bu bizim gibilere haksızlık.
78.173.152.192
Ahmet Kaya
13 Eylül 2013 Cuma 11:44
KAOS Son Bulsun
Yat Mevzuatı Tam Bir Kaos.Ne Kuş Ne Deve.. Adam 5 Yıl Önce TRANSİT LOG la Yurda Giriş Yapmış, Daha Ne Gümrüğe Uğramış,Ne Limana..Adı Üstünde TRANSİT LOG ama artık YERLİ Olmuş..Boğazda bakıyorum Kıçında Amerikan Bayrağıyla TURİST dolaştıran Teknelere var..
81.213.79.9
Kaptan
12 Eylül 2013 Perşembe 12:56
ANLIK ÇÖZÜMLER SONUÇ GETİRMEZ
Sayın Aka bu konu çok iyi araştırılması gereken bir konudur.Bu konunun emrinizdeki bürokrasiyle çözülmesi hemen hemen imkansızdır.bu konuyu esaslı bir çözüme kavuşturmanın tek yolu ilgili bütün stkları tekne sahiplerini.Ilgili diğer bakanlık temsilcileri.Sahıl güvenlik temsilcilerinin de katılacağı EŞ GÜDÜM toplantılarıyla konuyu masaya yatırıp olaya öyle çözüm getirmek gerekir.

Eğer Kaale alırsanız ÖNCELİKLE
1-15m ye kadar tekne ithalatınının SERBEST bırakılması.
2-Ancak İthal edilecek teknelerin TUGS a Kaydedilip TÜRK bayrağı çekilmesi
3-MTV uygulamasında diger taşıtlardaki gibi gecikme faizi uygulamasına geçilmesi.zira mevcut uygulamada 1 gün kazayla gecikirseniz MTV +3MTV eger aynı yıl içinde devir ederseniz +1MTV daha ödüyorsunuz.yanı sayın devrem bir koyundan 5 post çıkartılıyor.
4-Türk bayraklı tekneler cezalandırılcasına devamlı durdurulup denizin ortasında denetlenırken yabancı bayraklı tekneler yanınızdan bastırıp geçip gidiyorlar.Ben heriki bayrakta tekne sahibi oldum.bu konudaki farklılığı çok yakından biliyorum.
5-Tekne denetimleri STK lara akredite edilmelidir.Denizi sevdirmek istiyorsak SİVİL DENETİM gereklidir.
6-Marina ücretlerinde Türk Bayraklı teknelere %25 varan indirimin yasallaşması
7-Bayrak avantajının yakıt fiyatlandırılmasında Türk Bayrağı lehine avantajlar sağlanması.Yabancı bayrak tekneler transit yakıt fiyatıyla yakıt alabiliyorlar.
8-Yabancı Bayraklı tekneler KDV siz mal ve hizmet alabiliyorlar.Siz zorunlu malzemeyi daha pahalıya alıyorsunuz.
Daha bu konuda yazılacak çok konu var.Uzun lafın kısası..Amaç Turk Bayraklı tekne sayısını arttırmaksa.AF Kanunu çıkarırcasına birkısım teknenin bayrak geçişine olanak veren geçici düzenlemeler yerine kalıcı olarak TEKNE İTHALATINI serbest bırakarak Bayrak kontrolünü elde tutmak gerekir.

saygılarımla
78.101.42.167
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
12 Eylül 2013 Perşembe 10:52
Türk bayrağı
Demek ki isteyince bir şeyler yapılabiliyormuş. Şimdi yatların yanında Türk sahipli yabancı bayraklı gemilerin Türk bayrağı çekebilmesi için neler yapılmalı onlara bakalım. Engelleri saptadıktan sonra uygulamaya geçilmelidir.Burada benim bu englleri saymam yakışık almaz diyorum ve Sayın Aka'dan bu konuda çalışmalar yapmasını bekliyorum. Özellikle polis ve gümrükte yabancı bayrağa bütün yollar açıkken Türk bayrağına bir sürü Osmanlı'dan kalma engel alışkanlıkları devam ediyor ki bazen insanı canından bezdiriyor. Allah yardımcınız olsun Sayın Aka! www.refikakdogan.com
176.240.125.250
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim