• BIST 97.988
  • Altın 242,195
  • Dolar 6,2610
  • Euro 7,3524
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 18 °C
  • Antalya 22 °C
  • Muğla 16 °C
  • Çanakkale 18 °C

Eğitime hizmet, ülkeye hizmettir

METİN KALKAVAN

Anadolu çok zengin bir coğrafyaya sahiptir ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Medeniyetler Anadolu’nun batısında, Ege’de gelişip serpilerek dünyaya yayılmıştır. Bu coğrafya; Çaka Bey, Piri Reis, Barbaros Hayrettin gibi büyük denizcilere de ev sahipliği yapmıştır. İMEAK DTO olarak Piri Reis Üniversitesi’ni kurarken amacımız, tarihsel geçmişimize sahip çıkmak ve uluslararası arenada Türk denizciliğinin yerini sağlamlaştırmak oldu.

Eğitimde yaptığımız hamleve yatırımlarladenizciliğin tüm alanlarına inanılmaz bir insan kaynağı sağlayacağız. Bizim parasal anlamda kar etmek gibi bir maksadımız hiçbir zaman olmadı. Bizim için buradaki en büyük kar, kaliteli eğitim almış mezun sayısıdır. Piri Reis Üniversitesi sadece Türkiye için değil, dünya denizcilik sektörü için de uzmanlar, mühendisler ve yöneticiler yetiştirecektir. Denizcilikte dünya ile rekabet içindeyiz. Eğitim de bu alanlardan biridir. Burada önemli bir nokta var. Denizcilikte hiçbir zaman kurumlar arasında ayrım yapmadık. Onları rakip olarak görmedik. Biz dünya ile rekabet edeceğiz. Bütün denizcilik okullarımız, üniversitelerimiz; İTÜ’de, DEÜ’de, YTÜ’de, KTÜ’de, GS’da, Bahçeşehir’de, hepsi bizim göz bebeği kurumlarımızdır.

Küresel rekabetin acımasızca yaşandığı bir süreçte nicelikten çok, nitelik daha önemli hale geldi. İşte bu gelinen noktada kaliteli eğitimin önemi tartışılmaz. İMEAK DTO var oldukça, Piri Reis Üniversitesi de ülkemize hediyemiz olacaktır. Denizcilik sektörü bu eğitim seferberliğini başlatarak, özelde denizcilik sektörüne, genelde ise ülkeye önemli katkılar sağlamıştır. Denizcilik alanında bir ihtisas üniversitesi olan Piri Reis Üniversitesi denizcilik, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ve Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’nda geliştirdiği yeni eğitim modeli ile dünya standartlarında eğitim vermeyi hedeflemektedir.

Biz denizciler dayanışmayı iyi biliriz. Denizde iş bölümü vardır, herkes zincirin bir halkasıdır ve koordineli olmak zorundadır. Türk denizcilik sektörünün aktörleri bugün globalleşen ekonomik süreçte, ortak bir sinerji çerçevesinde oluşturdukları strateji sayesinde, geleneksel yönetim anlayışlarından vazgeçip, bilimsel teknikleri uygulayıp, yeni gelişmeleri takip ederek uluslararası pazarda önemli birer oyuncu haline gelmişlerdir. Biz denizcilik eğitimi veren kurumlarımızın artmasını istiyoruz. Çünkü önümüzdeki yıllarda, Türkiye’de ve dünyada önemli ölçüde gemi adamı sıkıntısı yaşanacak. Bizim bu tehlikeyi görmemiz ve hazırlıklı olmamız gerekiyor. Mesleki eğitimin öneminden hareketle kurduğumuz Piri Reis Üniversitesi, engin denizler kadar ufku geniş, sorumluluk sahibi olduğu kadar bilinçli insanlar yetiştirmek hedefindedir.

Dünyada yetişmiş gemi adamı ihtiyacı hızla artarken, Türkiye’nin ilk denizcilik üniversitesi olan Piri Reis Denizcilik Üniversitesi’nin kurulması; gerek Türkiye’nin işsizlik sorununa bir nebze katkı sunmak, gerekse denizcilik sektörümüzün önünü açmak anlamında tarihi bir adım olmuştur. Piri Reis Denizcilik Üniversitesi, uluslararası standartlarda eğitimi ile ülkeye her yıl onlarca eğitimli denizci kazandırmanın yanı sıra, uluslararası denizlerde çok daha güçlü olmamız için mükemmel bir imkan yaratacaktır. Biz Piri Reis Üniversitesi’nin ülke insanına doğrudan katkıda bulunacak ulusal ve uluslararası düzeyde projelerin geliştirildiği, çağdaş eğitim programlarının uygulandığı, bu programları belirli sayıdaki sosyal, kültürel ve insan bilimleri programlarının desteklediği ve açtığı her programı örnek alınan bir üniversite olmasını hedeflemekteyiz. Piri Reis Üniversitesi, kredili ya da burslu eğitim sistemiyle de öğrencilerin ve ailelerinin gelecek korkusunu ortadan kaldıracaktır. Üniversite aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek çevre duyarlı “Yeşil Kampüsü” olma özelliği taşımaktadır. Piri Reis Üniversitesi’nin yeni “Yeşil Kampüsü” yaklaşık 60.000 metrekare kapalı alanı ile eğitim vermeye başlayacaktır. Biz, insana yaptığımız yatırımın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu biliyor ve bu konuda elimizi taşın altına koyuyoruz.

Albert Einstein’ın dediği gibi “Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır”. İMEAK DTO olarak ülkemize hizmet etmenin en önemli yolunun, eğitime hizmet etmek olduğunu biliyoruz. Bütün eğitim kurumlarımızla birlikte, birlik ve beraberlik içinde dünyada en kaliteli ve en çok gemi adamı yetiştiren, denizcilik eğitiminin diğer dallarında da en çok mezun vererek dünyaya denizci ihraç eden bir numaralı ülke olmayı istiyoruz.

Yolumuz açık ve aydınlık olsun. Allah selamet versin…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
04 Ağustos 2013 Pazar 19:55
İMEAK DTO VE EĞİTİM
Yanılmıyorsam IMEAK DTO gelirinin %10'unu Türk sivil denizcilik eğitimine ayırmak zorundadır. Yalnız bir kuruluşa gelirinin neredeyse hepsini sarfetmsi doğru değildir. Diğer sivil denizcilik okulları birçok eksiklikler içinde eğitimlerini sürdürürken onlara yardım edilmemesi yanlış oluyor. Lütfen bilenler bu konuda yazarlarsa yanlışlarımızI düzeltir özür dileriz. Allah selamet versin.www.refikakdogan.com
24.133.110.255
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim