• BIST 90.186
  • Altın 235,292
  • Dolar 6,1028
  • Euro 6,9689
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C
  • Antalya 31 °C
  • Muğla 28 °C
  • Çanakkale 25 °C

Zorlu Galataportla ilgileniyor

Zorlu Galataportla ilgileniyor
Kamu ihalelerine ilgi duyduklarını ifade eden Zorlu, karayolları, Levent belediye arazisi ve Galataport ihalelerinde yer almayı hedeflediklerini söyledi.
Zorlu Galataportla ilgileniyorZorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Deva Holding’den satın aldığı Levent’teki araziye rezidans ve iş merkezi inşa etmeyi planladığını söyledi. İnşaat sektöründe yatırımlarının devam edeceğini belirten Zorlu, Marmaris’te de arazi satın aldıklarını kaydetti. Kamu ihalelerine de ilgi duyduklarını ifade eden Zorlu, karayolları, Levent belediye arazisi ve Galataport ihalelerinde yer almayı hedeflediklerini söyledi.2007’de Ceyhan’da rafineri kurmak üzere EPDK’ya müracaat edeceklerini kaydeden Zorlu, amaçlarının entegre rafineri kurmak ve ürettiklerini kimya sanayinde kullanmak olduğunu belirtti. Zorlu, bu yatırımın 4-5 milyar dolara mal olacağını ifade etti.‘IRAK’TAN DA TEKLİF ALDIK’
Enerji sektörünün grubun gözde sektörlerinden biri olduğunu belirten Zorlu, Rusya’da 3. enerji ihalesine gireceklerini kaydetti. İsrail ve Rusya’da birer milyar doların üzerinde yatırımlarının olduğunu söyleyen Zorlu, Irak’tan da teklif aldıklarını açıkladı.
Trakya ve Gaziantep doğalgaz dağıtımı aldıklarını belirten Zorlu, elektrik dağıtım ihalelerinde de yine bu bölgeleri almak istediklerini söyledi. İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası, İzmir ve Ankara da Zorlu’nun ihalelerine katılmayı planladığı bölgeler arasında yer alıyor.‘DOĞALGAZLA ÜRETİM YAPAN SANTRAL PARA KAZANAMAZ’
Enerji politikalarındaki belirsizlik nedeniyle hükümeti eleştiren Zorlu, bu sorunun acilen giderilmesi gerektiğine değindi. Elektriğe zam yapılması konusunda, kararın siyasi bir boyut kazandığına dikkat çeken Zorlu, “Türkiye’de doğalgazla üretim yapan santral para kazanamaz” dedi.
‘CAZİP TURİSTİK YERLERİ İNCELİYORUZ’
Zeytin Adası’nda yaz-kış turistlerin ağırlanabileceği bir konsept üzerinde çalıştıklarını belirten Zorlu, Marmaris için de proje geliştirdiklerini söyledi. Zorlu, “Cazip satılık turistik yerleri de inceliyoruz” dedi.
‘ERDOĞAN GÖREVİNDE KALMALI’
2007 seçimlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görevinde kalmasının daha iyi olacağını kaydeden Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı, 2007’de piyasalarda büyük dalgalanma beklemediğini söyledi. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye çifte standart uyguladığını belirten Zorlu, “Türkiye ne olursa olsun yoluna devam etmeli” mesajını verdi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın cari açığın kapatılması için LCD televizyonların Türkiye’de üretilmesi için Zorlu’ya çağrıda bulunmasının hatırlatılması üzerinde Zorlu, “Hangi, grup olursa olsun, devlet bu konuda teşvik vermeli” dedi.‘SPOR CENTİLMENCE OLMAZSA SPONSORLUKTAN VAZGEÇERİZ’
Vestel Manisaspor’a değinen Zorlu, futbolun karşı bir sektör olmadığını belirtti. Vestel Manisaspor’a, spora destek olmak için sponsor olduklarını kaydeden Zorlu, “Spor centilmence olmazsa sponsorluktan bile vazgeçeriz” dedi.
2006 sonuçlarını da açıklayan Zorlu, 5 milyar dolar ciro, 2,5 milyar dolar Vestel ihracat ve 250 milyon dolar tekstil ihracat hedeflerinin tuttuğunu belirtti. Zorlu 2007’de yüzde 20 büyüme, 6 milyar dolar ciro ve 3 milyar dolar ihracat hedeflediklerini söyledi. Haber: Beliz Teoman
Kaynak: CNBCE

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim