• BIST 87.143
  • Altın 219,609
  • Dolar 5,8507
  • Euro 6,6489
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 24 °C
  • Antalya 25 °C
  • Muğla 21 °C
  • Çanakkale 21 °C

Yat Limanı'nda 75 bin kişiye iş

Yat Limanı'nda 75 bin kişiye iş
Zeytinburnu Yat Limanı ihalesinde ön izin süresi alan Rönesans-Koçhan Ortak Girişimi, yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında yatırım yapacaklarını açıkladı.
Zeytinburnu Yat Limanı'nda 75 bin kişiye iş imkanıZeytinburnu Yat Limanı ihalesinde ön izin süresi alan Rönesans-Koçhan Ortak Girişimi, kruvaziyer yat limanı ve beraberindeki yapılar için yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında yatırım yapacaklarını açıkladı. 

Proje, işletmeye açıldığında yaklaşık 75 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.
Rönesans Alışveriş Merkezleri Yatırım İnşaat ve Ticaret AŞ-Koçhan Danışmanlık İnşaat ve Ticaret Ltd. Şirketi Ortak Girişiminden yapılan yazılı açıklamada, dün gerçekleştirilen ön izin ihalesinde 6,5 milyon YTL ile en yüksek teklifi verdikleri hatırlatılarak, şartnamede öngörüldüğü gibi bir yıl içinde ilgili kamu kuruluşlarından gerekli tüm izinleri almakla yükümlü olduklarına işaret edildi. Açıklamada, projenin gerçekleşmesi ile İstanbul'un, Akdeniz havzasındaki en büyük ve en modern kruvaziyer limanlarından birine sahip olacağı, limanın işletmeye açılmasıyla turizm sektörüne yılda 8 milyon ilave turist katkısında bulunulacağı, bu rakamın 2020 perspektifinde 16 milyonu bulacağı kaydedildi. Kompleks içinde gerçekleştirilecek kültür ve kongre merkezleri ile İstanbul'un Avrupa'nın kongre merkezi olması yolunda önemli bir adım atılacağı belirtilen açıklamada, limandaki kruvaziyer gemilerinin bekleme süreleri içinde yüzer otel olarak kullanılmaları suretiyle kültür, kongre, fuar, inanç ve spor turizm sektörlerinden de 15 yılda turist sayısının 6 milyondan 9 milyona çıkacağı aktarıldı. 52 SEKTÖRDE 75 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI Açıklamada, projenin böylelikle 2020 yılı perspektifinde toplam 25 milyon turist çekerek bugün için Türkiye'ye gelen genel turist sayısının yüzde 110'una ulaşan bir turist sayısını tek başına çekebileceğine işaret edildi. Projenin tamamlanıp işletmeye açıldığı tarihte 52 ayrı sektörde yaklaşık 75 bin kişiye iş imkanı sağlayacağı vurgulanan açıklamada, açıldığı tarihten itibaren de ekonomiye yılda 8 milyar dolar, Hazine'ye de yılda 2,2 milyar dolar gelir sağlayacağı, bu rakamların 2020 perspektifinde üç katı artacağı belirtildi. Açıklamada, şartnamede belirtilen bir yıllık süre içinde gerekli izinlerin alınması halinde kruvaziyer yat limanı ve beraberinde yapılacak hizmet binaları, kültür ve kongre merkezleri, ticari ve turistik tesisler, deniz dolguları ve alt yapı işleriyle birlikte Ortak Girişim tarafından yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında bir yatırımın gerçekleştirileceği bildirildi. Ortak Girişimin pilot ortağı Rönesans Alışveriş Merkezleri Yatırım İnşaat'ın, 15 yıldır Rusya ve Ukrayna'da birçok projeyi gerçekleştiren Rönesans İnşaat Grubunun Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarını yöneten kuruluş olduğu kaydedilen açıklamada, Koçhan Danışmanlık şirketinin de projeyi 5 yılı aşan bir çalışmayla geliştirdiği belirtildi. AA
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim