• BIST 97.988
  • Altın 242,195
  • Dolar 6,2610
  • Euro 7,3524
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 18 °C
  • Antalya 22 °C
  • Muğla 16 °C
  • Çanakkale 18 °C

Birlikte başardık…

METİN KALKAVAN

Zaman su gibi akıp geçiyor. Tam on yıl önce IMEAK Deniz Ticaret Odası yönetimine geldik. Tabii bu bir bayrak değişimiydi. Büyüklerimizden devraldığımız bu bayrağı daha ileriye götürmek için çaba sarf ettik. Bu arada Deniz Ticaret Odamızın kuruluşundan bu güne kadar emeği geçen aramızda olanları saygıyla, aramızdan ayrılanları da rahmetle anıyoruz.

On yılımızı geride bırakırken, aslında bu on yıla çok şey sığdırdık. Bu süre zarfında çok şey başardık. Bu başarıyı yakalamamızın en önemli sebepleri aynı dili konuşabildiğimiz idaremizdeki denizci sayısının arttırılması, denizciliğe önem veren güçlü bir hükümetin iktidarda oluşu ve meclisteki denizci milletvekillerinin sayısının artmasıdır. Bütün bunların sorunlarımızın çözümünde çok büyük katkısı vardır.

Aslında bu başarının en önemli nedeni, katılımcı bir yönetim anlayışını ön plana çıkarmamız, sektörün bütün segmentlerini bir araya getirip, sorunlarımızın çözümünü, geniş katılımlarla ortak akıl ekseninde çözüm üreterek sağlamış olmamızdır. Birlikte geleceği tasarlama toplantıları bu noktada çok etkili olmuştur. 2003 yılında; idaremiz, üniversitelerimiz, sektördeki sivil toplum örgütleri, sektörün bütün bileşenlerinin katılımıyla ilkini Antalya’da yaptığımız Arama Konferansı aslında bir anlamda rotamızı belirlemiştir. Bu katılımcı süreci daha sonraki yıllarda da farklı konu başlıklarıyla devam ettirdik. İlk Arama Konferansı’nda çıkan sonuçların önemli bir kısmını hayata geçirmiş olmanın memnuniyeti içindeyiz.

Bu süreçte sadece deniz ticareti ile ilgili konuları gündemimize almadık. Amatör denizciliğimizin gelişmesi, toplumun bütün katmanlarında deniz kültürünü yaygınlaştırmak, çevre bilinci yaratmak ve denizciliği sevdirmek için çok ciddi aktiviteleri hayata geçirdik. İlk göreve geldiğimiz gün, “Denizci Ülke, Denizci Millet” şiarıyla demir almıştık. Bu her zaman bizim desturumuz oldu. Denizcilik sektörü çok geniş bir sektör… Biz bu sektörde yer alan 50 farklı segmentin sorunlarına ses verdik. Yapabildiklerimiz yapamadıklarımızdan çok daha fazladır. Hiçbir ayrım yapmaksızın, denizcilik eğitimimizin gelişmesi için seferber olduk. Piri Reis Üniversitesi’nin, doğru okunduğunda 100 yılın projesi olduğunu söyleyebiliriz. Çok kısa bir zamanda Piri Reis Üniversitesi uluslararası denizcilik dünyasında gıptayla izlenen bir kurum haline geldi. Sektörün önünü tıkayan yüzlerce mevzuat idaremiz ile yarattığımız işbirliği ve ortak sinerji sonucunda sektörün önünü açan yeni düzenlemelere bıraktı yerini. Ama bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada öncelikli hedefimiz denizcilik eğitimine katkı sağlamaktır.

İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak, sadece ulusal ölçekte faaliyet yürütmedik. Gerek bağımsız olarak yürüttüğümüz  çalışmalar, gerekse idaremiz ile birlikte yaptığımız çalışmalar güzel sonuçlar  almamızı ve Türk denizcilik sektörünün uluslararası alanda da önemli bir küresel oyuncu haline gelmesini sağlamıştır. Türk denizcilik sektörü birçok alanda marka haline gelmeye başlamıştır. Yıllarca Kara Liste’de olan deniz ticaret filomuz, idare ve sektörle birlikte yaptığımız sıkı çalışmaların neticesinde Beyaz Liste’ye geçmiştir. Yaptığımız lobi faaliyetleri sonucunda uluslararası kurumlarda yöneticilik görevlerini üstlenmiş durumdayız. Küresel ekonomik kriz nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan gemi inşa sektörümüze hükümetimizle birlikte yaptığımız çalışmalar sayesinde biraz da olsa nefes aldırmayı başardık.

Elbette ki on yılda yapılanları burada anlatmak mümkün değil. Elbette ki yapmak isteyip de yapamadıklarımız ve yarım kalan projelerimiz var. Eksik kalan projelerimizi hayata geçirmek adına bir dönem daha adaylığımı açıklamıştım. Aslında bu, bir dönem daha birlikte düşünmek, birlikte üretmek ve sevinçte ve tasada birlikte üzülmek ve birlikte sevinmek çağrısıdır. Bu çağrı ahengi bozmadan, kimseyi ötekileştirmeden yan yana, omuz omuza olmak çağrısıdır. Bu çağrı birlikte hayal kurup, bu hayalleri gerçeğe dönüştürme çağrısıdır. Biliyoruz ki denizde şaka olmaz. Deniz bazen süt liman, çarşaf gibidir, bazen dalgalıdır. Bazen de deniz patlar, dalgalar geminin pruvasını aşar, kaptan köşkünün camlarına çarpar. Ama biliriz ki, en ufak bir tehlikede bir başka denizci kırar dümenini yardıma koşar. Biliriz ki fırtına sonrası bolluk berekettir. Biliriz ki denizci denizcinin can dostudur. Denizci suyun altında havasını suyun üstünde ekmeğini paylaşandır. Biz denize bir taş attık bir dalga yarattık. Dalgaları birlikte büyüttük. Gelin bu dalgaları el ele, yürek yüreğe, omuz omuza daha da büyütelim.

Pruvanız neta, rüzgarınız kolayına, denizleriniz sakin olsun. Allah selamet versin…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim