• BIST 90.186
  • Altın 233,417
  • Dolar 6,1028
  • Euro 6,9689
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 27 °C
  • Muğla 24 °C
  • Çanakkale 25 °C

Zeytinburnu'na Yat Limanı

Zeytinburnu'na Yat Limanı
Zeytinburnu ilçesi Kazlıçeşme mevkiinde bulunan alanda yat limanı için açılan ihalede, en yüksek teklifi Rönesans Alışveriş Merkezleri-Koçhan Ortak Girişimi verdi.
Zeytinburnu Yat Limanı'na 6,5 milyon YTLA.A. Zeytinburnu ilçesi Kazlıçeşme mevkiinde bulunan toplam 1 milyon 470 bin metre kare yüzölçümlü alan üzerinde yat limanı yapılmak üzere açılan ihalede, en yüksek teklifi Rönesans Alışveriş Merkezleri-Koçhan Ortak Girişimi verdi. İstanbul Defterdarlığında yapılan kira ve ön izin ihalesine, Rönesans Alışveriş Merkezleri Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş.-Koçhan Danışmanlık İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi Ortak Girişimi ile Boğaziçi Holding teklif verdi.Kazlıçeşme'de, tapunun 774-754-755-756 ve 757 adalarının önüne isabet eden 144 bin 264 metre karelik mevcut deniz dolgu alan, deniz içerisine boru kazık sistemiyle oluşturulacak 325 bin 736 metre karelik dolgu alan ve bu alan içerisinde kalacak 1 milyon metre kare yüzölçümlü deniz alanı olmak üzere toplam 1 milyon 470 bin metre kare yüzölçümlü, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alan üzerinde yat limanı yapılmak üzere, 1 yıl için tespit edilen 5 milyon 537 bin YTL tahmini ön izin bedeli üzerinden pazarlık usulü ile ihale yapıldı.İhaleyi, Rönesans Alışveriş Merkezleri-Koçhan Ortak Girişimi 6,5 milyon YTL'lik teklifiyle kazandı. "PROJE YAPILMAZ YA DA ONAYLATILMAZSA BEDEL İADE EDİLMEYECEK"İstanbul Defterdarlığında basına kapalı olarak pazarlık usulüyle gerçekleştirilen geçici ihaleye ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Defterdarı Şükrü Dilaver, pazarlık usulüyle yapılan ihale sonucunu Maliye Bakanlığına ileteceklerini belirtti.Dilaver, Maliye Bakanlığı ile pazarlık edilecek rakama ilişkin soruya, mevcut olan ön izin bedelinin, firmanın sadece ihale bedelini ödedikten sonra yerine getirmesi gereken şartlar ve işlemler için verilen bedel olduğunu kaydederek, şu yanıtı verdi: “Firma ön izin bedelinin verildiği süre içinde gerekenleri tamamlarsa, Maliye Bakanlığı daha sonra buranın irtifak hakkı bedelini tespit edecek. Ama hiçbir zaman o rakamın yıllık bedeli, burada verilmiş olan ön izin bedelinden aşağı olamaz. O, en az belirlenecek bedel. Bu konuda Maliye Bakanlığı oturup hesaplamasını yapacak. Bu konuda, illa burada verilen rakamın 49 yıllığına çarpılmış bir bedel olacak şeklinde kesin bir rakam vermemiz mümkün değil. Bu dönem içinde firma gereken şartları gerçekleştiremezse, o zaman bu bedel devlete irat olarak kaydedilecek.”Ön izin şartnamesi genel şartlarına göre, sözleşmenin imzalandığı tarihte başlayan bir yıllık ön izin süresi içinde ön izne konu olan deniz alanı fiilen kullanılmayacak ve söz konusu alana ilişkin imar planları ile uygulama projeleri yapılarak/yaptırılarak onaylatılacak, yetkili birimlerden gerekli izinler ve inşaat ruhsatı alınacak.
Bu süre içinde yat limanı alanına ilişkin imar planlarının ve uygulama projelerinin yapılmaması ya da ilgili birimlere onaylatılmaması, yetkili birimlerden gerekli izinlerin ve inşaat ruhsatının alınmaması halinde, ön izin bedeli iade edilmeyecek ve hak sahibince Hazine'den herhangi bir hak ve tazminat talebinde bulunulmayacak.
Kaynak: AA/HÜRRİYET
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim