• BIST 98.317
  • Altın 239,423
  • Dolar 6,2099
  • Euro 7,2991
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 31 °C
  • İzmir 33 °C
  • Antalya 31 °C
  • Muğla 34 °C
  • Çanakkale 26 °C

Yunanistan, petrol arama faaliyetlerine hız verecek

Yunanistan, petrol arama faaliyetlerine hız verecek
Yunanistan, başta denizler olmak üzere ülke genelinde petrol ve doğalgaz aramalarına imkan verecek yasal düzenlemelerde son aşamaya geldi.

Yunanistan, petrol arama faaliyetlerine hız verecek

Yunanistan, başta denizler olmak üzere ülke genelinde petrol ve doğalgaz aramalarına imkan verecek yasal düzenlemelerde son aşamaya geldi.

Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 'Ulusal Hidrokarbon Araştırma Ajansı'nın kurulmasını öngören yasa tasarısını 'çok yakında' meclise göndereceğini duyurdu. Yasa, hidrokarbon araştırmalarının çevreyi de dikkate alan bir anlayışla kolaylaştırılmasını öngörüyor. Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Yannis Maniatis, mecliste yaptığı konuşmada, uzun süreden bu yana üzerinde çalışılan 'Ulusal Hidrokarbon Araştırma Ajansı'nın kurulmasına ilişkin çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı. Maniatis, kısa bir süre sonra yasa tasarısının meclisin gündemine sunulacağını söyledi.

LAOS milletvekilinin soru önergesinde geçen "İyon Denizi ve daha başka yerlerde" petrol ve doğalgaz aranmasına ilişkin değerlendirme üzerine Maniatis, 'Nerede ve ne kadar araştırma yapılacağı meselesi üzerinde durmayacağını çünkü konunun çok karmaşık olduğunu' kaydetti. Bakan Yardımcısı, ancak İyon Denizi ve Batı Yunanistan'da acilen araştırma yapılmasında fayda bulunduğunu zira yapılan araştırmalardan elde edilen verilerin çok iyimser sonuçlar alınabileceğini gösterdiğini vurguladı. LAOS milletvekili, ülkenin petrol zenginliğini değerlendirmesi durumunda kamu borcunu ödemeye yeteceğini savundu.

Anonim şirket olarak hizmet vermesi ve 15 civarında uzman üyeden oluşması planlanan ajans, kamu adına çalışmaları yönlendirecek. Yatırımcı şirketlere kamu ihalesi açarak petrol ve doğalgaz araştırmaları yapılmasına onay verecek. Araştırmalardan olumlu sonuç alınacak bölgelerdeki petrol ve doğalgaz yataklarının değerlendirilmesi için sondaj yapılacak. Petrol ve doğalgaz araştırmaları için düzenlenen yasa, her bölge için ayrı ve belli bir zaman dilimini kapsayacak şekilde lisans verilmesini içerecek. Yürürlükte olan yasalarda 25 yılla sınırlandırılan lisans konusu ise iptal edilecek. Yunanistan'ın petrol ve doğalgaz aramalarına yabancı yatırımcının ilgi göstereceği tahmin ediliyor.

Son dönemde Türkiye ile Yunanistan arasında yürütülen istikşafi görüşmelerdeki ilerleme nedeniyle, Atina'nın yeni düzenlenecek yasa tasarısında Ege adaları civarında araştırma yapılması meselesini kapsayıp kapsamadığı bilinmiyor. Zira iki ülke, Ege'de karasuları ve kıta sahanlığı sorunu nedeniyle petrol konusunda zaman zaman gerginlik yaşıyor. Ege'de Taşoz, Limni, Rodos, Midilli ve Girit civarında kayda değer petrol bulunduğu ifade ediliyor.

PAPANDREU'NUN EGE'DE PETROL AÇIKLAMALARI

Başbakan Yorgo Papandreu, LAOS partisinin geçen Cuma günü yönelttiği soruya verdiği cevapta, Ege'nin petrol ve doğalgazından yararlanmak için Türkiye ile işbirliğinin asla söz konusu olmadığını açıklamıştı. Papandreu, Ege'de Türkiye ile işbirliği yapmayacaklarını çünkü Türkiye'nin Yunan karasularının genişletilmesi halinde bunu savaş sebebi sayacağına ilişkin meclis kararı olduğunu, ayrıca Türk savaş uçaklarının Ege'deki ihlallerinin devam ettiğini ve Türkiye'nin Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni tanımadığını belirtmişti. Papandreou, Ege kıta sahanlığı meselesinin halledilmesi için iki taraf arasındaki müzakerelerin devam ettiğini, ancak Ege'den enerji kaynaklarından yararlanmak konusunun ne geçmişte ne de bugün gündeme geldiğini söylemişti.

MANİATİS: TÜRKİYE'NİN HAKLARINI İHLAL ETME NİYETİMİZ YOK

Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Yannis Maniatis, geçen yaz yaptığı açıklamada, "Yunan karasularında hidrokarbon yatakları bulunduğuna dair güçlü bulgular olduğunu" ifade etmişti. Maniatis, "bu yatakların bir yıl içerisinde değerlendirilmesi için Atina'nın hazırlık yaptığını" kaydetmişti. Maniatis, araştırmaların başta, daha önce başlatılıp çeşitli nedenlerle yarıda kalan Patras Körfezi ile Yanya bölgesinde ve 'diğer bölgelerde' yapılmasının planlandığını söylemişti.

Maniatis, "Yunanistan'ın Ege'de yapmayı planladığı araştırmalarla Türkiye'nin haklarını ihlal etmek niyetinde olmadığını" belirtmiş, "Hidrokarbon araştırmaları uluslararası hukuk ile belirlenmektedir. Ülkemiz, ne Türkiye'nin haklarını ihlal etmek, tabii ki ne de bize ait olan hakları herhangi bir komşuya bırakma niyetindedir" diye konuşmuştu.

EGE PETROLLERİ İKİ ÜLKEYİ GERİYOR

İki ülke 1976 ve 1987'de, bugün de devam eden Ege'de petrol aramalar konusundaki belirsizlik nedeniyle savaşın eşiğine gelmişti. Türkiye'nin "Ege Yunan gölü değildir" anlayışı, iki ülke arasında çözümlenmeyen kıta sahanlığı sorunu, uzun yıllardan bu yana Ege'den petrol çıkarma faaliyetlerinde bir adım önde gitme arzusu, ülkeler arasında gerginliğe yol açıyor. Yunanistan, yıllardır Taşoz ve Kavala açıklarından petrol çıkarıyor. Bu yıl Kavala Oil şirketi, Taşoz açıklarındaki Epsilon kuyusunda, 30 milyon varillik yeni bir rezerve ulaşmıştı. Bu miktarın, Yunanistan'da şimdiye kadar ulaşılan en büyük petrol rezervi olduğu belirtilmişti. Şirket, daha önce Türkiye ve Yunanistan arasında sorun olan Ege'deki yeni kuyularda araştırma yapacağını da duyurmuştu.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim